şükela:  tümü | bugün
 • üst düzey olmayan ortalama restoranlarda bile 6 parçalık klasik sushi rolller 30-35 liradan başlıyor.

  uzakdoğuda yaşadım, birsürü ülkeye gittim ancak en pahalı ülkede dahi alım gücüne oranla bu kadar pahalı sushiye rastlamadım.

  mutlaka türkiye'de balığın aşırı pahalı olması ile de bağıntılıdır ama bu da kritik edilmesi gereken bir husus.
 • bir yemek ancak kendi memleketinde ucuz olabilir. o yemeği yapabilecek usta sayısı az ama talebin olduğu yerlerde ise, paraya bayılmak zorundasınız.
 • türkiye'de neyin ucuz olması.
 • derdini sikeyim diyecek guruha inat: evet asiri pahalidir. amerika'da acik bufe bir restoranda ogleyin doyasiya sushi ve bilimum deniz urunu yiyip ortalama15$ ile kalkabilecekken turkiye'de bu rakam minimum 100 tl'dir.
  turkiye'de alkol, dunya mutfagi, elektronik gibi dunyanin en guzel nimetleri tuketemeden geberelim diye cok pahali. lanet olsun.
 • anan da suşi yiyerek büyüdüydü, kıyamam :)
 • "anan da suşi yiyerek büyüdüydü, kıyamam :)" ve "her kuşu siktik bir sushi kaldı" gibi yorum yapan aşağılık kompleksli mallarla aynı coğrafyayı paylaştığımız için yabancı lezzetleri, teknolojileri ve diğer kültür endüstrisi ürünlerini "pahalı" tüketmemiz çok ama çok normal.

  adam yapamıyor, yakıştıramıyor kendine bir türlü. başka kültürlere ait şeyleri tüketmeyi özentilik zannediyor, kapasitesi o kadar çünkü bu adam ve saz arkadaşlarının.

  999 birim fiyatlık ürünü 6000+ birim fiyata tüketiyor olmamızın özündeki sıkıntı bu işte; "kafa yapısı".
 • bu işi mükemmel yapanların, malzemelerinim büyük bir kısmı (bkz: japonya) dan ithal olunca normal bir durum.

  kur farkı + nakliyat

  ama astronomik rakamlarda değil. iki kişi gidince 150 - 200 tl arası çıkılabiliyor.
 • tamamen katıldığım tespit.

  türkiye’de lüks görünüyor ama aslında öğrenciliğim dönemimdeki ana besin maddelerinden biriydi.
  çünkü çok ucuzdu! döner kebaptan da, dilim pizzadan da ucuzdu. noodle da öyleydi. bu yüzden üniversitenin etrafı uzak doğulu abilerin dükkanları ile kaplıydı.

  fakat türkiyede bu ucuz yiyecek lüksmüş gibi şişirilerek fiyatlanıyor ve bu algıyla yıllardır inanılmaz fiyatlara satılıyor.

  hadi çok özel bir balığı çok özel bir pişirme yöntemi ile yaptığın bir sushiti pahalıya sat.

  ama yarım avuç pilav içine küçücük salatalık/hıyar sıkıştırdığın makinin 6 tanesini 30-40 liraya satıyorsan orada bir terslik var demektir.
 • avrupa'nın en fakir ülkelerinden ukrayna'da çok uygun fiyata gayet kaliteli sushi yiyebildiğinizi düşününce sadece malzeme ve nakliyat maliyetleri ile açıklanamaz. talebin ve arzın az olması da bir etkendir sonuçta ülkemizde çin yemeği yemek de lüks.
  güzel ve hesaplı sushi yemek istiyorsanız ukrayna iyi bir tercih.
 • pahalı olmanın dışında çok iyi yapan yer de 1-2 adet falan. onlar da aşırı pahalı.