şükela:  tümü | bugün
  • türkiye de tepeden inme bir ırkçı ideolojiyi savunmak çok kolay. işte bu yüzden gelişim yok, ilerleme yok. faşist ideoloji yerine çoğulcu, herkesi kucaklayan bir anayasa yapılsa hem ülke uçuşa geçer hem de yolsuzluk, hırsızlık biter şeffaf hesap verebilen bir yönetim inşa edilir. neden 21. yüzyılda hala bu gerici ideolojiler ve kurumlarla devam ediliyor gerçekten anlamıyorum. ülkemiz kabuğunu kıramıyor bir türlü.

hiçbir vasfı olmayan adamlar ırkçılık üzerinden beğeni almaya çalışıyorlar. bu adamlara pirim verilmeseydi tavır takınılsaydı bugün türkiye çok farklı bir yer olabilirdi.

bürokrasiye, sivil kamu kurumlarına, polis asker teşkilatına bürokrat olarak benzer kafada adamlar alınıyor. türkiye'de bir kısım solcular dışında genel ideolojiyi benimsemeyen kendi aklına güvenerek sorgulayarak siyasi duruşunu belirleyen kimse yok. fikir üretemeyen bir toplum var, 600 yıl boyunca reaya olarak yaşamış olmanın bir sonucu mudur bilemiyorum. chp, 100 yıl önceki siyasetini devam ettiriyor. akp; 100 yıl önceki osmanlıcılar 60 yıl öncesinin adalet partisi. mhp, iyi parti bunlar zaten belli. biri muhafazakar, biri laik, diğeri ırkçı hepsinin ortak özelliği milliyetçi olmaları. türkiye'de siyaset kadının etek boyu üzerinden gidiyor. bu kadar dar bir siyasi anlayış olabilir mi? iletişim ve bilgi çağında küreselleşen dünyada eğer bu gerici anlayışla devam edersek treni fena kaçırırız.
    daron acemoğlu ulusların çöküşü kitabında kapsayıcı ve sömürücü kurumlardan bahseder. aslında ulus devletin kendisi bile sömürücü ve gerici bir üst kurumdur. global dünyada ulus devletlerin yerini çok uluslu konfederal yapılara bıraktığını göreceğiz. bu çok uzun bir süreç ama 150 yıl öncenin ulus devlet mantalitesi çökecek. o yüzden biraz kendimizi değiştirelim daha doğrusu değisime ayak uyduralım.