şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gerçektir.

  türkiye'de eğer sağ partiler üçe beşe bölünmeden seçime girmişse hep kazanmıştır.

  1950 genel seçimleri: demokrat parti, %55,2-tek başına iktidar
  1954 genel seçimleri: demokrat parti, %58,4-tek başına iktidar
  1957 genel seçimleri: demokrat parti, %48,6-tek başına iktidar

  ------27 mayıs 1960 askeri darbesi-abd'den istediği krediyi alamayınca rusya ile yakınlaşan demokrat parti kapatıldı, 'siz isterseniz şeriatı bile getirirsiniz' sözüyle akıllarda kalan lideri adnan menderes idam edildi.

  1961 genel seçimleri: kapatılan demokrat parti adalet partisi ve yeni türkiye partisi olarak ikiye bölündü. adalet partisi chp ile koalisyon kurdu.
  1964'te süleyman demirel adalet partisi'nin başına geçti, hükümeti düşürdü.

  1965 genel seçimleri: adalet partisi, yüzde 52,9-tek başına iktidar
  1969 genel seçimleri: adalet partisi, yüzde 46,5-tek başına iktidar

  -----12 mart 1971 askeri darbesi-laik türkiye cumhuriyeti'nin geleceğinin tehlikeye düştüğü gerekçesiyle hükümet düşürüldü. rusya ile yakınlaşan adalet partisi lideri süleyman demirel zorla istifa ettirildi.

  1973 genel seçimleri: sağ süleyman demirelin adalet partisi, necmettin erbakanın milli selamet partisi, alparslan türkeş'in milliyetçi hareket partisi, ferruh bozbeylinin demokratik partisi olarak dörde bölündü. c.h.p&milli selamet partisi koalisyonu kuruldu. 7 ay sonra koalisyon dağıldı, yerine sağ partilerin 'milliyetçi cephe hükümeti' kuruldu.

  1977 genel seçimleri: sağ partiler gene beş parçaya bölünüp seçime girdiler. chp doğudan aldığı oyların da yardımıyla birinci çıktı ama hükümeti kuramadı. sağ partiler birleşip sola karşı'ikinci milliyetçi cephe hükümeti'ni kurdular.
  ecevit gensoru verip hükümeti düşürdü. adalet partisinden istifa eden tüm milletvekillerine bakanlık vererek yeni hükümet kurdu. (bkz: güneş motel vakası) anarşi ve terör patladı. ekonomi çöktü. ara seçimlerde c.h.p'nin oyu yüzde 20'lere gerileyince deniz baykal ve ekibi sert şekilde parti içi muhalefete geçti. ecevit istifa etti. süleyman demirel azınlık hükümeti kurdu.

  6 eylül cumartesi günü konya'da "kudüs'ü kurtarma yürüyüş ve mitingi" düzenlendi. bu mitinge 100 bin kişinin üzerinde katılım oldu, bazı kişiler şalvar, cübbe ve sarıkla, eski harflerin bulunduğu pankartlarla gelip"şeriat gelecek, vahşet bitecek", "dinsiz devlet, yıkılacak elbet" gibi sloganlar attı. miting sırasında okunan istiklâl marşı topluluk tarafından yuhalandı.
  -----12 eylül 1980 askeri darbesi-laik türkiye cumhuriyeti'nin geleceğinin tehlikeye düşmesi ve kardeş kavgasını sona erdirmek gerekçesiyle hükümet düşürüldü. tüm siyasi partiler kapatıldı.

  1983 genel seçimleri: anavatan partisi, yüzde 45,1-tek başına iktidar
  1987 genel seçimleri: anavatan partisi, yüzde 36,3-tek başına iktidar

  (bkz: 6 eylül 1987) referandumu ile ucu ucuna 12 eylül yasaklı liderlerin yasağı kalktı. süleyman demirel, alparslan türkeş, necmettin erbakan gibi yasaklı liderler siyasete geri döndü. sağ oylar bölündü. (bkz: 26 mart 1989 yerel seçimleri)'nde sağ partilerin bu bölünmesi ile shp aradan sıyrıldı ve %28 oyla istanbul, ankara,izmir dahil 40 ilin belediye başkanlığını kazandı.
  1991 genel seçimleri: birinci parti: d.y.p/ikinci parti:anap----- doğruyol partisi-s.h.p koalisyonu
  1995 genel seçimleri: birinci parti: refah partisi/ikinci parti:anap-----refah partisi-dyp koalisyonu

  -----28 şubat 1997 askeri darbesi: laik türkiye cumhuriyeti'nin geleceğinin tehlikeye düştüğü gerekçesiyle hükümet düşürüldü, refah partisi kapatıldı.
  1999 genel seçimleri: dsp-anap-mhp koalisyonu

  2002 genel seçimleri: akp, yüzde 34,2-tek başına iktidar
  2007 genel seçimleri: akp, yüzde 46,5-tek başına iktidar
  2011 genel seçimleri: akp, yüzde 49,8-tek başına iktidar

  2015 (haziran) genel seçimleri: hükümet kurulamadı, erken seçim kararı alındı.

  2015 (kasım) genel seçimleri: akp, yüzde 49,5-tek başına iktidar

  2018 (haziran) genel seçimleri: loading...
 • bu yüzdendir ki avrupa'nın en gelişmiş, en demokratik ve en eğitimli ülkelerinden biri olduk. milli gelirimizle de onları çıldırtıyoruz. mazallah hep sağ partiler iktidara gelmeseydi, düşünsenize mesela norveç gibi filan olabilirdik allah korusun.
 • türkiye'de sol parti olmamasından mütevellit mecburi bir durumdur.
 • yürütülen daha doğrusu dayatılan uzun soluklu bir projenin sonucudur;

  (bkz: türkiye'deki eğitim sistemi/#62001146)
 • halkın büyük bir kısmının ilk önceliğinin muhafazakarlık olmasıdır. vatan menfaatlerinin daha sonra insan beyninde devreye girmesi muhtemel durumdur.
 • sol partilerin vizyonsuz ve halkın problemlerinden uzak olmasıyla alakalıdır. toplumu biraz tanımış olsalardı, kullandıkları dil ve toplumu ikna yöntemleri daha işe yarar olurdu sanırım. dünyanın herhangi bir ülkesinde fakir ve yoksul ailelerden oy alamayıp da zengin çevrelerden oy alan başka bir sol parti var mıdır acaba..

  gerçi bana göre sağ-sol olayları biraz geride kaldı. kimsenin bu motivasyonla oy verdiğini sanmıyorum. mesela chp'ye oy veren seçmen sosyalist bir düzen istediği için değil cumhuriyet değerleri korunsun, laik düzen devam etsin motivasyonuyla oy veriyor. diğer sol parti hdp'de seçmenin çoğunluğu ise yine solcu olduğu için değil, etnik kimliğinden dolayı hdp'ye oy veriyor. gerçekten sosyalist olan bir kitle varsa da %5'i geçmez bana göre.
 • nüfusun eğitim düzeyiyle alakalı bir durumdur.
 • müsebbibi durumu nüfusun eğitim düzeyiyle açıklayanlardır.
 • sen solculuk adı altında memleket düşmanlığı, millet düşmanlığı yapar her türlü terör örgütünü destekler, insanların inançlarıyla dalga geçer, etnik ırkçılık yaparsan normal olandır. nerede 68liler, 70'lerdeki sol, nerede o sendikalar, öğrenci toplulukları. hepsinin ideali milli demokratik devrim, tam bağımsız türkiye idi. birde şimdikilere bak.

  o dönemlerde ecevit'in chp'si sol söylemlerle halk diyerek, emek diyerek, "toprak ekenin su kullananın" diyerek %43 oy almıştı. bir o kadar da milliydi. şimdi kendine sol diyenler türk demekten, milli siyaset izlemekten korkar oldular faşist damgası yerim diye. bugün kendine sol diyenler utangaç pkklı'lardır daha fazlası değil. (bkz: fatih yaşlı)