şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 60 yaş üstü insanlar için toplu taşıma ücretsiz eğer uygulama değişmediyse.

  sosyal devlet olmak bence de ücretsiz toplu taşıma gerektirir. öğrencilere burs, yoksul insanlar için de gezip dolaşabilme adına bir fırsat eşitliği sağlayacaktır. trafiğe sağladığı katkı ise otobüslerin kazandığı paranın çok üstünde olacaktır. dolmabahçe’den baltalimanı’na kadar tünel yapmaktansa aynı parayı ücretsiz toplu ulaşıma harcamak çok daha mantıklı.

  istanbul’daki insanların %30 u hergün toplu taşıma kullanırken toplam araçların %1 i bile otobüs değil. bir de bu insanlardan ücret alınıyor.
 • tunceli/ ovacık belediye başkanı fatih maçoğlu kesinlikle almanyaya ders verir.
 • evet. biz de daha erken davranmalı, alaman gavurundan önce, toplu taşımayı ücretsiz hale getirmeliyiz.
  zaten kıskanıyorlar, artık çatlarlar belki.
 • (bkz: ütopya)dan başka bir şey değildir !
 • ücretsiz diye bir şey yoktur. ücreti başkasına ödetip beleşe getirmek vardır. bu örnekte de ücreti, toplu taşımayı kullanan kişinin değil vergi mükellefinin ödemesi vardır.

  çünkü her durumda bir ücret çıkar, çünkü her hizmetin bir bedeli, çünkü bir maliyeti vardır. metro kazılarının, boğaz köprülerinin, yolların, metroların, otobüslerin benzini, elektriği, şöförlerin, bakımcıların maaşları birileri tarafından ödenir. bunları ya hizmetten yararlanan, metro otobüs kullanan kişi öder, ya da kullanan kullanmayan bakılmadan bütün vergi mükelleflerinin cebinden ödenir.

  ücretsiz diye bir şey yoktur.

  çünkü ücretsiz olursa moral hazard ortaya çıkar, nasılsa başkası ödüyor diye sınırsızca ve ihtiyaç olmadığı halde kullanmalar başlar, istanbulu şöyle bir gezeyim diye otobüsten otobüse inip binenler gereksiz kalabalık oluşturur. kullanan kişi katkıda bulunmadığı için her şey belediye bütçesinden karşılanır, belediye de bunun bütçesini cepten verdiği için zamanla sadece maliyet unsuru olarak bakmaya başlar, ne kadar para kıssam o kadar iyi diye bakar, her bedava hizmette olduğu gibi zamanla otobüsler bakımsız, pis yerlere dönüşür, serseriler doluşur, sonra hindistana dönersin.

  ne gerek var. ulaşımın faydası kullanana değil mi, madem toplum sana bir hizmet verdi, sen de bunu kullandın bir fayda elde ettin. o zaman topluma borcunu öde, bedavacılık yapma.