şükela:  tümü | bugün
 • yaşlılarla ilgili aforizmalarda çokca geçer.
 • kısmen katıldığım önerme. katıldığım yönü herkes birbirinin işine karışıyor ve ukalalık yapıyor.
  diğer katıldığım yönü her şeye karışanların genellikle cahil olması
  katılmadığım yönü ise
  nasıl ki her sakallı deden,
  her mavi tüp ipragaz,
  her havuzun dibi aynı
  değilse,
  her yaşlı da aynı değildir. bazıları oldukça bilge ve yol gösterici insanlardır.
 • ilber ortaylı internet kullanmaz. internet nesli de, ona hayranlık duyar.

  richard dawkins, bilgisayar teknolojisinin tüm aşamalarını bizzat tecrübe etmiş, üstün bir teknoloji kullanıcısıdır. gençler ondan feyz alır.

  ama bu iki kişi gençken de her yaş grubundan insanları cezbediyordu.

  yani mesele yaş değil, kişilik. çocuklar istisna. yetişkinlerin birbiriyle ilişkisi, yaş farkı temeline oturtulmamalı.

  türkiye tam bir yaşam törpüsü. vatandaşlar yaş ilerledikçe, umut heves içhuzur sağlık gibi değerleri yitiriyor. sabırsız, öfkeli, stresli ve bıkkın oluyor. sırtında taşıyabileceğinden ziyadesiyle fazla yük var.

  otobüste engelli ve yaşlılara ayrılmış koltukta oturmuyorsan yaşlıya yerini vermemeyi tercih edebilirsin. alt katta oturan seksenlik komşun garip bir zaman makinesi yolcusudur. 1950'den bir anda milenyuma atılmış gibidir. işin kötüsü de, onun sürdürmekte ısrar ettiği yaşam şekli onun normalidir, ama çevresindeki herkes anormaldir. milenyumda dahi çevirmeli telefona alo denip, yunanlar düşman bellenmelidir.

  1960'lardaki doctor who ile günümüzdeki arasında dağlar kadar fark var. 1000 yaşındaki the doctor hala gündemi belirliyor ve çağının ilerisinde yaşıyor. "biz eskiden çok laiktik" chp kadın kolları teyzesi ile "camileri ahır yaptılar" hacı ninesinin tek fikir birliği ettikleri konu, gençleri eziklemek.

  (bkz: aslı inandık)
  biz eskiden çok laiktik
 • türkiye'de herkesin kendini bişey zannetmesi şeklinde açılan bi başlık olsa katılacağım durumdur. hatta başlığı açan bile kendini bişey zanneder. mesela yaşlılardan üstün olduğunu. hepsinden veya bazılarından.
 • bugün sahip olduğum mesleği, rahmetli dedeme borçluyum. rahmetli babam dürüst olmayı, rahmetli ananem şefkati öğrettiler. onlardan aldığım pek çok bilgi ve öğretileri, internette bulamam. ailemin diğer büyükleri, öğretmenlerim, tanıdığım birçok yaşlı insandan bir çok kazanımlarım oldu. en büyük kazanımım, bir gün benim de yaşlanacağım idi.

  internette bir çok bilgi olduğunu kabul ediyorum. ama asıl önemli olan şeyi, işe yarayanlar ile yaramayanları ayırt edebiliyor musunuz. karşınızdaki soğuk ekrandan, empati duymayı veya duyarlı olmayı öğreniyor musunuz. hiç sanmıyorum. burada sırf ilgi çekmek için açılmış abuk subuk başlıklar, sırf sanal kazanımlar için çekilen resim ve videolardaki saçma sapan hareketlere, gene aynı görüntülerde başkalarını istismar etmelere baktığımda, asıl sizin yarak gibi yaşadığınızı görüyorum. internetin olmadığı zamanlarda, bilgiye bu kadar kolay ulaşamıyorduk ama, insanlar şimdi olduğu kadar, alçaldığını hiç görmedim.
 • insanlar belli bir yaştan sonra az veya çok birikimleriyle,icraatlarıyla ilgili geçmişe dönük bir övünme sürecine giriyorlar.zira ellerindeki tek malzeme bu.anlatırlar,konuşurlar,akıl verirler kendi adıma sıkılsam bile çok büyük feyz almış gibi dinliyorum ama gözlerimi de 40 derece istanbul sıcağında giydiği boğazlı yün kazaktan alamıyorum.