şükela:  tümü | bugün
  • sayılarının az olmasından kaynaklanır. sayıları artsın, sokakta türk kızlarıyla görülsünler o zaman tekrar yazarsınız buralara.

bir kaç gün sonra edit/ek: (bkz: #108475606)
  • çoğu ya para kazanmak ya da okumak için geldiğinden ülkemizde antipatik karşılanmazlar. ancak suriye gibi bir ülkeden gelen insanların çok azının amacı okumak ya da para kazanmak olduğu için ırkçılıkla karşılanırlar. siyahi arkadaşlarımla üniversite ortamında çok güzel gülüp eğleniriz. ırkçılık kadar anlamsız bir şey olamaz.
  • üniversitedeydim. markette sıra bekliyorum, önde siyahi bir öğrenci. ürünleri kasiyere verdi. kasiyer kız bir an boş bakınca, "bende para var, param var" dedi. ama çok endişeliydi söylerken. zaten parası olmasa ben verirdim. 30 40 lira falan tutmuştu alacakları. velhasıl, biz ailemizden uzağa, aynı ülkenin farklı bir şehrine gittiğimizde dahi kimi zaman zor günler yaşıyoruz. adamlar kıta değiştiriyor. bambaşka bir kültürle karşılaşıyorlar. niye kötü davranalım ki?
  • türkiye'ye gelip de kendi ülkesini mahalle arasında kurmaya çalışmadıkları, adapte olmaya çalıştıkları, türkçeyi öğrenmeye çalıştıkları içindir. bizim renkle sorunumuz yok, uyum sağlamayanı sevmiyoruz.

türkiye'nin hiçbir mahallesi için küçük afrika, küçük tanzanya vs dediklerini duymadım* ama bazı mahalleler için küçük suriye, küçük afganistan, küçük arabistan dendiğini herkes duymuştur.
  • sıra gelmediği içindir ..
  • sağcı solcu diye birbirimizi yemekten ona fırsat gelmedi.
  • çekik gözlülere de yapılmaz, siyahilere de yapılmaz. azınlık olmadıkları için ırkçılığa maruz kalmazlar. sayıları artar, azınlık statüsünde olurlarsa onlara da yapılır.

buraya gelip boş yapmayın. bizde ırkçılık yok, hoşgörülüyüz bilmem ne diye.

kürt olan bakkaldan alışveriş yapmaz, alevi’nin yemeğini yemez, ona buna kız vermez. mezhep çatışması, din çatışması, ırk çatışması kitlesel olarak yaşandı bu topraklarda ve yaşanmaya devam ediyor.

6-7 eylül olaylarında amerika’dan daha kötü bir hal yaşanmıştır. ırk ve din nedeniyle yağma yapılmıştır. insanlar evlerinden, işlerinden olmuştur. bir günde tüm hayat birikimleri gitmiştir. yersiz, yurtsuz bırakılmıştır. kim bilir değerli kaç insanımızı kaybettik, kaçı yurtdışına gitmek zorunda bırakıldı.

yıllar sonra kekolar bir internet sitesinde toplanıyor. siyahiler üzerinden kendini övmeye çalışıyor. neymiş? bizde ırkçılık yokmuş. bizde farklılıklara bile yer yok. kendi ırkından olana saygısı yok adamın. ırkçılığın fırsatını bulduğunda kaçırır mı?

arada ilçenizden çıkın ak partiye oy veren ilçelere gidin. imkanınız varsa karadeniz’e, iç anadolu’ya, doğu ve güneydoğu anadolu’ya gidin. bakın bakalım var mı, yok mu?

ırkçılık yok diyenlere aramaları için sözcükler bırakıyorum: “hrant dink, maraş katliamı, sivas katliamı, 6-7 eylül olayları, zirve yayınevi katliamı, beyaz toros.”
  • 2-3 sene önce taksim'de bir barda 'african-american' bir abimizle tanıştım. yıllardır türkiye'de yaşamaktaydı. bana türkiye'ye ilk geldiğinde kendisine nasıl davranıldığını anlattı. tenine dokunup rengine inanmayanlar, maymun gibi kendisiyle fotoğraf çekilmek isteyenler, duş alırsa renginin açılacağını düşünenler falan. belki bu haller ve tavırlar ırkçılık olarak tanımlanamaz ama karşı taraf için kesinlikle rahatsız edici olduğunu düşünüyorum. bilinmeyene karşı merak ile açıklanabilir mi bu? takdir size kalmış.
  • "osmanlı'da kölelik sistemi olmadığı için olabilir"

ahahahahahahahahahahahahaha

arkadaş ciddi ciddi osmanlıda kölelik olmadığını düşünüyor. osmanlı'da kölelik
  • "zararları olmadığından dolayıdır. artniyetli insanlar da değiller."

adam şu cümleyle ırkçılık yaptığının farkında değil mesela. entry'yi hunharca yukarı taşıyan kitle de öyle. bunun manası şu: diğer azınlıklara ırkçılık yapıyoruz çünkü onlar hep çok kötü, azgın ve çok fena kimseler. ama siyahiler değil. ayrıca bir etnisiteye yönelik önkabulünüz buradaki gibi pozitif bile olsa-siyahilerin artniyetli olmamaları- her halükarda ırkçılıktır. hayırlı forumlar.