şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiye'de sosyalist mi varki devrim olacakmış. sakalını uzatan, küpe takan, götü başı açan herkes ben sosyalistim diyo bu akıl yoksunları mı devrim yapacakmış.
  • caylakim sozum pek kaaleye alinmiyor sogumaya basladim sozlukten 11bin kusurlerdeki onay listesindeyim aq ne zamandan beri ayni. 3-4 sene mi olacak aq? neyse buraya isyanimi yazdim alakasi olmasada.

konuya donersek hic bir zaman gerceklesmeyecektir. cunku toplum genel olarak 2ye bolunmus durumda. kemalizm ve seriatci muhafazakarlar. eger amac aydin esitci emekci bir toplum-turkiye ise realistic dusunurek tek yolun kemalizmi devam ettirmektir yanliz bu devam ettirmek onceki donemlerdeki gibi degil devrim niteliginde 6 oku uygulamaktir ki gayet zordur bu olursa dunyanin medeniyet baskenti oluruz saten 1789 cu fransanin ingilterenin ronasansci italyanin hali durumu ortada buyuk bir eksiklik var ve kim dolduracak bu boslugu?
  • kapitalist sistem oldugu sürece bırak türkiye yi dünyanın %90nında gerçekleşmeyecek olay illa tarih istiyosan.
    (bkz: sana kaç lazım hacı)
  • memleketim insanlarının sol algısının ne kadar kıt olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir. devrimleri sosyalist partiler yapmaz, işçiler yapar, köylüler yapar, halk yapar. komünist partiler de çok oy alıp seçim kazanıp iktidara gelmez, kapitalizmin siyasal ve ekonomik krizlere girdiği dönemlerde radikalleşen halka devrim yolunda öncülük yapar. fakat sıklıkla, bu dönemlerden muktedir çıkan faşizm olur. ayrıca desteklemekte olan kişi sayısıyla bir ideolojiyi aşağılamak yahut çürütmek nasıl bir aptalın eylemidir hiç anlam veremiyorum. sen politik, sosyal ve iktisadi olarak mevcut düzenin sürdürülebilirliğini göster ondan sonra konuş. o 15 kişilik herhangi bir sol örgütteki insanların iktisat bilgisi çoğunlukla ortalama bir üniversitenin iktisat bölümü öğrencisinin yedi katı kadar falan oluyor. ayrıca sosyalizme tarih biçerken böyle salakça bir huy var, o da devrimin gerçekleşmesi için eğitim seviyesinin çok artması, herkesin çok bilinçlenmesi, muhafazakarlığın azalması, yani çağ atlamamız lazım ki devrim falan olsun diye. oysaki böyle bir şey yok, rus halkının ne kadar cahil, okuma yazma oranı düşük, ne kadar muhafazakar olduğunu hatırlatıyorum. sosyalizm derin krizlerden çıkabilir, ama yok sen diyorsan ki ''ben hep aynı emeği harcamama rağmen bir takım kapitalistlerin, yönetenlerin krizlerini ödemeye razıyım'' tamam güzelim, tamam.

edit: büyük krizlerin yaşanacağı tarihler tahmin edilebilirse üstüne yorum yapılabilecek tarih.
  • geçmişte kalmıştır çünkü devrim ovaçık'ta başlamıştır.
    (bkz: ovacık'ı tkp sandık çalarak kazandı)
    (bkz: yürü be ovacık)
    *
  • yaklaşıyor yaklaşmakta olan
    edit: işçi sömüren patronlar aşağıya toplanmış, ne o korkmuş gibisiniz.
    edit2: ben çeşit severim canım biraz da sosyalizmi tatmak istiyor, kapitalizmden sıkıldık.
    edit3: ağlama patron beni de ağlatacaksın.
    edit4: konya geçiş sürecini başlatmış. kupayı aldıktan sonra süreç tamamlanacakmış. https://mobile.twitter.com/…024961869403049985?s=21
  • bu yüzyılda halk desteği olmadan sosyalist devrim gerçekleşemez hiçbir ülkede. halk desteği için de halkın belirli bir seviyede okur-yazar olması gerekiyor, bu da hiçbir ortadoğu ülkesinde ilerici bir devrimin gerçekleşmeyeceğinin göstergesidir.

ülkesindeki üretim göbekbağıyla ithalata, dövize bağlı olan memlekette emperyalist mallarının boykot edilebileceğini zanneden geri zekalılarla sen işgalcilere karşı direnişe bile gidemezsin, bırak devrimi. önce dönüp bir elindeki mala bak, ondan sonra neyin yaklaştığını hesap et. yok öyle dünya.

(bkz: al dedi nereye dedi)

düzenleme: dünya tarihinde halkın desteği ile yapılmış sosyalist devrim olmadığı ifadesi doğrudur ve devrimi halkın yapmadığı, ancak bu pratikler eskidir ve günümüz şartlarına uygun değildir. o yüzden "devrimi devrimciler yapar" düşüncesini destekleyemeyiz. bilgi aktarımının çok hızlı olduğu bu dönemde bir kaynak olarak insanın değeri katlanmıştır ki bu nedenle halkın desteği olmadan tepeden inme devrim yapamayız; bu, devrimci teorisyenliğe aykırı bir yaklaşım, dönem şartlarını göz önüne almadan iddia da bulunmak olur. bu ifadeyi destekleyebilecek örtüşen bir örnek yoktur son belki on yılda, ancak benzer olmakla birlikte aynı kulvara koyulmaması gerekliliği bir yanda dursun, etkileri ve çekeceği tepkiler açısından gerici yapılanmaların çabalarını örnek göstererek karşılaşılan direnişi bir temel olarak alabiliriz. bu nedenlerle de bu yüzyılda halk desteği edinmeden devrim yapılamaz.