şükela:  tümü | bugün
 • solcusu, liberali bile muhafazakar davranan ülkede şaşırtmayan olay.

  tüm türk solu aşırı milliyetçi kürtlerin bayrak sallayıcısı olmayabilir, ama olmayanların da kendilerine göre muhafazakarlıkları, faşizanlıkları baki.

  açık fikirli, komplekssiz, 'kutsalları' uğruna kan dökmeye her an hazır olmayan adam bulmak neredeyse namümkün koca memlekette.
 • son derece yüzeysel, düşünülmeden oluşturulmuş bir görüştür.
  günümüzde sol tamamen kürtçülükten oluşmamaktadır. hatta solculuk kürtçülüğü barındırmamaktadır bile.
  80 öncesi sol yapısında bulunan fraksiyonlardan biri, 80 sonrası oluşan ortam sebebiyle soldan koparak, dikkatinizi çekerim! koparak, dönüşüm geçirmiş ve bugünkü kürtçülük halini almıştır.
 • halkların özgürlüğü, ulusların kendi kaderlerini tayin hakkı gibi örneklerle kendilerini solcu adledenlerce çürütülmeye çalışılmaktadır.

  şu an bağımsız olarak bloktan aday olan bdp milletvekilerinin kendi kaderlerini tayin babında demokratik toplum kongresi ismi altında toplanıp açıklama yaptıkları demokratik özerklik projesinde geçen insanlığın kök hücresi gibi olan bu halk kısmını kulaktan dolma bilgilerle kömünist olmamış arkadaşların irdelemesini rica ediyorum.
 • kürtçülük diye bi şey olmadığı için böyle bi şey de mümkün değil bence o ayrı da "marx kürtçe eğitimin mi mücadelesini vermiş?" ne demek lan?
 • (bkz: converse)

  solcular kurtcu olmadi, kurtculer solcu oldu, solcular hala solcu.

  yanlis dusunce seklinin urunu bir fikirdir.
 • solun kürtçülükle kesiştiği yerler zamanlar olmuştur, ancak kürtçü hiçbir zaman soldan hazzetmemiştir ama başarılı bir şekilde desteğini, enerjisini almıştır, yakın zamana kadar, diye açıklama eklemek istediğim tespit.
  bugüne kadar ezilen bir muhalefet olan kürtçülük biraz nefes aldığı anda solla arasındaki uçurumu kalın çizgilerle vurgulayacaktır. güzel gelişme tabii. milliyetçilik ve sol bir arada uzun sure durursa sağlığı tehdit edici hal alır. ilkinden derhal kurtulmak gerekir.
 • "kürtçü", tanımdan anladığım kadarıyla kürt milliyetçisi anlamında kullanılmış. bir kere solcu denen kişinin herhangi bir milliyetçilikle alakası yoktur.

  solcu dediğin en düz tanımıyla ezilenden yanadır. olsa olsa haklı gördüğü noktalarda kürtler lehine yorum yapmıştır. ama aynı solcu bunu ırk ayırmaksızın da yapar. solcu adamın ırkla işi olmaz.
 • "kurt irkcilarinin legalize olmak icin solu ele gecirmesi olayidir."

  lan kürt dediğin, sol dediğin ne zaman "legal" oldu ki bu memlekette? yahu hakikaten şu solu, kürdü kendi haline bırakın, ne olup ne olmadıklarını inan sizden çok daha iyi biliyorlar. bunlarla ilgili gelip tespit sıçmayın angus angus. yeter yahu. git mhp başlığında oyna. hem başkanın akp'ye gene kuyruk sallamış git onu savun. senin ne işin olur bizle?
 • (bkz: kendine solcu)