şükela:  tümü | bugün
 • gercekten yabanci bir kisi size acik adresinizi sordugunda "saka mi yapiyorsun?" diyecegi kadar karmasik durum.

  arkadas cadde isimleri sokak isimleri de öyle ufak tefek degil, bazi caddeler var; misal (salliyorum) "prof. dr. ali mehmet günaydin cad." sokak ismine geliyorsun "muhtar hasan tokmakci sok." . ilhamiogullari ap. kat 8 d:43 kartal maltepe. sen de kartal maltepe'de mi oturuyorsun canim cigerim? ben de kartal maltepe'de oturuyorum. bi' seviselim be n'olur!

  ama bir de almanya örnegine bakalim: (haritadan bakip en uzun gördügüm ilk adresi aldim)

  kurt-schumacher-allee 43 22085 hamburg

  hatta bu adres kisaligiyla ilgili bir anim aklima geldi, onu da anlatayim. almanya'ya ilk gittigim dönemlerde ticaret konusunda saglam bir adamla tanistirilmistim, adam "bana posta yollamak isterseniz ismimi yazip sonuna sehiri ekleyin, o bana ulasir" demisti. türkce "vay amina koyayim" dedim, "wie bitte?" dedi, "nichts" dedim..
 • 5 kıta ve 36 ülke gezmiş birisi olarak türkiye'deki kadar boktan ve kalitesiz bir adres sistemi görmediğim için vardığım sonuçtur.

  mesela arjantin'den bir posta adres:
  riobamba 426, congreso, buenos aires

  cadde numara, semt (bölge) ve şehir işte bu kadar.

  londra'dan bir posta adresi:
  57 bedford hill, balham sw12 london

  sokak ve numara, semt ve posta kodu

  roma'dan bir adres:
  via libetta 13, lazio rome

  cadde, numara, semt ve şehir

  şimdi türkiye'ye gelelim.

  osmanoğlu mah. mehmetoğlu cad. itoğlu sok. kamber apt. b blok no:23a k:7 d:55, pendik/istanbul

  böyle adres olur mu yaw? maalesef oluyor sebebi de geçmişten günümüze sistematikten ve zekadan yoksun cahil bir belediye anlayışının olmasıdır.

  bu resim buenos aires'teki sokak ve caddeleri bu resim ise istanbul'daki sokak ve caddeleri gösteriyor. bu 2 resim arasındaki fark neden boktan bir adres sistemimizin olduğunu açıklıyor.

  bir de herşeyi geçtim adres yazarken "no" ibaresini eklemek bir tek bizlere özgüdür. olum adreste verdiğin rakamlar zaten no anlamına geliyor bir de daha niye "no" koyuyorsun?

  mesela istiklal cd 15 desen bunun no:15 olduğu belli değil mi de bir "no:" koyuyorsun. işte bu aptal alışkanlık yüzünden google maps'te veya diğer navigasyon sistemlerinde sorun çıkıyor.
 • binlerce yıllık bir şehirle, o şehre göre daha dünkü bok olan bir şehrin kıyaslanmasına konu olmuştur.

  edit: buenos aires - istanbul

  mesajlar geliyor. itiraz şunadır esasen: her milletin bir hikayesi, geçmişi, tarihi vardır. bizim üzerinde yaşadığımız coğrafyada, biz gelmeden önce kadim bir kültür vardı. bu kültürün üstüne başka bir kültür geldi. bu ikisi karıştı. ortaya ne doğu ne batı olabilen bir karışım çıktı. avrupa, batı, coğrafi keşiflerle sömürüyü keşfetti, bu anaparalarla, üretimini arttıp ürettiği malları henüz o aşamaya gelememiş olan doğululara sattı. yani tutup da insanlığa hizmet etmenin peşinde olmadı. sömürüyü bir sistem haline getirdi ve doğu'nun üstüne "çöktü"

  dünya savaşları çıkardı, milyonlarca insanın ölümüne sebep oldu, atom bombası attı vs vs...

  şimdi tutup da onların üstün olduğu bazı konular üzerinden de oryantalist oryantalist "onlar şunda iyi biz değiliz.", "onlar çok zeki, biz aptalız." gibi çıkarımlar yaparak kendimizi kötülemek için göt atmamalıyız. hatalarımız elbette var; ama bu mecrada bu anlayış iyice kökleşti. amk silahı olmayan insanları peynir ekmek gibi öldür, kültürlerini yeryüzünden silinme noktasına getir, onlardan kalan arazileri kapanın elinde kalacak şekilde halka dağıt, geçmiş yıllarda yapılan hatalardan ders almış olarak yepyeni şehirler kur ("new" york, "new" amsterdam) sonra da bu şehirler daha planlı!

  yukarıdaki amerika'ydı.

  avrupa ise, bizim gibi farklı kültürlerle bir kimlik bunalımı, bir karmaşa yaşamadı. en fazla ispanya'dan gelen endülüs etkisinden bahsedebiliriz. yüzyıllarca, inanılmaz bir cahiliye devri yaşadı ve nihayetinde canlarına tak dedi ve rönesans-reform hareketlerini ortaya koydular. bizim bu derece yoğun ve uzun süreli "cahiliye" devrimiz olmadı. "doğu" kendi medeniyetini inşa etti. düşüşe geçtiğinde kendi çözümlerini üretemeden "batı" istilasına uğradı ve arada kaldı. tanzimat döneminde beyoğlu'nda tam bir batılı semt inşa olurken istanbul doğulu bir şehir kalmaya devam etti.

  velhasıl "batı"nın üstünlüğü alaşağı olmaya mahkum. "doğu"nun yükselişinin işaretlerini çin ve hindistan'dan başlayarak göreceğiz ya da bu da yüzyıllar sürecek ve göremeyeceğiz. islam coğrafyası da dibe vurdu (batı'nın rönesans öncesi dibe vurduğu gibi) ve bir gün yükselişe geçecektir. akp de... neyse bana aktrollük yaptırmayın :) konu bunun çok çok ötesinde...

  velhasıl 2: şu "batı çok cici" olayını bir bırakın ya gençler.

  edit: hakaret içerikli mesaj atanlar oldu. peki, tamam. bana bir daha hakaret etmesinler diye geri alayım sözlerimi. siz de hayran olduğunu batı'yı göklere çıkarmaya devam edin. neye bu tepki? "batı'mıza dokunma!" mı denmek isteniyor? çünkü içerik yok mesajlarda, sadece hakaret. ulan embesil! senin beynin yok mu, fikrini söyleyip eleştiri getiremiyor musun? söyleyince de söyledi oluyor. amk ergenleri sizi ya!
 • ülkedeki kentleşme ne ki, adres sistemi ne olsun? verilen resimlerden bile anlaşılıyor. buenos aires'in kent planına bak, bir de istanbul'a. apartman boşluğuna, sokak tabelası asılan bir ülkeden ne bekliyorsun? istenildiği gibi bir adres sistemi yapılsa, bu şehirler kara deliğe dönüşür lan.

  milli irade 13, konak izmir

  hadi bul adresi bakalım nasıl bulacaksın?

  yanlış anlaşılmasın, aynı şeyi söylüyoruz, ama 200 kilo adama da m kazak giydirilmez.

  not: adres temsilidir.
 • bazı avrupa ülkelerinde daire numarası bile olmadığından çok da mantıklı olmayan kıyaslama. adamlar soyadına göre buluyor daireyi. kapı ziline isim yazmazsan yoksun resmen. türkiye'de de mahalle sokak numara ilçe il şeklinde yazarsanız postaların çoğu ulaşır. apartman ismine falan gerek yok.

  örnek vereyim:
  ahmet mah. mehmet sk. 15/2 06000 çankaya ankara

  bence diğer ülkelerden hiçbir farkı yok. kısa yazmam gerektiginde böyle yazıyorum ben hiç sıkıntı olmadı.
 • her yemek siparişi verirken veya taksi çağırırken benim de yaşadığım boktanlık.

  ...
  -şimşir sokak no sekiz daire onaltı.
  -pardon?
  -şimşir sokak... kaşık gibi.
  -eski sokak adı nedir acaba?
  -eski çiğdem sokak.
  -hee çiğdem sokak mı... tamam afiyet olsun!

  arkadaş dakkada bir sokak adı mı değiştiriyorsunuz? ayrıca sokak adlarında neyin kafasını yaşıyoruz ona da anlam veremiyorum. he her şeyin online'ı, dijitali, en teknolojiği bizde ama...

  (bkz: ulusal adres veritabanı)

  https://adres.nvi.gov.tr/…erlesimyeridogrulama.aspx
  http://adreskodu.dask.gov.tr/
 • kıyaslama yapıyorum da ailemin adresi 17 kelime 3 tanesi rakamdan oluşurken benim rusya adresim 6 kelime ikisi rakam. bunun tek sebebi de düzensiz yapılaşma.
 • 'üsküdar musahipzade celal sahnesi'nin doğancılar parkı'nın karşısında olmasına rağmen, karaca ahmet mezarlığının hemen yanındaki bir ara sokağa 'musahipzade celal sokak' adının verildiğini hatırlatan aymazlıktır.
 • tarihi eskilere dayanan şehirlerde böyle bir plansızlığın olması doğaldır. ayrıca bunun coğrafik koşullarla da ilintisi var.
  1500'lerde kurulan bir şehrin planı ile tarihi milattan yüzlerce yıl öncesine dayanan bir şehri kıyaslamak pek doğru değil.

  aynı çarpık yapılaşma, dar sokaklar hemen hemen tüm eski şehirlerde var.

  roma
  londra
  prag
  budapeşte
 • isimlendirme konusunda ingiliz kültüründen daha kötü durumda olmamızdandır. türkiye'de her her ilçemizde mahalle adı olarak yüzüncü yıl, atatürk, cumhuriyet mahalleleri bulunur. onun dışında cadde isimleri de bağımsız değildir. atatürk caddesi, turgut özal bulvarı, cumhuriyet caddesi bulunur. tek unique isimlendirilmiş yollarımız, tck denetimindeki otoyol viyadük ve köprü isimleridir. çünkü o isimlerin kaynağı da tck müdürlerinin falan isimleri hep.

  (bkz: gelişmiş ülkelerde adres tariflerinin basit olması)

  cockermouth vs. bangabandhu şeyh mucibur rahman bulvarı