• evet var böyle bir şey.
    sanırım ülkedeki ahlak sorununun bir başka tezahürü.
    eğitimde mi sıkıntı var dinde mi sıkıntı var yoksa kültürümüzde mi bişeyler var önce onu masaya yatırıp tartışmak gerek. ancak bu tartışmaya yeltenmek bile linç edilmek için yeterli bir sebep.
  • doğru lakin eksik bir önermedir. söz verdiği sürede işini bitireni de yoktur bu ustaların(!).
  • bazıları kendi de çalışmaz, çırağına yaptırır. "x usta'nın yeri" diye gidersiniz, usta yerine 16 yaşındaki çırağa iş yaptırırsınız. usta nerede, kahvede okey oynuyor.
  • iş ahlakı olmayışının olaylara sadece parasal yaklaşmalarının doğal bir sonucudur. bundan dolayıdır ki asla zanaatkar olamayıp olsa olsa esnaf olabilmeleri durumu söz konusudur.
  • daha öncedende yazmıştım. türkiyede kendine usta diyenlerden, dükkan tabelasına meşhur yazanlardan, şuralı çiğköfteci buralı börekçi diye belirtenlerden uzak durun.

bulgura acı salça basan kendini usta çiğköfteci zannediyor bu memlekette. meşhur sarıyer börekçisi yazanların börek yapmaktan haberleri yok. içinde kaşar olmayan kaşarlı poğaça satıp kendini meşhur börekçi zannediyor hıyar ağası. fırında hamur ustası diye çalışan adamın ekmek yapmaktan haberi yok.

türkiyedeki yozlaşmışlık ve kalitesizlik sokakta her mahallede karşınıza çıkabiliyor işte.
  • usta demeyin onlara, onlar usta görünümlü çırak.

böyle birisini çalıştırıp sinir olacağınıza, meb in hayat boyu öğrenme sitesinden gerekli dökümanı okuyun. okuduktan sonra kollarınızı sıvayabilirsiniz. en fazla o çırak kadar batırabilirsiniz işi, daha fazla değil.

edit: bastırabilirsiniz-> batırabilirsiniz
  • iyi ustanın istediği ücreti duyunca ucuzcusuna kaçtığımız için gerçekleşen sebeptir.

250.000 liralık araba alır servis pahalı diye laf eder.
    tüm mal varlığını cep telefonuna veriri bozulunca servise verecek parası olmaz kötü hizmete teslim eder.

tesisatta sıkıntı varsa önce kendi bildiği gibi çözüp sonra görevlinin tanıdığı "tanış ustayı" çağırır.

kombi bozulur yetkili servise servis bedeli parası ödememek için duvarlara yapıştırılan ilanda ki ustayı arar. zaten o da kesin servisten ayrılmıştır.

işi özü sanki birazda bizim yüzümüzden.
  • yanlıştır.
    dinci ustalar, işlerini hakkıyla mükemmel bir şekilde yapıyor.
    belki de tek sektör.
  • yıllardır defalarca tanık olduğum, beni çileden çıkaran durumdur.

banyoya musluk takan "usta" musluğun deliklerini aynı hizada açamaz, askı takan matkapla aynı hizada iki delik delemez, iyi kalite boyayı kovayla alıp eline verdiğim boyacı o boyayı kullanmaz, gider toz boya alıp beyaz bir maddeye katar ve duvarı onunla boyar, benim verdiğim boyayı da muhtemelen satar, elektrikçi diye gelen ustalıktan nasibini almamış işsiz genç takarken avizeyi kırar, fanın kablosunu izole etmediğinden yağmurda bacadan su sızınca fandan banyoya ateşler fışkırır, taktığı spot ertesi gün yerinden fırlar, balkona cam takması gereken usta dört ayda ancak takar, parasını aldığı teli ise takmaya zahmet etmez (bkz: şehirpen/@gallifreyfallsnomore), saymakla bitmez örnekler.

şimdi koçtaş ustabilir diye bir uygulama çıkarmış, indirdim ama daha denemedim, göreceğiz bakalım kalitesini.
hesabın var mı? giriş yap