şükela:  tümü | bugün
 • ey almanya sen kim oluyorsun da toplu taşımayı ücretsiz hale getiriyorsun ya.

  madem öyle bizim almanya’dan neyimiz eksik deyip yetkilileri göreve davet ediyorum ben de. hatta almanya ücretsiz yapıyorsa milli otobüslerimize binen vatandaşlarımıza üstüne ücret bile verilmeli. madem yol yaptılar e o zaman toplu taşıma da ücretsiz olsun ki o yollarda rahat rahat gidip gelsin vatandaş.

  şaka lan şaka, sakın yapmasınlar, zira orayı yıkarlar. bedava baklava görüntüleri, bayramlarda istanbul’da toplu taşımanın ücretsiz olduğu günlerdeki izdiham daha dün gibi aklımda. hem nasıl vergi ödeyeceğiz sonra devletimiz için. valla olmaz, darılırım.
 • 60 yaş üstü insanlar için toplu taşıma ücretsiz eğer uygulama değişmediyse.

  sosyal devlet olmak bence de ücretsiz toplu taşıma gerektirir. öğrencilere burs, yoksul insanlar için de gezip dolaşabilme adına bir fırsat eşitliği sağlayacaktır. trafiğe sağladığı katkı ise otobüslerin kazandığı paranın çok üstünde olacaktır. dolmabahçe’den baltalimanı’na kadar tünel yapmaktansa aynı parayı ücretsiz toplu ulaşıma harcamak çok daha mantıklı.

  istanbul’daki insanların %30 u hergün toplu taşıma kullanırken toplam araçların %1 i bile otobüs değil. bir de bu insanlardan ücret alınıyor.
 • tunceli/ ovacık belediye başkanı fatih maçoğlu kesinlikle almanyaya ders verir.
 • evet. biz de daha erken davranmalı, alaman gavurundan önce, toplu taşımayı ücretsiz hale getirmeliyiz.
  zaten kıskanıyorlar, artık çatlarlar belki.
 • toplu taşıma hizmetinin kullanılamaz hale gelmesi ile sonuçlanacak olan saçma taleptir.

  65 yaş üstü bedava da ne oluyor ? çoğu kişi şikayetçi.

  bir de herkese bedava olduğunu bir hayal etsenize. hiç kullanılamaz artık toplu taşıma.

  almanya'da ise toplu taşıma tamamen ücretsiz olmayacak. pilot bölgelerde uygulama denenecek. başarılı ve verimli olursa yaygınlaşacak.

  bir de daha önemli bir sorun var.

  biz almanya değiliz maalesef. hiçbir açıdan benzemiyoruz. o yüzden orada görülen her şeyi burada uygulamaya kalkmak da saçmalık.
 • (bkz: ütopya)dan başka bir şey değildir !
 • ücretsiz diye bir şey yoktur. ücreti başkasına ödetip beleşe getirmek vardır. bu örnekte de ücreti, toplu taşımayı kullanan kişinin değil vergi mükellefinin ödemesi vardır.

  çünkü her durumda bir ücret çıkar, çünkü her hizmetin bir bedeli, çünkü bir maliyeti vardır. metro kazılarının, boğaz köprülerinin, yolların, metroların, otobüslerin benzini, elektriği, şöförlerin, bakımcıların maaşları birileri tarafından ödenir. bunları ya hizmetten yararlanan, metro otobüs kullanan kişi öder, ya da kullanan kullanmayan bakılmadan bütün vergi mükelleflerinin cebinden ödenir.

  ücretsiz diye bir şey yoktur.

  çünkü ücretsiz olursa moral hazard ortaya çıkar, nasılsa başkası ödüyor diye sınırsızca ve ihtiyaç olmadığı halde kullanmalar başlar, istanbulu şöyle bir gezeyim diye otobüsten otobüse inip binenler gereksiz kalabalık oluşturur. kullanan kişi katkıda bulunmadığı için her şey belediye bütçesinden karşılanır, belediye de bunun bütçesini cepten verdiği için zamanla sadece maliyet unsuru olarak bakmaya başlar, ne kadar para kıssam o kadar iyi diye bakar, her bedava hizmette olduğu gibi zamanla otobüsler bakımsız, pis yerlere dönüşür, serseriler doluşur, sonra hindistana dönersin.

  ne gerek var. ulaşımın faydası kullanana değil mi, madem toplum sana bir hizmet verdi, sen de bunu kullandın bir fayda elde ettin. o zaman topluma borcunu öde, bedavacılık yapma.