şükela:  tümü | bugün soru sor
 • -sinagog'dan ciktiginizda cevre ahalinin garip bakislarina maruz kalabilirsiniz, arkanizdan küfür edilebilir ve kulaklarınızı tıkayıp hızlıca yürümek zorunda kalabilirsiniz
  -babanıza iş yerinde "siz kazandığınız parayı israil'e mi gonderiyorsunuz" diye abuk sorular sorulur ve mümkünse bir daha iş yapmazlar.
  -birileri her israil-filistin krizinden sonra sürekli "türkiye size kucak açtı,böyle yapmamanız lazım" diyerek ogutlerde bulunur ve diyetini ister. ancak türk yahudisi israil temsilcisi değildir, kimse bunu anlamak istemez.
  -askerde yahudi oldugunuzu ogrenen herkes uzaylı muamelesi yapar. allah'a inanip inanmadiginiz bolca sorulur.
  -okulda yahudi oldugunuzu ogrenenler yaniniza oturmak istemeyebilir.
  -polis rutin kimlik kontrolu sirasinda kimliginizde "musevi" yazdigini okuduktan sonra tavırlarini degistirebilir.
  -sürekli korku halinde olmaktır, çünkü sırf yahudi olduğu için öldürülenler vardır bu ülkede. 6-7 eylül olaylari , trakya olaylari bir yana ortada hiç sebep yokken defalarca sinagoglari saldiriya ugramistir. buna ragmen ülkesine veya devletine asla küsmeyen insanlardır.
  -ülkesini ve bayrağını çok seven insanlardır. ancak bu ülkede yaşayan vatandaşların bir çoğu tarafından asla türk olarak nitelendirilmezler. yeri gelince türk yeri gelince azınlıktır, gayri müslümdür, gavurdur.

  bu ülke koşulsuz hoşgörüyü terkedeli çok uzun bir zaman oldu, kimse kimseyi kandırmasın...
 • ezik ezik ağlamayıp, insan gibi topluma karışabilmeyi, dini ve ırkından dolayı "kendi kendini" azınlık konumuna sokmamayı öğrenemeyenler bunu çok zor, acı bir şey olarak lanse ederler. iki dakika zıgırdamadan oyunlarını oynarlarsa sorun çıkmayacağını, büyük çoğunluğun onların ırk ve dinleriyle bir zorunun olmadığını göreceklerdir. kendini üstün görmekten kaynaklanan bir ego sorunudur bu "türkiye'de yahudi olmak" yakarışları. hadi şabat beyler! he dimi?
 • zaten o kesimdekilerin büyük çoğunluğa değil, kendilerine bu ülkeye ait değilmiş gibi hissettiren ama malesef varolanlaradır kırgınlıkları.. herhangi bi ayrımcılık,kayrımcılık vb talepleri yoktur sadece oldukları gibi kabullenilmeyi isterler. denildiği gibi büyük bi kesim de kabul eder zaten ama bu kabul etmeyen kesimden gördükleri tepkileri ve dışlanmışlık, etnik kökenlerinden dolayı "doğuştan hatalıymışçılık" hissini engellemez, engellemeye de yetmez...
  bu arada belirtmek gerekirse hayır musevi(ya da diğer bi değimle yahudi) değilim..
 • nişantaşı'nda türbanlı olmaktan daha kolaydır. ya da kamusal alanda. üniversitelerde falan..
 • ya örselenmiş ya da yitirilmiş hayatın vaadi.

  (bkz: 1934 trakya olayları)
 • bakkaldan çıkan adama gazze soruluyorsa boktan olmalıdır.
 • dünyanın herhangi bir noktasında türk olmaktan zor değildir.

  çevremde kendisine hoş olmayan şekilde davranılan yahudiye şahit olmasam da birileri bunu yaşıyor ve dile getiriyorsa üzülürüm, üzüldüm yani. denk geldiğim bir hadise olursa da elimden geldiğince yanlış düşünen insanlara bazı şeyleri ayırt etmeyi dili döndüğünce anlatıp, bilgilendirmeye gayret eden biriyim. aklı başında, eğitimli bir adamın da çıkıp "sinagog falan ne işşş kardeşş" basitliğine ineceğini hiç sanmıyorum. tam alakalı bir örnek olmayacak ama fransayı boykot dönemlerinde lacoste giyen çocuğun tartaklandığını da gördüm. anlık gazlarla yaşayan bir toplumuz. maalesef -eğitim-öğretim seviyemiz gittikçe yükselse de- böyle olayları daha epey yaşayacağız. ama gündeme göre artan veya azalan tansiyonlar dışındaki "sevmeme" bir burda yok ki. hollandalılar almanları sevmez. almanlar ingilizleri sevmez.
  he şimdi yazının başında türk olmaktan zor değil dedik diye birilerinin sorunları mı azaldı, hayır. türk olmak zor olduğu için yahudi olmak da zor mu olmalı, hayır.
  ama şu dönemlerde herkes bazı şeylerin bu ülkede zor olduğundan bahseder oldu.
  bence türk olmaktan daha zoru yok. türkiye sınırları içinde bile..
 • ulkemizde antisemitizmin yayginligi dusunuldugunde hic de kolay olmadigi soylenebilir.

  ancak gelin itiraf edelim, gazze'de arap olmaktan daha zor degildir.

  edit: turkiye'deki rumlar,bati trakya'da turkler tartismasinda oldugu gibi "israil'in gazze'de yaptığı soykırımın sorumlusu türkiyedeki yahudiler mi kardeşim?" diye sorular geliyor. hayir, elbette degil. tanimin ilk kisminda da belirttigim gibi turkiye'de yahudi olmak zordur, lakin dunyanin en zor isi de degildir. gazze'de arap olmak mesela cok daha zordur. gazze'ye o sikintiyi veren de yahudi devleti israil'dir. (su kadarcik elestiriyi kaldiramayan da gelsin beni kaldirsin.) israil'in araplara cektirdiklerinden sikayetci olmak, turkiye'deki yahudilerin cektigi sikintilari onlara reva gormek demek degildir. bu kadar da ilkokul seviyesinde yazdirmayin artik be.
 • herhalde dünyada ki yahudi standartların açlık sınırında olanlar.bir kaç yahudi arkadaşımla konuştuğumda sadece bir ev ve sadece bir arabalarının olduğunu söylediler.dedim ;"oğlum siz manyak mısınız gidin anasını satıyım israil yardım fonuna 3-4 milyon dolar bir şeyler ayırsın yardım etsin.harbi durumunuz çok kötü lan.acıncak haldesiniz nerdeyse benle aynı mal varlığınız var." aslında bu işin latifesi, cidden yahudiyseniz ve türkiyede yaşıyorsanız hiç bir şeyleri olmasa bile onlar yahudi olduklarından zengin olmak zorundalar bize göre.