şükela:  tümü | bugün
  • tamam giyebilirsiniz, hoş da durabilir, sizi zayıf da gösterebilir ve bence de çoğu şeye yakışan bir renk (ben de kullanıyorum) ama benim aklımdaki sorun şu:

neden türkiye’de ki hakim renk siyah?

kimseyi yargılamıyorum ya da başka bir şey demiyorum ama biraz renklenmekte fayda var gibi. kalabalık bir sokağa çıkın ve karşıdan gelen insanlara bakın. gördüğünüz tek renk siyah ya da koyu renkler olacaktır. bizim neden milletçe açık renklere karşı bir antipatimiz var? sürekli bir karanlığın içinde geziniyormuş gibi geliyor, insanın içini karartmıyor değil... oysaki mavi spor bir gömleğin üzerine giyilen gri triko ya da bir kotun üstüne giyilen spor beyaz bir gömlek neden insanlara bu kadar kötü geliyor?

yurtdışındaki insanlara bakın ya da en son avrupaya gittiğinizde gezidiğiniz caddeler gözünüzün önüne gelsin. insanlar rengarenk giyiniyor ve yakıştıryorlar. hatta ortadoğu’daki ülkelerde bile insanlar o kadar tutuculuğa rağmen iyi kötü renkli bir şeyler giyiyor.

alın size basit bir örnek, muhtemelen ailenizden biri eğer uzun boylu ve renkli bir şeyler giymişse çoğu turistik yerde turist muamelesi kesinlikle görmüştür. hatta yanına gelip “ı have a special price for you sirrr” diyenler bile olmuştur. anlamıyorum, renkli giyinmek insanı yabancılaştırıyor mu? yok, hayır. peki bu siyaha olan düşkünlük nedir?

biz içimize neden bu kadar kapalıyız? neden dünyayı daha renkli bir hale getirmiyoruz? siyah siyah siyah. mont alacaksın siyah, t-shirt alacaksın siyah, pantalon siyah, her şey siyah... bakın ciddiyim bu konu üzerine tez bile yazılabilir, “türkiyedeki mutsuzluk ve gelişmişlik oranının renkli giyinmekle ters orantılı olması”.

hele hele bu kayak merkezlerinde siyah montla gezenler? kayak malzemelerin renkli olmasının sebebi beyazın içinde insan olduğunuz belli olsun diye... siz siyah ve beyaz tonlarını giyerseniz arkadan biri gelir gümm diye geçirir ya da bir yerde mahsur kalırsanız arama kurtarma ekipleri sizi kolay bir şekilde bulamaz, öylece kalırsınız...

diyeceğim o ki, renklerden korkmayalım!, açılalım, biraz farklı olalım!
  • çok doğru bir tespittir. yıllar önce bir ingiliz buraya gelip bana aynı şeyi söylediğinde farketmiştim. evet, gerçekten de insanlar sürekli siyah, lacivert, kahverengi gibi renklerde kıyafetler giyinmeyi tercih ediyor. ben vücudumuzun çok güzel olmamasına ve özgüven eksikliğine bağlıyorum. zira gençlerin vücudu biraz daha iyi olabilir ama 50 yaş üst amcalara bir bakın, neden siyah giyen adamlar olduklarını anlarsınız.