şükela:  tümü | bugün
  • olması gerekendir.

türkiye'de üretim-montaj ne olursa olsun fabrika kurmuş, yatırım yapmış, en az bilmem kaç kişiye istihdam sağlamış firmaların "sadece türkiye'de ürettiği modellerde" % 50 ötv indirimi yapılmalıdır.

örnek: ford, hyundai, toyota, fiat, renault... adamlar senelerdir türk işçi istihdam ediyorlar. modeller çıkarıyorlar. üretip avrupa'ya da gönderiyorlar. hyundai'den aldığın ötv yüzdesi volkswagen ile aynı! vw ise türkiye'de ferit şahenk ile anlaşmış, en düşük donanımlı araçlarını en yüksek fiyata satan bir alman üreticisi... ne olur türkiye'de montaj fabrikası açsa? en azından lastikleri burada takılsa? sadece sileceklerini burada taksalar bile yan sanayi coşar...
  • kesinlikle katıldığımdır. fakat türkiye'de her kesimden ailenin iyi kötü bir arabası olduğu için yani türkiye'de araba mutlak bir ihtiyaçmış gibi görüldüğü için %145'lik vergiler araba satışlarını pek etkilemiyor. bu sebeple de üreticiler türkiye'ye yatırım yapmıyor.

edit: imla
  • bir an evvel gündeme gelmesi gerekendir.

bu ülkeden 1 tane civata bile takılsa araçlara bu bizim için kârdır.
  • kurtun aklına kuzuyu sokmayın. türkiye'de üretilmeyenlerin ötv'sini %45'ten %60'a yükselterek, dolaylı olarak ülke içinde üretilenlere indirim yapar bunlar. bunlar derken bizimkiler işte. binali bey, naci bey falan...
  • uluslar arası ticaret anlaşmaları gereği haksız rekabete sebep olabilecek düzenlemeleri yapamayacağımızdan imkansız olandır. ötv indirimi olacaksa yerli yabancı tüm ürünlerde olmalıdır.
  • olması gerekendir.

yerli yatırımcı her zaman gümrük duvarlarıyla korunup güçlendirilmiştir. pardon ama o bizde olmaz çünkü bize gümrük birliği girmişti.
  • mevcut otomotiv dağıtıcıları ile çok zor. şahenk'in reisle olan ilişkisi sayesinde devletten aldığı ihalelere bakın anlarsınız ne demek istediğimi.
  • an itibariyle karşı çıktığım düzenleme. şöyle biraz otomotiv hissesi alayım;sonra desteklerim.
  • sikindirik avrupa arabalarına 50-60 binlerin verildiği güzel ülkemde olması gerekendir.

kaldır ötv'yi kdv'yi, binsin millet sıfır arabalara ve hurdalarda kelle koltukta gitmekten kurtulsun.

bu kadar eski arabanın trafikte dolandığı başka bir ülke var mıdır bilmiyorum. ulan yavru vatan dediğiniz kıbrıs'ta bile kendimi frankfurt otomobil fuarında gibi hissettim.