şükela:  tümü | bugün soru sor
 • taksileri denetlemenin ve adam etmenin tek yolunu açıklıyorum, çok da kolay aslında.

  araç içi kamerasını zorunlu hale getirip, denetleyeceksin.

  bütün sorunlar bir ayda çözülmezse, yazarlığı bırakıyorum.
 • ülkemizde ters tepecek yoldur. bu hükümetin, o kamera kayıtlarını inceleyip insanların taksideki konuşmalarını (taksici ile olan veya taksi içerisindeki telefon konuşmalarını) dinleyip dava üstüne dava açacağına, hatta bazı yalakaların bunu milli bir görev haline getireceğine, taksicilerin siyasi fikirlerini, eleştirilerini beğenmediği müşterilerini gammazlayacağına adım gibi eminim.
 • istanbul'da sisteme geçen itaksi faaliyetini tüm ülke geneline yaymaktan bir cacık olmaz. gideceğin yere gider, ücretini öder bir de üstüne fişlendiğinle kalırsın.

  ha bunun denetimi, osu busu belediyelerin, devletin kontrolünde değil de özel şirketlerin kontrolünde olursa belki bir işe yarar ama çok heveslenmemek lazım, neticede burası türkiye. bitaksi'nin bile envai çeşit vukuatı varken söz konusu kameralı, ses kayıtlı denetim mekanizması sadece ilk 6-7 ay düzgün işler sonrasında saldım çayıra mevlam kayıra moduna döner.

  taksi/taksici terörünün önüne geçecek olan tek yöntem eğitimdir. sen o şoförü ticari maksatla trafiğe çıkarmadan evvel adam gibi trafik bilgisi ile, müşterisine ve yol kenarındaki insanlara nasıl davranması gerektiği yönünde adam gibi eğiteceksin ki anca o zaman mevzu bahis terör ortadan kalkmaya başlar.
 • (bkz: otonom araç) tabi gelecekte. gerçi bunlar ona da bıçak çeker.
 • (bkz: raylı sistem)
 • türkiye'de taksi terörü yoktur.

  hemen her alana hakim olan ''mordor tarzı yaşam kültürü''vardır.

  muhtemelen batının yaşayıp da bizim yaşamadığımız birkaç yüzyıllık bir hatalı dönem var geçmişimizde.
  bunun ortalama eğitim ve yaşam deneyimi ile düzelme imkanı yok.

  insanlar, okula gider gibi, en az 5 yıl ''hayvanlıklarla bezeli örnek olay ve sonuçları simülasyonu'' deneyimlerini, interaktif olarak yaşamadıkça bu ülke düzelmez.
 • tek yolla falan olmaz. bütün yolları kullanacaksın. ki adına sistem deniyor. ama bu listeye sunacağım tavsiye yol:
  ** cezaların taksi plakasına yazılması ve plakanın iptali**

  bu yapılırsa taksicilerin hepsi korkudan kraliyet uşağına döner