şükela:  tümü | bugün
 • evet sanılanın aksine durum budur. @

  türkiye üniversiteye ulaşma oranında, gençler arasında dahi, oecd ülkeleri içinde son sıralarda..
  üniversite mezunu oranı türkiye'de %11, ab'de ise %37 olarak açıklanmış.@ listeler biraz eski ama fikir veriyor.

  peki neden toplumda tam tersi bir intiba var derseniz;
  tıpkı türkiye'de kişi başına araç sahibi olma oranının avrupa/amerika ortalamasının çok altında olması gibi bir durum ortaya çıkıyor. hayvan gibi trafiği görünce ne diyoruz, "herkesin arabası var arkadaş" halbuki yok, kişi başına vurunca dünyanın gerisindeyiz ama nüfus o kadar orantısız dağılmış ki bazı bölgelerin taşıma kapasitesi aşılıyor.
  eğitimde de benzer bir durum var, aslında üniversite mezunu oranı gelişmiş ülkelerin gerisinde. ama memlekette bilim-sanat-teknik ülke geneline homojen dağılmadığı için belirli bölgelerde aşırı yoğunluk oluyor.
  tabi üniversite eğitimimiz "çok kötü"ye bayağı yakın olduğu için de eğitimlilerimiz bir şekilde kolay kolay dünyaya dağılıp uluslararası projelerde de çalışamıyor.

  aslına bakarsanız son dönemde avrupa'da da üniversite mezunu işsizlerin oranında ciddi artış gözlense de, türkiye'deki üniversite mezununda sanki sayısal bir şişkinlik var gibi gözükmesinin bir diğer nedeni gelişmiş bir ülke olmadığımız için şu an için yüksek eğitimli elemandan ziyade ara elemana ihtiyaç duyuyor olmamız.
  yani piyasa hem ara elemena, hem de çok iyi yetişmiş nitelikli yüksek eğitimli elemena ihtiyaç duyuyor. bizde ise ikisi de yok, ortalık vasat yüksek eğitimli dolu, bunların da ekseriyeti 2.5 şehrin pastasından yemek isteyince sonuç ortada.
 • özellikle kore çok dikkat çekicidir, 55-64 yaş arasındaki oran neredeyse türkiye ile aynı iken, yeni nesilde yüzde 60 üstü bir oranla açık ara lider konuma gelmişler. 30-40 yıl önce bu adamlarla aynı seviyedeydik, ne yaptı olm bu adamlar az bir örnek alın ya.