şükela:  tümü | bugün soru sor
 • acı bir gerçektir.

  türkiye'de mevcut bankalar birer pazarlama kuruluşudur. bu yerel bankalar amerika'dan kredi alarak, bu kredileri türk insanına pazarlarlar.

  türkiye'deki bütün bankalarda bu sistem geçerlidir. bir nevi bu yerel bankalar birer aracı kurumlardır.

  amerika birleşik devletleri'ne düşmanlık yaparak, kin besleyerek, bu devlete karşı olduklarını her ortamda söyleyen insanlar, bankadan kredi çekerek ev aldıkları zaman, amerika sayesinde ev almış oluyorlar.

  bu da hayatın farklı bir gerçeğidir.

  amerika birleşik devletleri'nin savunmuyorum. emperyalist ve yayılmacı bir devlettir. fakat her fırsatta amerika birleşik devletleri'ne çamur atan insanların da biraz doğru insanlar olmasını da arzu ederim. bankadan kredi çekerek ev alan insanlar küresel sisteme küfür ediyor, küresel sistemi, kendilerinin desteklediğini bilmeden.

  bizler türkiye'de köylülere kesinlikle çomar demiyoruz. fakat bu şekilde yaptığı eylemin farkında olmadan, kişisel düşüncelerine göre, rüya aleminde yaşayıp, hiçbir şey bilmeden her şeyi biliyormuş gibi davranan insanlara çomar diyoruz. bankadan kredi çekerek araba alan ve aldığı arabanın arkasına osmanlı tuğrası yapıştırarak kendini milliyetçi sanan insanların söylemleri gerçekten beni güldürüyor.