şükela:  tümü | bugün soru sor
  • içme sularına sakinleştirici katmak.
  • esrarın yasallaşması.
    2-3 gün sonrasında herkes kulak memesi kıvamına gelecektir.

not: bu kulak memesi kıvamına gelecek şeyler arasında istanbul trafiği bulunmamaktadır. bunun için esrarı sadece köylerde serbest etmek çözüm olabilir.
    böylece herkes memleketine de dönebilir.

en kötü tahminle bağcılar, esenyurt, esenler, gaziosmanpaşa, bayrampaşa gibi yerlerin nüfusu yarıya inebilir. bu da zaten baya baya istanbul'u rahatlatabilir.
  • kanunların uygulanması.
  • (bkz: eğitim) klişe olması doğru olduğu gerçeğini değiştirmiyor
  • amigdalamizi küçültelim,korteksimizi kalınlaştıralım ! amigdala; yani ilkel beyin(!) saldırganlık,öfke, kavga,kaba üslup hep amigdalanin eseri.bizi düşünme yetisini verebilen kısım ise korteksimiz.yani bu demek oluyor ki korteks bizi diğer canlılardan üstün kılan (yani üstün kılması beklenen (!) ) hazinemiz her şeyimiz.amigdala korkuyla büyür, korteks ise beyin ne kadar çalıştırılıp gelistirilirse o kadar kalınlaşır.yani özetle amigdalamiz, korteksimizin karşısında süt dökmüş kediye dönerse, şeker gibi insanlar oluruz ve akabinde diyaloglar nasıl da değişir...
    -yok efendim ben özür dilerim ben hatalıydım
    _hayır yahu ben özür dilerim ilahi siz
    -ben özür dilerim dedim !
    _hayır ben!
    -ben!
    ... (yine mi aynı noktaya geldik ya ohoooo kaç saattir ne anlatıyoruz! )
    bu arada tabi ki de kendini kendini ilime bilime adamış kaba biri hic mi yok ? derseniz kanımca hayatının bir döneminde yaşadığı travma sonrası amigdalasi kontrolsüzce büyümüş ve öyle kalmış olabilir.
    not:yukarıdaki yazı tamamen amatörce bilgiler ihtiva eder.teorik değil mizahi bir yazıdır.
  • toplu taşımada öpüşmek. cinsel devrim. din maskesi takan abaza sapıkları sınırdışı etmek. ciddiyim bütün gerginliğin sebebi sevişememek, sevişenleri kıskanmak. batı'ya olan nefretin temel sebebi de bu kıskançlık. sözlükte bile çoğunluk bu seks yetmezliği çekenler. benim kedi de şu an kıvranıyor, meeeaaameaa diye kıvranıyor, arada sataşıp çırmaklıyor. ama gene de kısırlaştırmayacağım, en az bir kez doğum yapacak.

hayvanların doğasını bozmamak gerek. yok ahlakmış, "kültürümüzde yok" falan dersen, işte böyle sokakta abazalıktan kıvranıp birbirine sataşan toplum yaratırsınız.
  • balık tüketimini arttırmak!
    dikkat edin sahil şehirlerinde ve kasabalarında yaşayanların agresifligi ile devamlı et ve acı yiyen anadolu'daki insanların agresifligi arasında alp dağları kadar fark var.

not: mesaj atan arkadaşlar devamlı trabzon örneğini vermiş.karedenizde çernobilden kaynaklanan özel bir durum vardır muhakkak! bartın, zonguldak vs gibi illerde karadeniz'de buralar neden sakin o zaman! ... yahu dogu karadeniz'in agresifligi sosyolojik ve patolojik olarak ayrı bir bilim dalı konusu. bu ülke de içinde doğu ile başlayan herşeyde (ortadoğu teknik, doğu anadolu, doğu karadeniz vs vs ) otomatik olarak muhalif ve agresif bir his uyanıyor...

ayrıca unutulmamalıdır ki;
    türkiye de batıdan doğuya gidildikçe hava sıcaklığı düşer halk oyunlarının hızı artar.
  • önümüzdeki 30 sene kimse çocuğunu dövmesin hallolur o iş.
  • (bkz: dövüş sporlarının yaygınlaşması)

karşısındakini kuzu görenler yüzünden bu atar gider. ulusal çapta artacak irlandalı boksör 5 kişiyi nakavt etti haberleri yaygınlaşırsa insanlar biraz durulur.
  • cehaletten uzaklaşmak, eğitime ve bilime önem vermek.

insanların çoğu günlük vazifelerinin sadece namaz kılmak, yıllık vazifelerininse ise kurban kesmek ve oruç tutmaktan ibaret sanıyor. yok ben bu ibadetler kötüdür asla demiyorum aksine yapabilen için ne mutlu ama sadece bunlar değil görevimiz. bunları yapınca tamam görevimiz tamamlandı deyip sağı solu çekiştiren, tv programlarında dedikodu, kavga içeriklerle beslenen o kadar büyük bir çoğunluk var ki.

toplum olarak bunda hepimizin payı var ötekileştirmemiz gerekiyor gerçekten eğitimden, bilimden ve bunların gücünden hızla uzaklaştık. ve sonuç ortada resmen her kulvarda cehalet ile uğraşmaktan başka bir şey yapamaz hale geldik.