şükela:  tümü | bugün
  • iş ahlakı yoksunluğundan kaynaklanan ve yalnızca ustalara ait olmayan bir rezillik durumu. her meslekte işini iyi yapan çok küçük bir azınlık var; geri kalanı kendini geliştirmekle, işine ve ekmeğine sadakat ile zerre ilgilenmiyor. mesaimi doldurayım, mümkünse hak etmediğim kadar fazla kazanayım, malzemeden çalayım, itlik puştluk edeyim derdinde.
  • çoğu işte ustalaşmamı ve kendi işimi görmemi sağlayan durum.
    ustaya vereceğimin yarı parasına alet-edevat alıyorum. hem işi istediğim gibi ve daha düzgün yapıyorum hem de aletler yanıma kar kalıyor.
  • adanada kebapçı iş yapmadan önce bırakın eldiven vs takmayı götünü kaşıyıp dürüm sarıyor
    (bkz: ağzımızın tadı kaçmasın)
  • sebebi cok basit, kafasi basan adam okuyor 3 kurusa calisiyor.

kafasi basmayan da okuyamiyor mecburen usta oluyor.

bunlarin istisnalari vardir o da her sehirde 1 tane falandir.
    herkes kapisinda kuyruk olur. duzgun usta icin hic dusunmeden 500km yol giderim.
  • oto-sanayi bu konuda tam bir kurtlar sofrasıdır. hele ki işiniz düşmesin. sizi gören ustalar ellerini ovuşturmaktan ağızlarından akan salyaları silmeye fırsat bulamazlar. işi layığıyla yapmadıkları gibi fahiş işçilik ücretleri istemeleri de cabasıdır. düşmanımın dahi sanayiye yolunun düşmesini istemem.
  • mesleğim gereği birçok usta ile iş yapmak zorunda kaldım. zorunda kaldım diyorum çünkü büyük bir kısmı işten anlamayan, hatta laftan anlamaz insanlar. temiz çalışma diye bir kavram yok adamlarda. malzeme kullanımı israf kıvamında. ayrıca bir an evvel bitireyim de başka iş alayım mantığı yüzünden aşırı derecede özensiz çalışıyorlar. yanlışlarını hiçbir şekilde kabul etmezler ve düzeltmeye yanaşmazlar. eğer evinize yaptırıyorsanız, lanet eder parasını verip siktiri çekersiniz. yok ben iş olarak bunlarla muhatap oluyorum diyorsanız katil olmanız an meselesi.
  • abd'de rezalet is yapip ustune $10bin isteyen ustalari ozletendir
  • babamı alakadar etmeyen bir yazar beyanı. 13 yaşında başladığı sıhhi tesisat çıraklığına 50 yaşında hala devam etmektedir. ayrıca üstüne önce tutkallı ardından kilitli laminat parke ustalığını da eklemiştir. ankara’da dekorasyon işi yaptırmak isteyenler benim referansımla iletişime geçebilirsiniz.
  • 4 balata değişim parası verdim, ikisini değiştirmiş sadece. onları da en ucuzundan takmış şerefsiz.

ama cuma öğlen git, camidedir hepsi... ramazanda da orucu aksatmaz. niye? cehenneme gitmeyecek çünkü o hesapla.
  • bizim ustalarımızın bir çoğunun mesleki eğitimden geçmemeleri sebebi ile diye düşünüyorum. tamam, çıraklık önemli bir kurum fakat bu işin bir eğitimi yok türkiye’de. gerçi şimdi yavaş yavaş başladı sanırım sertifika işleri.