şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • kaynak

  e-dolandırıcı sayısı neredeyse 1 milyona ulaşmış olması ve bu dolandırıcılık faaliyetlerine iştirak eden, dolandırılan, para kaptıran tiplerin de aynı dolandırma içgüdüsüne sahip olması vesilesiyle rakamın 8-10 milyonu bulacağını tahmin ettiğim, türkiye dolandırıcılık endeksi gibi bir şey.
 • genellikle mesudiye’li olan insan kişileridir.
 • bi türkiye’de yaşayan insanların yüzde 90 nının kötü niyetli , arkadan kuyu kazan , yalancı, sözünde durmayan, karaktersiz olması değildir malesef ortalık karaktersiz kaynıyor . iyi bir arkadaşınız varsa yani gerçek anlamda iyiyse onu bırakmayınız derim şu ülkede dürüst insan bulmak zor .
 • daha fazla olduğunu düşündüğüm durumdur.

  parke taşını boyayıp külçe altın diye 50 bin liraya satan var memlekette.
 • ava göre avcı sayısının az olduğuna sevindiğim oran.

  afrika'da aslanlara verin bu oranı; gerçek krallıklarını kurarlar*
 • (bkz: seni okutan hocanın)

  100 adet eleman içeren bir örneklem incelendiğinde 10 dolandırıcıya rastlıyor olmanız her 10 kişiye 1 dolandırıcı düşüyor olduğu anlamına gelebilir. ama bu her 10 kişiden birinin dolandırıcı olduğu anlamına gelmek zorunda değildir.

  zira o 10 dolandırıcı hep aynı 10 kişi. öyle ki, çoğunlukla memleketleri bile aynı *
 • her türlü popülasyon kontrol ve takip teknolojilerinin pilotluğunu yap.

  her kişiye özgü bir kimlik numarası ver. sonra bu kimlik numarasının olur olmaz her yerde ibrazını zorunlu kıl. olur olmaz her yere nüfus cüzdanı fotokopisi verilmesine göz yum. sayısız kişiye çeşitli kişisel bilgilerin bulunduğu veritabanlarına erişim yetkisi ver. herkesin her türlü kişisel bilgisini kolayca erişilebilir kıl...

  üstüne işsizlik, cehalet, fakirlik de diz boyu olsun.

  sonra...

  (bkz: mernis)
  (bkz: adnk)
  (bkz: e-nabız)
  (bkz: dünya bankası)
  (bkz: kişisel verilerin korunmasına ilişkin rapor)
 • ufak bir şirkette bile yönetici çalışanlara nasıl davranırsa; temizlikçi bile öyle davranır. yönetici mutlu ve kibarsa, tüm çalışanlar kibardır.

  ülkenin başındaki ne ki, siz türklerden ne bekliyorsunuz?
 • bütün dünyası düğünlerde göbek atıp hava basmaktan ve çeyrek altın takmaktan ibaret olan kör cahillerin eline yapay zekalı akıllı telefon verirsen, bankaları, ticareti, e-devleti, bütün hayatı dijitale bağlarsan, o kerizleri birilerinin yolması kaçınılmazdı.

  daha önce kezbanlar evlilik ve düğün adı altında bu kerizleri yoluyorlardı, sonra yaşlanınca da onları başka bir kezban yoluyordu. şimdi yolma işinden pay alacak dijital çakkkallar da denkleme girdi.

  mesele bu. çok da şeetmeyin. bizi biz yolmasak, bu kadar büyük kerizleri gelip yabancılar yolardı. hiç olmazsa para içeride kalıyor.

  düğüncüüülller, nasssınız bakalım, var mı yeni düğün? iyi iyi, hadi, altınınızı takmayı unutmayın.
 • telefon dolandırıcılığı özelinde düşündüğümüz zaman akçakale ve suruç'u çıkardığımız takdirde neredeyse %99'luk bir düşüş göreceğimiz veridir.

  türkiye, genel olarak belli dolandırıcılık türlerini belli bir takım aile, aşiret ya da grupların uyguladığı bir ülkedir. bu yüzden toplam dolandırıcılık oranına bakmaktansa yeri yurdu ailesi ve şebekesi belli olan bu şerefsizleri ortaya çıkarmayıp bu işlere yol verenler tespit edilmeli ve önüne geçilmelidir.

  hangi "büyükler" bu akçakaleli, türkçe'yi zor konuşan tarım işçilerinin kendisini hakim ya da savcı olarak tanıtmasına imkan vermektedir mesela?
  ya da polisin gözü önünde hücre yapılanması gibi bir yapılanma içinde olan bu şebekelerden birileri yakalandığı zaman failin ailesinden birilerini ziyarete getiriyormuş gibi oraya getirerek aba altından sopa gösteren (konuşursan abin ölür) avukatlara neden kimse müdahale etmez?

  bu ülkede dolandırıcılık çok yüksek mevkilerde planlanıp cahil halkın hiç uyanamayacağı bir biçimde aşağıya doğru aktarılmaktadır. o yüzden burada oranlar paylaşmak bence çok da bir anlam ifade etmemekte.