şükela:  tümü | bugün
  • gayet sıradan köylerden köken alan insanlardır. hatta çoğu da türk boylarının yaşadığı köylerdir. hem de sünni köylerdir. ama genelde bu köylerde tarikatlar, şeyhler şıhlar barınamamıştır. fark budur.

türkiye'deki seküler insanlar öcü falan değildir, has be has bu toprağın insanıdır, kurtuluş savaşında cepheden cepheye koşan dedelerin torunlarıdır. ayrıştırıp provakasyon yapıp durmayın.

edit: türkiye'deki sekülerlerin 10 yıldır var olduğunu sananlara dert olan kökendir. tarikatların, şeyhlerin, şıhların insanları sömüremediği sünni türk köyleri çok çok uzun zamandır seküler. bu sekülerlik de islama karşı falan oluşmuş bir tutum değil. insanların yaşayış tarzı bu.

köyünde camisinde namazını da kılan, içkisini de içen insanlar bunlar. geçmişte de böyleydi bugün de böyle. toprak ağası, şeyh meyh olmayan her köy böyle.

kendi dar gözlemini tüm türkiye sananlardan da gına geldi artık.
  • yörük
  • akıl ve sorgulama yeteneğine sahip olmalarıdır. evet köken budur. soy ne alaka ? din ve siyasi görüş etnisite ile kazınıyor mu insana ?
  • orospu çocuklarına başlık açtıran kökendir.
    şimdi akpli moderasyon bu entryi "başlığı yazana hakaret" diye silecek ya; bence orospu çocuklarına hakaret diye silmesi lazım.

senin ben ayrıştırmacılığınıi yarak kürek sınıflandırmanı sikeyip götoğlu götün piçi.
  • (bkz: akkoyunlular)
  • atatürk'ün inkilaplarını azıcık bile olsa anlamış insanlar var ya hani anadolu'da yüzlerce yıl osmanlı boyundurluğu altında ezilen halk işte onlar bu seküler kesimin kökeni.

edit: @gun ola harmonika adlı çaylak arkadaşımız şöyle bir mesaj attı ben de sonuna kadar katılıyorum bu konuda arkadaşımıza.
    " ayrıca dinci kesimin bu ülkeye savaş zamanı faydası olmadığı gibi zararı olmuştur. seküler kesimin dedeleri cephede savaşırken bu dinci kesimin dedeleri savaşa gitmemek için tekkelere kayıt yaptırıyordu"
  • her kesimdendir dediğim kökendir!

her şey bitti sıra seküler diye bölmeye mi geldi?
  • öz be öz türk boylarıdır. bugün bu ülkede böylesi ayrımcı dilin sahibi -iğrençleşmek istemezdim- türk olduğunu unutmuş bedevi özentileridir. has türkler diğer pek çok anadolu halkı gibi sekülerdir.
  • yörüklerde atatürkçülük ve laikliğin karşılığı gayet yüksektir. bunlar için bağnazlar ne yorum getiriyorlar merak etmiyor değilim.
    bir yörüğe gidip gayri milli deyin de tokatı patlatsın.