şükela:  tümü | bugün
  • yıllardır tanık olduğum ve kabul etmekte zorlandığım gerçek. emin değilim ama türkiye'de sanıyorum abur cubur sektörü önemli bir pazar değil, başka açıklama yapamıyorum çünkü bu rezilliğe.

eğri oturup doğru konuşalım: türkiye'deki abur cubur sektörü abur cubur falan üretmiyor. gerçekten berbat ürünler ya da saçma sapan taklitler. büyük bir çoğunluğu abd'deki ya da avrupa'daki ürünlerin berbat taklitlerinden ileri gidemiyor! ha, iyi ürünler yok mu, elbette var ama o kadar az ki! tamamını kurtaramıyor. genel olarak çok sıradan, tekdüze ve avrupa'daki ya da abd'deki benzerlerini görünce elinizi dahi uzatmayacağınız tatta ürünler!

efendim gelin beraber gidelim türkiye'nin batısına ya da daha batısına... adamlardaki abur cubur sektörü devasa bir pazar. türkiye'dekilere elinizi dahi uzattırmayacak ürünler. yani şimdi burada ben tek tek isim sayıp da efendim... neyse.

batı, zararlı ürün yapmayı bizden daha iyi biliyor. orası kesin. ha, deseniz ki adamlar obez, derim ki: açın türkiye'nin obezite haritasına bakın bakalım kim daha obez ya da türkiye az mı obez? o yüzden hiç konuşmayalım bu konuyu.

hayır, şeyi de anlamıyorum: global markalar avrupa'da ya da abd'de mükemmel ürünler pazarlıyorken türkiye'ye hep tırışka, 3. sınıf ya da 2. sınıf saçma sapan ürünlerini sürüyor. iyi ürünler niye gelmiyor, ben anlamıyorum yahu! götü boklu çikolataların ya da içeceklerin bile türkiye pazarına hepsini sunmuyor adamlar. girmiyorlar asla türkiye pazarına o ürünlerle. vallahi yetti ya!

türkiye abur cubur sektöründe leşten de öte berbatlıkta şahsi kanaatimce. çok üzücü bir durum ve sağlığımızı hiç değilse daha kaliteli ve güzel tattaki ürünler için feda etmek istiyoruz.

edit: bir/bi/bi' konusuna açıklık getirmek isterim ki; "bi" ifadesi hatalı değildir. "bir boka benzememesi" deseydim verilmek istenen ifadeyi zayıflatmış olacaktım. bi ve bi' ifadelerinin her ikisi de doğrudur. yaygın ve kabul edilebilir kullanımlardır. konudan sapmayalım. bir hata etmedim. sakin olun lütfen. :)
  • bi--> (bkz: bir)

ayrıca abur cubulara yurtdışında çoğunlukla fazla şeker basıyorlar. sen onlardan dolayı mı acaba beğenemedin?

kamu spotu: abur cubur yerine kuruyemiş yiyin.
  • alman çikolatası ve kaliteli dediğimiz çoğu çikolatanın aslında almanya'nın en ucuz çikolataları olduğunu düşünürsek gerçekten abur cubur konusunda gerideyiz diyebilirim.
  • uluslararası firmaların kaliteli ürünlerini sürmemesinin yanında, sürdükleri ürünlerin de içeriğinin diğer ülkelere göre çok daha dandik olmasıyla taçlanan gerçek.
  • yahu sen 3. dünya vatandaşısın alman çikolatasını sana yedirirler mi?
  • (bkz: jelly bean)
  • (bkz: tadelle)
  • doğru bir tanımdır. hatta arttırıyorum eskiden tadı çok güzel ve kaliteli olan ürünler de değişti ve artık çok kötüler. eğer çok pahalı ve uçuk fiyatlara almıyorsanız çikolatanın içine basıyorlar palm yağını glikoz şurubunu tadı da ona göre oluyor. artık tadı güzel olan tüm abur cuburlar pahalı.
  • (bkz: bok yiyin)
  • abur cubur ne mk :))) biz de çocukken supermarkete gidince ''her şey torbası''alalım derdik.ve broyla dalardik reyonlar.peki diye bi çikolata vardı.niye battı o.çok severdim.