şükela:  tümü | bugün
 • başlığı arama sekmesine yazıp arattım. ekşi sözlük "böyle bir şey yok." diye çıkıverdi karşıma. hah dedim lafı ağzımdan aldın ekşi sözlük. türkiye'de sağ kesimin okuduğu, etkilendiği birtakım ortak isimler olsa dahi türkiye'de sağ kültür yoktur. çünkü türkiye'de bir sağcı kendini 'solcu olmayan' olarak tanır. bu da sağ kesimin düşünce üretmek konusunda kısırlaşmasına sebep olur. üstelik bugünün türkiyesi'nde solun sesini duyurma olanakları oldukça kısıtlanmış olmasına rağmen.

  soruyorum bugün bbp, mhp, akp ittifakında hangi sağ düşünceler konusunda ittifak edilmiştir?

  ayrıca sabri kuşkonmaz'ın birikim dergisindeki 'türkiye’de sağın kültür sanat ve düşünce üretimine genel bir bakış' yazısı:
  bkz. http://www.birikimdergisi.com/…r-bakis#.w5rmqm4zbiu
 • sağ kültür muhafazakar tandanslı ise sığ ve kültür yiyicidir.
  yine aynı şekilde sağ kültür milliyetçi/türkçü çizgide ise biraz daha tutarlı, ayakları yere basan, üreten bir yerdedir. nitelik vardır.
 • avrupalı sosyal demokratların dinine ve kültürüne daha bağlı olanı (ya da öyle olmaya çalışanı) gibidir. her ne kadar muhafazakar görünse de fikirsel olarak değişime en açık olan kesimdir. ancak bu değişim kendi isteğinin dışında, otoritenin yönlendirmesi şeklinde gerçekleşir.