şükela:  tümü | bugün
 • bizim ustalarımızın bir çoğunun mesleki eğitimden geçmemeleri sebebi ile diye düşünüyorum. tamam, çıraklık önemli bir kurum fakat bu işin bir eğitimi yok türkiye’de. gerçi şimdi yavaş yavaş başladı sanırım sertifika işleri.
 • biz hitap edecek bir şey bulamadığımız için usta diyoruz. onlar da kendilerini usta sanıyorlar. yoksa gerçek ustaların sayısı kutup ayılarından hızlı azalmakta.
 • her milletin ustası kendine göre olur. eskiden insanlarımız yavşak değilken, gerçek ustalar vardı. şimdiki usta dediklerinizi çırak olarak almayacak, bundan usta olamaz beni oyalamayın diyecek zeki ve becerikli insanlardı. peki ne oldu?
  sen işinin hem hemen yapılmasını, hem en iyi işçiliği istiyorsun. paraya gelince ise “iki liralık parça taktın altı üstü” diyorsun. ya da yarım saatlik iş diyorsun. zeki adamlar silindi gitti piyasadan tabii. kafası çalışan adam artık usta olmuyor çünkü “eeeah sikerim öyle işi” diyor.
  bir nevi beyin göçü ama ülkeden değil ustalıktan.
 • buradan suçu birazını kendinizde bulun. ustalara verdiğiniz paralar çok ucuz. sonra ağlarsınız ustalar rezalet yapıyor işini diye. eğer iş yaptırmak istiyorsanız verilen fazladan paraya bakmıyacaksınız. ayrıca yukarıda dediklerinize katılmak elde bile elde değil. babam yaklaşık olarak 25 30 yıldır kalebodur fayans ustası olarak çalışıyor. dediklerinize birebir katılmakla birlikte müşterilerinde ucuza iş yaptırmak istemesi bu durumi ortaya çıkarıyor. tadilat işlerinizle alakalı işinde uygun kişilere yönlendirme yapılır.
 • öz saygı eksikliğinin bir sonucu.
 • türkiye’de usta kavramının da içi boşaltılmıştır.

  bir işi her yapana usta diyorlar. hayır arkadaşlar herkes usta olamaz. usta dediğin adama iş tarif edilmez. usta daha işe başlamadan şu iş olur, burası şundan şundan dolayı olmaz, böyle yaparsak olur falan der. işe başlayalım gerisi gelir demez. öngörülü olur. tecrübe ve birikim budur zaten.

  2 mangal yakan kebap ustası, terzi diye bir şey yok sadece paça kısaltır, daraltır. oto ve beyaz eşya servisleri direk parça değiştirir, tamir gibi bir şey mümkün olmaz. sıvacı, boyacı, duvarcı, elektrikçi vs vs iş kolları kendi içinde örneklendirilir. herkese usta denmez,ama hepsi kendini usta zanneder.
 • oooo damlamış hemen avrupa'da usta çok pahalıcılar.

  ya kardeş avrupa'da usta pahalı da el aletleri de çok ucuz, onu napacağız?

  burda fayans işi veya elektrik işi için alet alsan 3-5 bin tl(avrupa'da en klas markalarla taş patlasın 1000 euro), sikko bir garaj tamirhanesi yapmaya kalksan 100 bin tl tutar(taş patlasın 10 bin dolar). ulan sıva atan robot var lan?!?!

  avrupa'da önceleri büyük ihtimalle ucuz olan işçilikle beraber insanlar ne uğraşacağım yea derken şimdileri çok pahalı diye öğrenmeye çalışıyorlar.

  birkaç uyanık genç mühendis de bunun ekmeğini yiyor youtuberlıktan. 3 dakikada anlatacağı şeyi youtube uygun olsun diye 11 dakikaya çeken adamlar var amq.

  ayrıca avrupa'da her şeye ulaşım kolay olduğundan oradaki usta fark yaratmalı ki iş yapabilsin. bu yüzden de o adamlara yaptırdığın iş içine siniyor.
 • olm bu sadece ustalara özel bi durum değil ki. bana işini doğru dürüst yapan birini gösterin, gözlerimi oyacam.
 • tam bir moral hazard örneği. asimetrik enformasyondan dolayı ustaların işi savsaklayıp “nerden anlaycah la” demesi ve yapmadığı işin parasını alması.
  söz konusu ürün kısa sürede yine bozulacaktır.
 • gaye iş yapmak değil iş bitirmek olduğu için mormal