şükela:  tümü | bugün
 • kafamı kurcalayan sorunsal.
  mesela bir konut alacaksınız ve yeteri kadar nakit paranız yok ve banka kredisi ile tamamlayacaksınız. inşaat firmasının ya da müteahhitin belirlediğinden daha fazla banka kredisi çekemiyorsunuz. mesela evin fiyatı 350.000 tl. bankadan 100-150.000 kadar çekmenize müsaade ediyor çünkü evin resmi olarak gözüken bedeli o oluyor yani vergilendirilen miktar o kadar oluyor. devletin bunu tespit etmesi çok mu zor? devlet bunu bilmiyor mu? peki neden devletin gücü sadece sade vatandaşa yetiyor?
 • güzel soru.
  ssk sigortası yapılan ne kadar inşaat işçisi var.
  hatta ssk tarihi boyunca inşaat işçileri için toplam kaç gün sigorta ödenmiş?

  müteahhitler sigorta yapmaktan muaf mı?
 • yılın birinde bir ilin vergi rekortmeni olmuş tanıdık bir müteahhit ile sohbet ediyordum.tebrik ettim bu durumu, hayırlı olsun dedim işler iyi herhalde vs.adam gülerek karşı çıktı: ne rekortmenliği allah aşkına, benden zengin ve daha çok kazanan en az 100 150 kişi var biz onlar kadar çalamadığımız için mecburen en önde kaldık öyle oldu dedi.
 • kafanızı kurcalamasına gerek yok. cevabı belli çünkü. bu durum ülkemizin temel sorunlarından birisidir. ayrıca bu sadece müteahhitler için geçerli olsa neyse ama serbest meslek erbaplarının çoğu için geçerli maalesef, ki zaten o çok şikayet ettiğimiz dolaylı vergilerin yüksek olmasının sebebi de bu adaletsiz vergi sistemi. devlet, vatandaşların gelirleri üzerinden adil bir şekilde vergi toplayamayınca dolaylı vergilere yükleniyor ve asgari ücretli de, holding sahibi de 1 lt. akaryakıt için aynı vergiyi veriyor.