şükela:  tümü | bugün
 • faşist insanların oluşturacağı kampanya.
  bir ülkede savaş varsa, insanlarının can güvenliği yoksa ve sen en yakın ülke olarak o sivil masum insanlara savaş bitinceye kadar kapılarını açmaktan kaçınıyorsan sen faşist bir devletsin. buna destek verenler de faşisttir. suriyeli yerine ruslar olsaydı kimsenin sesi çıkmazdı ama eminim. sizin kirli zihinlerinizin düşündüğü, kendinizden aşağı gördüğünüz insanlara karşı uyguladığınız bu yaklaşımın adı faşizmdir.
 • hakli bir onerme. kurulu duzenimizi bozacak hic kimseyi istemiyorum.
 • savaştan, katliamdan kaçan insanlara "defolun" diyebilen şerefsizlerin kampanyası.

  bunların dili de argümanları da her yerde aynıdır. mülteciler "kötü kokar, halka saldırır, para ödemez, bela getirir, işlerimizi alır" böyle bir kampanya yapılmasını isteyenler ingiltere'de olsa "ingiliz işçiler için ingiliz işleri" diyip göçmenlerin işe alınmasına karşı olacak, almanya'da olsa "karakafalılar" diyip npd yürüyüşlerine katılacak, yunanistan'da olsa altın şafakçı olacaktı. her yerde aynı milliyetçi -üstünü biraz kazıyınca- ırkçı argümanlar.

  1980'den sonra politik mülteci olarak yurtdışına gidenlere evlerini açan insanlar nasıl varolduysa, bugün de suriyeli sığınmacılar kardeşimizdir diyenler var. suriyeli mültecilere baktığında "terörist, sakallı, cihatçı" görenler, mülteciler "soydaşlarımız" olsa hemen tavır değiştirecek olanlar değil, mültecilere destek vermeyi -siyasi olarak da değil- bir insanlık görevi olarak görenler kazanacak.
 • desteklediğim kampanya. kimilerine göre faşistlikmiş. ha siktirin lan ordan diyorum. sen ona hen tayyip'e oy vercekler hem de bizim gibi koyun sürüsü dinciler, işime geliyor burda kalmaları desene.

  türkiye bir an önce bu bok bataklığından çıkmalıdır. bu beslediğimiz teröristler yüzünden hatayda kaç tane insanımız öldü. afferdersin sikiyim başka ülkenin insanını. bizim kaç tane kardeşimiz ölmüş burda. onlara sesini çıkarma sonra suriyeliler gitsin diyince faşizrerörer. ha canım yemezler. nedir sizdeki şu vatan hainliği çözemedim amk.
 • ölümden kaçıyorlarr, biçareleer, mağdurlaaar, hülolooğğğ diye ağlayan şakirtlerin desteklemediği kampanyadır. adamlar bedava yeyip içiyor, otobüse bile para vermiyorlar. taşkınlık çıkartıp, halkı rahatsız ediyorlar. bu mu biçare insanlar?
 • (bkz: keser döner sap döner gün gelir hesap döner)

  bir türk olarak, suriye'de bomba sesleriyle, can korkusuyla yaşamaya çalışmak zorunda kalsaydı, yine aynı kampanyayı destekler miydi acaba diye sorguladığım kişilerce ortaya atılmaya çalışılan insanlık ayıbı.

  işte bunlar hep bize sözümona yüce türk zihniyetinden, "ne mutlu türk'üm diyene"'den, beyaz türkler saçmalığından, çarpıtılmış vatanperverlikten, köküne kibrit suyu dökülmüş kardeşlik kavramımızdan, kısacası entrikalar üzerine kurulan çakma cumhuriyetimizden miraslar.

  bir milletin mensubu olmakla kendi egosunu okşamak, bunu gurur kaynağı yapmak kadar kompleks kokan bir davranış daha tanımıyorum. bir insana gurur duymak için "insan" olduğunu hatırlaması yeter. başka bir etikete gerek duymaz. milliyetini, hüvviyetini, vatanını, canını verecek kadar sevmek başkadır, bunlar üzerinden kendine pay çıkarıp kendini yüceltmek ve diğerlerini ötekileştirmek başkadır. bu tastamam hastalıklı ve kompleksli bir davranış biçimidir. en uç noktası ise narsizmdir.
 • iç savaş nedir bilmeyen ya da kendi milleti/devleti/parası/toprağı diğer herkesin canından kıymetlidir diye düşünenlerin kampanyasıdır olsa olsa.
  yarın bir gün türkiyede iç savaş çıksa, seni sırf etnik/dini vs. kimliğinden dolayı buralarda sinek gibi avlıyor olsalar tek tek kapısını çalarsın tüm komşu devletlerin. bu kadar insan can çekişirken elbette türkiyeye de sığınacaklar tıpkı ürdün, ırak, mısır ve diğer ülkelere sığındıkları gibi. bu gibi olağan üstü durumlarda bizim de elimizden geleni yapmamız herhalde insanlık görevidir; ya vergimizden kısılırsa gibi küçük hesaplar peşine düşmek değildir.
  ha bu dediklerim sende hiçbir empati duygusu yaratmadıysa belki şu haberler yardımcı olur:
  syria refugee crisis: 'we should be accepted because we are humans'
  syria refugee crisis

  edit: imla
  zöge: hadi canım, insanlık mesajı verdik zöge oldu. helal.
 • "turkiye suriye'den gocmen almayi biraksin" demekten cok ama cok farkli bir seydir. her seyden once irkcidir, neonazilik unsurlari icerir, ustune gamali hac bayragi acarsaniz acayip kacmaz. ulke cikarlarini korumayi birak ulkeye zarar verebilecek bir soylemdir, turken raustan en ufak bir farki bile yoktur.
 • ''suriye'yi alevi ve hristiyan mezarlığına çevireceğiz'' diyenlere kol kanat açanların ''bu bu faşitlik'' dediği kampanyadır. karşınızdakiler insan olsa ona göre muamele yapacaksınız da, kalp, ciğer yeyip, çatıdan insan atan tipler.