şükela:  tümü | bugün
 • 3. dünya ülkelerine has bir özellik.
 • bu ülkede ahşaptan yapılmışı olduğu gibi hiçbir girişi olmayanıda vardı.

  [http://www.ntv.com.tr/…sonra,0c662ac9mucj9lpcttwtxa http://www.ntv.com.tr/…sonra,0c662ac9mucj9lpcttwtxa]
 • çıkılıp sigara içilmesini engellemek içindir.
 • genellikle iş yerlerinde bu şekildedir. çalışanlar kaçmasın diye sanırsam. yangın çıkarsa patron getirir anahtarı, olur biter. siz de hemen şeyabıyosunuz ya.
 • amaan sadece acil durumlarda işe yarayan merdivenlerdir; ne gerek var her daim açık olmalarına!
 • okul yurt gibi yerlerde disiplinle alakalı nedenlerden yangın merdivenlerinin kilitli tutulmasıdır. öğrenciler oradan sıvışmasın, oradan arkadaşını sevgilisini içeri almasın, orada içki sigara içmesin, yiyişmesin diye kapatırlar hep. her katta her yangın çıkışına birer güvenlik görevlisi koyamayacakları için de kilitlerler. ama bu tür acil bir durumda ne yapılacağıyla ilgili bir planları da yoktur. işte bu trajik olayı bu nedenle yaşadık.
  o kızlar yangın merdiveni boşluğunda o çok zararlı öldürücü sigaraları içemeyip temiz ciğerlerine yangından çıkan dumanı doldurarak direk öldüler. temiz iş olmuş. emeği geçenleri üstün zekalarından ötürü çok tebrik ediyorum.
 • gevur ellerinde bulunanlar bilirler, çok sayıda insana hizmet veren binalarda birden fazla (ve genellikle çok fazla) çıkış kapısı vardır. bütün koridorlarda ışıklı çıkış tabelaları* ve acil durumda ne tarafa gitmeniz gerektiğini gösteren işaretler vardır. ayrıca her yıl o binada çalışanlara acil durum tatbikatı yaptırılır. yangın merdiveninden bahsetmiyorum bile.

  bizde ise: (bkz: kimse kaçmasın diye yangın merdivenini kilitlemek)
 • bir kaç sensör ile amacı dışında kullanıldıgında ikaz ile birlikte müdahele edilebilecekken, kilitlemenin daha kalıci ve parlak bir fikir olduğu kanısıyla yapılandır.
  o kadar işe yarar ki, birgün gerçekten amacı için kullanılması gerektiğinde kullanamazsınız.
 • yangın merdiveni kapısında asma kilit bulunan yerlerden birisi de konya adliyesidir.

  yangın çıktığında anahtar kimde önce onu bilmek, sonra bulmak lazım...

  yukarıda da belirtildiği gibi ;
  1. sebebi : yangın merdivenlerinde sigara içilmesini engellemek için,
  2. sebebi: gereksiz yere açık bırakılıp güvenlik zafiyeti oluşmaması için, gerek güvenlik noktası dışında arama yapılmaksızın girişlerin engellenmesi, bir diğeri de gece bekçileri bir de yangın merdivenlerini kontrol etmek zorunda kalmasıdır.

  yangın merdivenleri bir gün lazım olur diye yapılmıyor, mevzuata uygun hale gelsin diye göstermelik yapılıyor maalesef.

  buna benzer bir örnek de oturduğumuz apartman girişindeki engelli rampasıdır. apartmanımızda oturanlardan fiziksel engeli olan kimse yok, o engelli rampası kırk yılda bir gelen giden misafir için lazım olacak, ama gel gör ki apartmanda oturan zihinsel engelli!! kişiler araçlarını engelli rampasının önüne park ederek kırk yılda bir lazım olduğunda kullanılabilecek engelli rampasını kullanılamaz hale getiriyorlar. engelli rampasının önüne araba parkını engelleyecek duba çakmak lazım. başka türlü zihinlerdeki engeli aşamayız. (bu rampa aynı zamanda bebekli ailelerin bebek arabaları, yaşlı veya hasta olanların pazar arabaları için de kullanılmakta tabi onu da unutmayalım)

  hadi engelli rampasının önündeki aracı bir şekilde kaldırttık, ya da rampa yokmuş gibi merdivenlerden güç bela çıktık peki ya yangın merdivenlerinin kilitlenmesi sebebiyle yanıp giden canlar ne olacak, onlar nasıl geri gelecek. yazık...
 • modern ülkelerde o merdivene açılan özel yangın kapıları vardır. bu kapılar içeriden dışarı kolayca açılır ama dışarıdan içeri açılmazlar. aynı şekilde bir tür sessiz alarma bağlıdırlar. ( yani kız yurdunda da olsa hem dışarıdan kimse içeri giremez hem içeriden olası kaçış veya çıkışlarda güvenliğe ve kameralara durum yansır ). bunlar o kadar ince düşünülmüştür ki kapılarda bi tür panik barı bulunur barı kaldırdığınız an açılır o kaçış paniğinde kapı kolu şu bu ile uğraşmazsınız .

  benzer kapıları burda bi kaç büyük avm ve gödelenimsi de gördüm ancak. kalan tüm yapılar için yangın merdiveni çıkışına bir demir kapı ve kocaman bir asma kilit en ucuz ama en ölümcül yöntem.

  bugün kilitler sökülür. yarın geri takılır. yangın kapıları herkes için ulaşılabilir ve her yapıya mecburi olmadan daha çook insanımız yanar olan ama aslında olmayan yangın merdivenlerinde.