şükela:  tümü | bugün
  • aramaya inandım, mükemmel de aradım taşın altına elimi koymaya karar verdim.

yaptığım genellemeden dolayı beynimi sikeceklere peşin not : kalmadı o eski ustalardan, istisnalar da kaideyi bozmaz.

ilk olarak sivas'tan başlayalım.

dizel taşıtlarda kronik sorunlardan biri gaza yüklenince veya motora aşırı yükleme durumlarında eksozdan siyah duman atmasıdır.bu durum benim arabada da ortaya çıkınca eşe dosta haber saldım, iyi bir usta var mı tanıdığınız, bildiğiniz diye.aldığım tavsiyeler ile ismi en çok zikredilen ustanın yolunu tuttum.usta turbodan şüphelendi, bindik arabaya çekişi iyi turbosunda sorun yok dedi.bilgisayara bağladı,bunun egr'sinde sorun var dedi.ne olacak usta dedim, temizleyelim geçer iki saatlik işi var dedi.tamam dedim kabul ettim.ben zannediyorum usta sökecek takacak, seslendi çırağına,çırak 17-18 yaşında filan, şunun egr'sini sök temizlettir tak.çırağa yaptıracağına göre egr kolay bir yerde heralde diyorum içimden.çırak sökmeye başladı, ilk olarak sökmeye sileceklerden başlayınca ben bi kıllandım ama bozuntuya vermeden izlemeye devam ediyorum paldır küldür çatur çutur söküyor bizim çırak, plastik parçaları kaktıra kaktıra çıkarıyor, civataları somunları özensizce karışık koyuyor, arada bir altlara lokma düşürüp anasını sikiyim diyip lokma arıyor, komprasörlü hacatla sıkışmış civatalara dayıyor torku,benim içim gittikçe gidiyor.ustanın yanına gidip 'usta ben sana getirdim sen yapsaydın şunu' da diyemiyorum.çırak uzaktan iş yapıyor gibi duruyor ama eğer biraz bu işlerle ilgiliyseniz hele benim gibi 6 yıldır makina mühendisliği okuyorsanız cellatlık yaptığını anlıyorsunuz.ben daha fazla dayanamayıp tamirhanedeki diğer arabaların başına gittim ve yarım saat sonra söküp, abi bak bu egr ben temizletip getiriyorum hemen dedi.gitti geldi taktı derken marşa bastım.gaza yüklendim, aynı siyah duman ve nur topu gibi bir başka sorun var önden ses geliyor.cızırtı var.ustanın yanına gidip usta siyah duman geçmedi önden de ses geliyor dedim, usta arabaya bindi marşa bastı ve 'ne sesi la ses senin kafanda kafanda' dedi.peki usta ben öyle duydum demekki dedim, siyah duman ne olacak dedim, bilgisayara bağladı bak artık egr hatası vermiyor dedi.o da zamanla geçer daha yeni temizlendi dedi.tamam dedim.200 tl ödedim ve götüme baka baka siyah dumanla ve önden gelen ses ile evin yolunu tuttum.yolu yarılamışken arabanın önünden tangur tungur bir ses geldi dedim heralde motor elimde kaldı.zar zor yavaşlayıp sağa çektim, öyle bir ses geldi ki kaputu açınca motoru görmesem şarşırmayacağım.kaputu açtım sağa sola baktım bir şey yok.ses benim kafamda ses benim kafamda diyerek arabaya biniyorken, yolun ortasında duran ingiliz anahtarı farkettim.anahtarı alıp doğruca ustanın yanına gittim.

usta anahtarın bende kalmış,belki lazım olur ustasın sonuçta çırağın motorun içinde unutmuş ses onun yüzünden geliyormuş, ses benim kafamda değilmiş anahtar da sana girsin. diyemedim tabi.

ehheheh usta, anahtar eheheh içerde kalmış eehheh ses heralde bunun yüzünden geliyormuş ehehe çok şükür ses gitti ehehheh iyi günler dedim.olur böyle şeyler dedi.ben yine evin yolunu tuttum bu sefer sadece siyah dumanımla tabi bir de 200 tl eksikle.

ikinci olarak tranzon'dan devam edelim.

siyah dumanın yanı sıra bir de geç marş alma sorunu eklendi.derslerden sonra sanayi yollarınını tuttum.trabzon'da c4 ustası olmadığına kanaat getirdikten sonra citroen yetkili servisinin yolunu tuttum, durumu önce birine anlattım ustamız bir baksın dedi, usta geldi durumu anlattım egr yüzünden atıyordur dedi, dedim ben bu filmi izledim, o zaman enjektörlerde kaçak vardır dedi.bu film yeniydi ve ilgi çekiciydi.ne olacak dedim, sökelim bi kontrol edelim dedi usta sensin sen nasıl dersen dedim.'usta sensin' derken cümledeki bütün vurguyu bu iki kelimede toplamıştım ki, ali gel şunun enjektörlerini sök dedi usta.bu kısım hakkında detay vermeden direk sonuca geçiyorum.arabanın önünden ses geliyor, siyah duman geçmedi, enjektörler söklüp takıldı, söküp takma işçiliği çırak tarafından iyi yapılmadığı için enjektörler yağ sızdırıyor, enjektörler gaza yüklenince kendinden geçiyor ve cırlama sesi yapıyor, kısacası anası sikildi arabanın.kendimi c4 görünümlü traktör sürüyormuş gibi hissediyorum bu aralar.anasını siktiler el birliği ile arabanın anasını siktiler.

benim görüşüm şu, ustalık sadede sorunu anlamak değil, civatayı doğru açıp doğru sıkmak, temiz çalışmak, ustalık, çıraklık bir nevi doktorluk.doktorların temel felsefesi ustalık ve çıraklık için de geçerli 'önce zarar verme'

bu genellemeyi rahatlıkla yapabileceğim daha bir çok olay yaşadım.malum 6 senedir makina mühendisliği okuyorum.
  • doktorun dikis diktigini sanan c4 sahibi tirsak egolu suser beyani.

ha bi de gorgusuz, c4'unun oldugunu soylemis miydim?
  • nerede o eski tornavida gibi ustalar... şimdikiler arabayı bilgisayara bağlıyorlar. eskiden ustayı bilgisayara bağlıyorduk! anlattıklarından wikipedi yapmak için...
    tornavida gibi ustalar vardı, maslak sanayide... adam arabayı gördu, sol darbesi var dedi ha sktir usta dedim. arabayı oyak galeriden 3 gün önce almışım, 39 km arabaya kalkmış darbeli dedi... sonradan kontrol etti, inat etti arabanın önünden boya çıktı! meğer araç gelirken tırdan düşmüş o şekilde araba yok diye vermişler bana! gidip kavga dövüş dava ile aracın parasını almıştık. adam dükkan önünde çay içerken gördü söyledi, bilgisayarı ancak cüküne bağlar o amca.
  • garaj kapısı yapılacak;
    -usta bulunur,ne şekilde olacağı tarif edilir.fakat alt kısmının yüksek olmaması gerektiği kırk defa belirtilmesine rağmen kendi kafasına göre yapıp getirilen kapının alt tarafı, giriş-çıkışta arabanın altına sürter.

-teras'ın üzeri için çatı ve ya gölgelik tarzı bir şey,hem gölgelik hem yağmurdan koruması için, yaptırılacaktır.
    -usta bulunur.fiyatta üç aşağı beş yukarı pazarlık yapılıp anlaşılır fakat ilk yağmurda yapılan çatının orta yerinde su birikir.
    neden?
    çünkü ustamız eğim denen olguyu hesaba katmamıştır.parası da ödendiği ve üzerinden zaman geçtiği için usta tekrardan bulunamaz.

-mutfak dolapları yaptırılacaktır,sanırsın mutfağı komple yaptırıyormuşuz gibi her tarafı yıkan bir usta var elimizde.buraya kadar her şey normal.dolap takıldıktan sonra fazladan kırılıp dökülen yerlerin onarımı için de ayrı bir fatura çıkarıldı resmen.

bunun gibi bir sürü sayabilirim size,artık bir iş yaptırmadan önce beğenmezsem %20 fiyat keserim diye anlaşıyorum.sonra iş bitmeden bütün parasını vermiyorum.bir de çok fazla muhattap olmamaya gayret ediyorum zira 2 günde öyle bir samimi hale geliyoruz ki para vermezsek utanıyormuşuz kıvamına getiriyorlar.bu da yeni numaraları.