şükela:  tümü | bugün
 • aynı zamanda sosyalizmin hiç bir yerde tutmamış olmasını sağlayan sebeplerdir.
 • (bkz: ya tutarsa)
 • john steinbeck diyor ki, "sosyalizm amerika'da kök salamadı, çünkü yoksullar kendilerini sömürülen proletarya olarak değil, geçici olarak zora düşmüş milyonerler olarak görüyor." sanırım bizim durum da bu. her on beş - yirmi yılda bir gelen yeni sağ seçeneğe sarılmamızın arkasında uyuyan dev olduğumuz yalanını çoğunluğun orta halliliğe gönenmesi idealine yeğlememiz yatıyor. hep beraber düze çıkmak ilgimizi çekmiyor, yüzde doksan dokuz acından ölürken yırtan ve iki sınıf atlayan yüzde bire dahil olma olasılığına tav oluyoruz. merkez sağın gezi parkında haklarını arayan sivil toplum ortaklığına ve yolsuzluk iddiaları sonucu harlanan adaletin tecelli etmesi arzusuna karşı sandık ezberinde diretmesinin arkasında sanırım sandığın bir piyango çekilişi olması hülyası da var.
 • türkiye insanının genel olarak pratik zekasına borçlu olduğu durum. her ne kadar süslü söylemleri, eşitlik teranaleri havalarda uçsa da kafası çalışan diğer milletler gibi sosyalizmden bi bok olmayacağını anlayıp pek yüz vermemişlerdir. bu yalanlara kanan milletlerin bir kısmının hala sürünmesi bir kısmının ise ancak belini doğrultmaya başlaması ise ne kadar isabetli bir karar verdiklerini göstermektedir.
 • türkiye'de sosyalizm olarak tanıtılmış olan şeyin sovyet faşizm'inden başka bir şey olmamasının da dâhil olduğu sebeplerdir. diktatör peşinde koşturan sözde solcular sayesinde sosyalizm'in bu saatten anlaşılmasına imkân yok zaten.

  türkiye'de sosyalist veya komünist görüşlü olan ve aktif bir biçimde rol oynayan kişilerin cehaleti, ülkedeki cehalet seviyelerini kategorileştirecek olsak birinci sıraya oturur.

  ikinci bir sebep de, yukarıdakilerin sonucu olarak, türkiye'de sosyalizmin halen 20. yüzyılın ilk yarısında algılandığı gibi algılanıyor olmasıdır. dünyadaki en radikal anlayışlardan biri olan islamcılık bile kendi çapında çağa ayak uydurmaya başladı, bizimkilerin anlayışı halen stalin.

  *
 • ne yazık ki, chp'deki koltuk sevdası , bu sebepler arasında gelir. aday listesini seçim kuruluna geç vermesini, genel başkanın oy kullanmayı unutmasını , arada muhalefet olmayı unutmasını, saymıyorum bile.
 • 600 yıllık bir hikayenin sebepleridir. şeyh bedrettinden bu yana tutmadı.
 • sosyalistlerden çok sosyalist olmayanların geyik malzemesi yaptığı sebeplerdir. hala üzerinde konuşma gereği duyuyorsanız korktuğunuzdandır.
  (bkz: ya tutarsa)