şükela:  tümü | bugün
10 entry daha
 • tek yonlu bir yolda karsıdan karsıya gecerken normalde arac gelmemesi gelen yonden geri geri gelen araclara hazırlıklı olmayı gerektirir.
 • turkiye'de yurutmek ile beraber oldugunda dadindan yinmeyen aktivite.
 • "paran varsa türkiye'den güzel memleket yok hacı" telkinleriyle bol bol karşılaşmayı göze alabilmektir türkiye'de yaşamak...

  dogrudur aslında, yoktur sosyal hakkı parası yoksa kişinin...

  keşmekeştir, karışıktır, harala güreledir yaşam...

  "e ne bok yemeye döndün lan o zaman geri" dersen, "ben keşmekeş seviyorum be güzelim" derim ben sana..

  alışmadık götte düzen-intizam-sosyal güvence durmaz netekim...

  (bkz: turkum evet)
 • en zengin holding patronundan, okuma yazması olmayan tarım işçisine kadar tüm toplumun anlamını en iyi bildiği "o" kelimeyle yaşamaktır.

  (bkz: işsizlik)
 • gez gez bitmez, gör gör tükenmez, yaşa yaşa yetmez bir toprak parçasında yolculuktur.
 • (bkz: iett/#8510593)
 • güvensizliği öğrenmek ve daha kötüsü buna alışmaktır.
  hastanelerde istenen tahlillere, doktorlara,
  basına,
  kırmızı ışığa,
  resmi imzalı "kuş gribi yoktur" belgelerine,
  devletin kurumlarına,
  eğitim sistemine,
  güvenmemek, güvenmemeyi doğal karşılamaktır.
 • yükselme heveslisi insanın yüksek bina takıntısına baglı olarak balık istifi sokakların üzerinde insa edilmis dairelerin birinde gel gitler icinde dünü yarına baglamaya calısmak. acile yetistirilen bünyenin idrar tahlili icin gittigi tuvalette pislikten comecek yer bulamayıp "biz ayakta da salarız" yigitligiyle elde edilen numuneyi hemsire hanıma verip, bizden önce nice canlarının kanının bulastıgı kanlı eldivenli ellerine kolumuzu uzatırken gözümüzü bile kırpmayız, kanımızın kondugu tüpü kapamak icin, kolumuzdan cıkan enjektor ignesini oturdugumuz hasta yatagına, yere düsmesin diye sapladıgında hic yadırgamayız. hıncahınc araba dolu sokaklarda, park etmek istedigimizde " dükkanın önünü kapama " diyen esnafa " canın saolsun derken tansiyonumuz yükselsede sallamayız. taksim meydanında duvar dibine iseyen vatandasa " sıcsaydın bari lan mavi ceketliiiee " diyen polisimize güleriz, iseyen vatandasa da güleriz. ise giderken sinir krizi geciren otobus soforunun " sikerim gecmisini " diyip kontagı kapayıp assagı inince sigarasini yakıp oracıkta kendi basına greve gitmesine de biseycikler demeyiz. kös kös inip öbür otobusu bekleriz. ve bunun gibi daha neler neler nelerin yasandıgı bu toprakları ve insanına hem kızarız hem de severiz. ( acaba biz delimiyiz neyiz)
257 entry daha