*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uzun zamandır kimse dile getirmemişti. fakat 2018 yılında herkes ama herkes üretim yok diyor. geçmişte neredeydiniz ? çarşıda , pazarda , manavda , hastanede , pastanede vb.. birçok yerde her yaş grubundan insan “abi ülkede üretim yok” lafını dilinden düşürmüyor. peki önceden neredeydiniz sivri akıllılar ?
  ülkede üretim yok lafı bıkkınlığı
 • üretim yok değil var lakin nitelik yok katma değer yok.
 • geç kaldıkları için insanlar bu durumu konuşmasın, böyle gelsin böyle gitsin gibi bir manaya gelen entry ile açılışı yapılan başlık. geç de olsa sokaktaki insana böyle şeyler indiğinde "dün nerdeydin dümbük biz bunu hep söylüyorduk" tavrıyla karşılarsan adam da sana düşman olmaya devam eder. gider reisine oyunu atar.

  mühim olan böyle hipster hipster tavırlarla insanların canını sıkmak değil, neyin neden olduğunu düzgünce anlatabilmek.
 • biz yıllardır farkındayız. her platformda söylüyorduk, bi kulağımın arkası kaldı fetöcü olmayan.

  elalem robot üretip cepheye sürecek, biz ne yapıyoruz dediğimizde "dışardan alması daa ucuz, ne gerek var" diorlardı.

  tanım: bazılarınca yeni fark edilen olgu.
 • bir düşünün bakalım var mı?

  35 yaşında, maaşlı çalışan, sıradan aile yaşantısı olan biri olarak ben, yaklaşık 8 senedir bunun farkındayım.
  köylü, çiftçi 10 yılı aşkındır bunun farkında ama kimse dinlemiyor, dinletemiyor.

  sudan çıkmış balık edasıyla düşünün biraz.
  imkânımız olan hiçbir alanda üretim yapmıyoruz.
  devletimiz de sağ olsun üretim yapılmaması için her türlü kanun değişikliğini yapıyor.

  80'li yıllar, bu ülkenin son iyi günlerini gören nesil.

  edit : imla
 • affedersiniz de bok yok. turkiye'de uretim var, sanayide uretim yapan yuzlerce irili ufakli firma var ve yurt disina, otomotiv, endustriyel, mobilya, tekstil alanlarinda uretim ve satis yapiyor. ulkenin sorunu, bizden bir bok olmaz, turk mali dandik, kopya gibi soylemlerde bulunan, alman cuku yalayan sikko insanlarin olmasi, ulkenin okumus insanlarinin plazalarda calisip 2 toplanti 3 maille gunu kurtarmaya calisip, yerli uretime destek vermemesi. uretim yapan firmalarin patronlarinin cekirdekten yetismis ustalar olup, uretimle ugrastigindan dolayi markalasamamasi, bu patronlarin eslerinin, mal mulk elbise mucevher gibi seyler yuzunden fitne sokarak ortaklar arasindaki guveni sabote etmesi, bu adamlarin marka olamamasi gibi sebepler. o yuzden zara gelir bir avmye 10 tane magaza acar (bkz: inditex) sonra bursa'daki tekstilcilere urettirir, istanbul'da buyuk karla satar, parayi ispanya'ya goturur. mercedes'e binersin, dizel enjeksiyonunun bir parcasini konyadaki usta yapar, camini sisecam yapar, sen de o arabayla hava atarsin, bizim sorunumuz psikolojik.
 • çok doğru bir entry girilmiş yukarıda; üretim var ama katma değer yok diye. kodumun hollanda'sı gibi tarım yapabilsek mesela şu an ne kriz konuşuruz ne bir şey çarşıda pazarda domates 1 lira falan, etin kilosu da 20 lira olur ama her şeyde olduğu gibi burda da ilkel mi ilkel şartlarda bu kadar oluyo.
 • türkiye tüm ürünleri üretebiliyor kendine yetebilen bi ülke.

  bir tek fosil yakıt ihtiyacımızı karşılayamıyoruz.
 • ah ben canım 10 yıl evveldi o farkına varış ama işte bir avuç insandık o kadar bilinçsizle baş edemedik, cehalet baki kaldı. insanın piçine kaldık.