şükela:  tümü | bugün
  • *
    afrika kıtası'nın fakir ülkelerinden istanbul'a gelmi$ zencilerdir. bunlar tahtakaleden aldiklari ucuz ve kalitesiz saatleri muhtelif yerlerde küçük i$porta tezgahlari açarak satmaya çali$irlar.

bir çoğu olayin iç yüzünden bi'haber yurdum insani, bu zencileri a.b.d.'den gelmi$ ve kaliteli saatleri uygun fiyata satan ki$iler olarak dü$ünürler.

saat saticisi bu zenciler, uyu$turucu ticaretine bula$mami$ olmamalari bakimindan takdire $ayandirlar.
  • istanbul'da karaköy-eminönü arasındaki galata köprüsü'nde yaşarlar. yine aynı yerde balık tutarak hayatlarını sürdürdüklerini tahmin ediyorum.
  • birbirleriyle evlenen çok yakın iki arkadaşımın arasında geçen, duyduğum en komik karı-koca kavgalarından birinin merkezinde yer alan saat satıcısıdır.

erkek: hayatım bak kendime saat aldım.
    kadın: bakayım... ne bu?
    erkek: saat işte?
    kadın: nerden çıktı şimdi saat? yok muydu saatin?
    erkek: ya işte fiyatı iyiydi. hem bak yanında da parfüm verdiler eşantiyon diye. kadın parfümü.
    kadın: kaç para verdin bunlara?
    erkek: hık mık gak guk
    kadın: anlamadım?
    erkek: yüz dolar falan
    kadın: ne? çakma saatle osuruk kokusuna 100 dolar mı verdin? nereden aldın?
    erkek: eminönü'nden aldım... ama saat çok güzel be haya...
    kadın: gidip zaten sınırlı olan paramızı allahın zencilerine mi yedirdin ya?
    erkek: zenci değildi satıcı, beyazdı
    kadın: senin gibi salakları kekleye kekleye kazandığı paralarla rengini açtırmıştır tabi
    erkek: tıss...
  • saatleri satmadan önce deli cevat gibi takarmış bunlar.
  • bizim arka caddede bir apartmana feci dadanmış işportacı. nasıl bir kol saati satıyorsun da her hafta aynı kızlar senden alıyor anlamış değilim.
  • türkçeyi gayet güzel konuşanları eminönünde konuşlanmış, samimi insanlar.

-beş lira abijim ya, beş !
  • niejeryadan gelip amerikadan geliyorm * ayagı çekerler.
  • son somali vakasından sonra bir çoğunun somali ve veya müslüman ayağına yattığı insanlardır.

bu kadar uzun nasıl kalıyorlar burada ve nasıl bu kadar rahatlar çok ilginç doğrusu.

pendik kaynarca'yı, kartal'ı adeta bu aralar mesken tutmuşlardır. işin ilginci esnaf ve ahali (özellikle kızlar) kendilerini sevmektedir.

bunların vize sorunu falan yokmudur arkadaş? yarın öbür gün uyuşturucuya, fuhuşa, soyguna falan bulaştıklarında ne yapılacak merak ediyorum.

(bkz: tehlikenin farkındamısınız)
  • çok ilginç bir şekilde çorlu'da da görülmüşlerdir.
    santralin oradaki metro bayiinde servisi beklerken iki adedi bulvar yolundan aşağıya doğru salınırken ellerindeki saati millete gösterip "saat vayy" gibi bir şeyler diyorlardı.

sonra metrodaki çalışanlardan biri "cumaaaa" diye bağırarak durdurdu birisini. millette üşüştü başına ve başladılar saatlere bakıp almaya.

ne de çok meraklıymışız zenciye ve de saate gerçekten...
  • izmir'de baya baya sayıları artmaya başladı bunların.

eskiden 1 tane bile görmez iken, şimdi konak, alsancak gibi çoğu yerde görmeye başladık.

10-20 yıla kalmadan bunun önüne geçilmez ise, eyfel kulesinin altındaki zenci satıcılar gibi bir satıcı kitlemiz oluşacak, aha yazıyorum buraya.