şükela:  tümü | bugün
  • kısa vadede işsizlik oranını azaltmaya çalışmaktan başka birşey değildir, zira çoğunun öğretim kadrosunda ciddi eksiklikler vardır.

çıkış mantığı "madem liseyi bitiren gençler (üniversiteye giremeyeceklerini düşünüp/zorunluluktan/herhangi bir nedenden dolayı) iş aramaya başlıyorlar bari onları dersaneden bile daha yetersiz olan yeni nesil üniversitelerimize doluşturalımda işsiz sayısı bi nebze azalsın hacı." olan süpersonik icraattır.

emeği geçenleri heryerinden öpmek istiyorum.
  • (bkz: nerde çokluk orda bokluk)

bunun yerine varolanlarin egitim kalitelerini yukseltmek daha bir mantikli durmuyor mu a dostlar..
  • bu hızda gidersek öğrenci seçme sınavları, üniversiteleri seçme şölenine dönüşecektir

(bkz: yersen)
  • ironiktir ki, üniversite sayısını artırarak eğitim kalitesi düşüren yegane ülke olmasına delalet eder.
  • aynı oranda üniversite mezunu işsiz insan sayısını arttıracak olan saçma adım. insanların eğitim harcamaları artacak, eğitim sonunda alınan olumlu sonuçlar ve iş bulma ihtimalleri vs. azalacaktır. bu adımdan karlı çıkacak olanlar sadece üniversitenin kurulduğu çevredeki esnaf ve müşterilerini o üniversitelere yerleştirince başarılı olduk diye reklam yapacak olan, gelirinin çoğu dershanecilikten gelen dershane sahipleri veya dershane endeksli kişi ya da şirketler olacaktır.
  • bir an evvel yapılması gereken eylem.

toplumun eğitim seviyesinin arttırılması ve herkese öğrenme hakkının sağlanmasının yanında şehirlerin kalkınmasına da ciddi katkıları vardır üniversitelerin. istihdam sağlamak zorunda kalmadan doğrudan tüketimi çekme şansına sahip olur öğrenciyi barındıran şehir. bunun değerini bilen esnaf ve şehir halkı için kendiliğinden dönen ve illa ki dönmeye devam edecek olan bir sermaye söz konusudur. üniversiteler, yobazlığı alır. yobazlığın ortadan kalkması insanların bakış açılarını genişletir. ve toplum yavaş yavaş daha öngörülü, sağlıklı ve refah yaşamaya başlar.

bu bahsettiğimin olabilmesi üniversitelerin yıllanmışlığına da bağlıdır. ama bir yerden başlamak gerek.

hıhı. evet biraz bence.
  • türkiye'de üniversite sayısının artıp, "mükemmel" ekonomimizle azalan iş imkanıyla birlikte, "her aileye en az 3 işsiz" sloganını gerçekleştirmeye yönelik eylem.
  • hiçbir önem taşımamakta olan gelişmedir. zira üniversite sayısının artması değil kaliteli üniversite sayısının artması önemlidir.