şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de; özellikle 2002-2007 arasında oluşan ve ondan sonra geçen 11 yılda kemikleşen bir seçim ve seçmen realitesidir.

  birileri çıktı bize birer kimlik dağıttı, kimliğimizin yanında da bize 3 düşman kimlik tanıttı ve bizi oralara hapsetti. bu yüzden artık kendi partimizdeki tasvip etmeyeceğimiz şeylere bile sessiz kalıyoruz, çok sıkıştırılırsak "ne yapalım gidip de x1/x2/x3'e mi verelim" diye demagoji yapıyoruz. (bkz: kimlik siyaseti) işte bunu yapanlar; en geniş kimliği sahiplenenler ve kendisi dışında kalanları matematiksel olarak kilitleyenlerdir.

  vallâhi bu eskiden böyle değildi. insanlar -özellikle sağ seçmen- "bu sefer de şunu deneyelim" diye her seçimde adres değiştirir, yanlışını gördüğünü hemen bırakırdı.

  artık türk halkının %85'i parti tabelalarının putperesti, partilerin kadrolu seçmenidir.

  akp %40
  chp %23
  mhp %11
  hdp %11

  bunlar bu sınırlardan çıkamaz. farzımuhâl; rte akp'yi abdullah öcalan gibi de yönetse (yaşandı) bunlar gider oy verir, alparslan türkeş gibi de yönetse (yaşandı) gider oy verirler. bu %23 chp'li; partileri ulusalcı, ergenekoncu olduğunda, siyasi yelpazede en yakın oldukları parti mhp olduğunda da gider oy verirler, partileri kürtçülerin, sezgin tanrıkulu'ların, canan kaftancıoğlu'ların eline geçtiğinde, hdp ile yağlı ballı olduğunda da oy verirler. aynı şeyler mhp'nin ve hdp'nin taraftarları için de geçerlidir.

  seçimler bunlar için birer nüfus sayımıdır. asıl sonuçları değiştiren, küçük miktarda da olsa etkileyen aydınlık fikirli, özgür %15'lik kesimdir. ha ne acıdır ki bunlar da baraj sistemi nedeniyle yine bu dörtlü içinde dağılırlar ve maalesef günün sonunda kimlik siyasetine hizmet etmiş olurlar.

  iyi parti'yi burada iki cephede inceleyebiliriz.

  1. iyi parti de tabii ki büsbütün bu sistemin dışında değil. bu 4 kütüğün dışından gelen bir hareketin oy havuzu zaten %15. bunun tamamını alması da tabii mümkün değil. iyi parti de bu sistemde vârolabilmek için mhp kütüğünün içinden yol aldı. mhp teşkilatlarının ve seçmen tabanının yaklaşık %70'ini alarak bu sisteme girdi. yoksa ne mhp 11 puanın altına düşerdi, ne de oyuna başka bir aktör girebilirdi. yani iyi parti'yi en azından ortaya çıkışı itibariyle büsbütün sistemi/paradigmayı bozan bir oyuncu olarak görmek yanlış. iyi parti, mhp kütüğünün bölünmesi/transferi yoluyla oyuna girdi.

  2. iyi parti oyuna girişi açısından paradigmayı bozmasa da sistem içindeki rolüyle bir nebze bu oyunu bozan/bozma potansiyeli olan bir faktör. çünkü bu 4 partiden de oy alma imkânı vardır. inşallah artık akp'lileri kandırırken "ne yapacaksın oğlum, başka alternatif mi var, gidip atayis cehape'ye mi oy vereceksin", chp'lileri kandırırken "ne yapacaksın, sen de mi tayyipçi olacaksın, mecbur gene chp'ye oy vereceğiz" ve hatta mhp ve hdp'lileri kandırırken de benzer cümleler kuramayacaklar. bu oyun bozulursa bu 4 kütükten de oy alma potansiyeli olan iyi parti ve benzeri alternatiflerle bozulacak inşallah.