• akıl ve sorgulama yeteneğine sahip olmalarıdır. evet köken budur. soy ne alaka ? din ve siyasi görüş etnisite ile kazınıyor mu insana ?
  • (bkz: akkoyunlular)
  • atatürk'ün inkilaplarını azıcık bile olsa anlamış insanlar var ya hani anadolu'da yüzlerce yıl osmanlı boyundurluğu altında ezilen halk işte onlar bu seküler kesimin kökeni.

edit: @gun ola harmonika adlı çaylak arkadaşımız şöyle bir mesaj attı ben de sonuna kadar katılıyorum bu konuda arkadaşımıza.
    " ayrıca dinci kesimin bu ülkeye savaş zamanı faydası olmadığı gibi zararı olmuştur. seküler kesimin dedeleri cephede savaşırken bu dinci kesimin dedeleri savaşa gitmemek için tekkelere kayıt yaptırıyordu"
  • her kesimdendir dediğim kökendir!

her şey bitti sıra seküler diye bölmeye mi geldi?
  • saf kan türk olarak bildiğim köklerim meğersem rum veya ermeni'ymiş ya laaa..
    vay aluminyum.
  • öz be öz türk boylarıdır. bugün bu ülkede böylesi ayrımcı dilin sahibi -iğrençleşmek istemezdim- türk olduğunu unutmuş bedevi özentileridir. has türkler diğer pek çok anadolu halkı gibi sekülerdir.
  • yörüklerde atatürkçülük ve laikliğin karşılığı gayet yüksektir. bunlar için bağnazlar ne yorum getiriyorlar merak etmiyor değilim.
    bir yörüğe gidip gayri milli deyin de tokatı patlatsın.
  • cumhuriyet elitleri ve o zihniyetle yetiştirilmiş yahut o zihniyeti benimsemiş bireylerdir. her fırsatta 1930 zihniyeti diye aşağıladığınız insanlar var ya onlar işte. hepinizi toplasak o yıllarda görev yapmış bir devlet adamı etmez orası ayrı.
  • türkiye'de bence seküler kesimin ana kaynağı kent soyluluktur. cumhuriyet rejimine en adapte olanlar, milli burjuva kimliğini en çok benimseyenler kentlilerdir çünkü cumhuriyet tedrisatı köylere yeterince işleyememiştir.
    köylerde şeyhler ve ağalar (toprak sahipleri) cumhuriyetin iktidarlarını zayıflatacağını bildikleri için din min ayağına geçit vermemişlerdir.
hesabın var mı? giriş yap