şükela:  tümü | bugün soru sor
  • korkudan artık istemsizce yapılandır. araç sürücüler robotlaşmış lakin, bazıları bu yayları görünce ayrıca gaza basıyor.
  • kırmızıda geçtikleri için koşan yayalardır
  • adam canini kurtarmaya calisiyor napsin.
  • hayatta kalmak için yapılandır.
  • ülkede yaşayan insanların birbirine olan yüce saygı ve sevgileri kaynaklı bir harekettir.
  • sürücülere olan haklı güvensizlikten gelir. trafik ışıklarının düğmeleri olur bilirsiniz, basınca belli bi süre sonra araçlara kırmızı ışık yanar ki yayalar geçebilsin. işte geçen gün her zamanki gibi evin önündeki caddede karşıya geçmek için o düğmeye bastım ve bekliyordum. henüz kırmızı ışık yanmamışken almanya plakalı bir araç yaya geçidinin önünde durdu ve sürücü kibarca bana geçmemi söyleyen bir işaret yaptı, e tabi ben de sakin sakin karşıya yürümeye başladım ama diğer şeride geçtiğim anda o sırada kırmızı ışık yanmaya başlamış olmasına rağmen güzel ülkemin güzel plakalarından birine sahip başka bir araç hızını hiç azaltmamış bir halde üstüme sürdüğü için ani bir hızlanmayla trafik kazası kurbanı olmaktan kurtulabildim. şimdi soruyorum, her gün kaç tane medeni sürücüyle karşılaşıyoruz ki koşmayalım?
  • yaya geçidini geçtim, kaldırımda ezilip ölenleri gördükçe mecburen alınan bir tedbirdir.
  • trafik ışığı var ise yayalar da sürücüler de yolun boş olup olmadığını referans alır türkiyede. avrupaya gidenler varsa bilirler yayalar da sürücüler de ışığa uyarlar boş yol olsa da. ışıksız yaya geçidi ise zaten kural yok gibi birşey araç hızla gelir yola çıkan yayaya küfreder falan hadsizlik olarak görür bunu. bunun sebebi cezaların azlığı değil, eğitim. gerçekten. bütün yabancı filmlerde görebilirsiniz yer yer bütün yaya geçit sahnelerinde çocuklar ve öğretmenleri vardır nedense hiç buna dikkat edip niye diye düşünen oldu mu buralarda? küçük çocuklara ilk öğretilen sosyal kurallar uygulamalı biçimde gösterilir ilk okulda ana okulunda bizdeki anlayış ise çocuğun kafasını daha en baştan gereksiz ideolojik dini vs bilgilerle doldurup sınıflara tıkmaktan ibarettir ne kural öğrenir ne sosyal hayat, ne müze ne beraber hareket etmeyi. ondan sonrta da kamu spotu ile kazık kadar adama anlat dur trafik kurallarına uyunuz diye, uyamaz alışmamış ki kent kültürü eğitimi de zaten sıfır böyle bir gereksinim olduğunui bu tip şeylerin sonradan kolayıkla kazanılamayacağını belirtsen (ahan burada da belirtiyorum misal) anlamaz bile hiç öküz gelmiş bu aleme ezilmez ise öküz olarak da ölecek gene. bunu söylersen de vay efendim sen halkı aşağıladın. halkı aşağılamıyorum sosyal konularda eğitilmediğini belirttim ve soruyorum sana sen ne yapıyorsun yaya geçidinde onu söyle de niçin kurallara bazen uymadığını mantıken bir açıkla kim kimi aşağılıyormuş buradan çıkan istatistik üzerinden karar verelim. yer mi? senin çk özel nedenlerin mi var kurallara uymazken? sen öyle sanıyorsun işte.
  • bana hep araç görünce yavaşlayan yayalar denk geldiği için katılmadığım durum.

ışık yok, arkamda trafik var, yol verdik geçiyorsun tamam da niye normal sağlıklı biri gibi yürürken birden dede yürüyüşüne basliyorsun?

türkiye burası, ben bekledim diye arkadan küfreden taksici bir an gaza gelip, zar zor bir aradım sığacağı yersen beni geçip seni ezse daha mi iyi?
  • araç sürücülerine duyulan güvensizliktir.

suya oltayı atarsın da balıklar kaçışır ya o hesap....