şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin en önemli sorunudur.
  hani hep denir ya türkiye'nin en önemli sorunu işsizlik, özgürlük, işte insan hakları felan. hepsinin altında bu yatıyor.
  ulan niçin herkes ikiyüzlü davranıyor? kime sorsan ondan iyisi, ondan ahlaklısı, ondan hoşgörülüsü yok.
  ama bir bakıyorsun ne işini düzgün yapıyor, ne hoşgörü ne bir saygı... hiçbir şey yok.
 • çok büyük sorundur. temelinde ahlaki eğitimsizlik yatar. bu eğitimsiz ebeveynlerin yetiştirdiği ahlak yoksunu çocuklar sebebiyle artarak büyümektedir. geriye dönüş maalesef mümkün değildir. peki bunun sonu nereye varır? yaşayanlar önümüzdeki 50 yıl içinde görecek.
 • günlük görüpte “bunu bir insan nasıl yapar ya? “ dedirten sorunlardır. bu sorunların kaynağı da çoğunlukla değerler eğitimi aktarılmamasıdır.
 • ağustos ayından bu yana dolar %26 değer kaybetmiş olmasına karşın ortaya çıkan şu tablo, ülkenin ahlâk sorununa önemli bir örnek teşkil ediyor.

  birileri enflasyonla topyekün mücadele mi demişti? hasssiktir oradan!
 • türkiyenin en büyük sorunu değil daha iddialı laf ediyorum, türkiyenin tek problemi budur. diğer sorunlar bu sorunun türevidir.

  sağcısıyla, solcusuyla, dincisiyle, reddiyecisiyle her taraftan fışkırıyor ahlaksızlık.
 • türkiye toplumu dini olduğu için ahlaka ihtiyaç duymayan bir toplumdur. türkiye bilinçli olarak türk yerine kullanılmıştır. bu toplumun "batının ahlaksızlığı"nı almamış halidir. bir de alsaydı, ne olacaktı kim bilir?
 • olmayan sorundur. çünkü ülkede ahlak falan yok.
 • ülkeye 4 milyon suriyeli, bilmem kaç milyon da afganlı bilmem ne alıp salarsan sokağa, denetimsiz takipsiz bunların çocuklarını okullara yazdırırsan, ortaya çıkacak tablo böyle korkunç olur!

  hele hele ülkeyi yönetenler de bunlara çanak tutarsa, mesela yüzlerce çocuğa hatta kundaktaki bebeye bile tecavüz edilince ülkeyi yönetenlerin kılı kıpırdamıyorsa, bu ülkeyi korumak için şehit olanlar ve şehitlik kavramı aşırı yıpratılıyorsa, tv lerde gazetelerde sürekli negatif olaylar pompalanıyor ve arada bir, sanki nadide bir elmas bulmuş gibi, "çöpçü bulduğu altınları teslim etti" gibi zaten doğal olan olayları, doğal değilmiş gibi zihinlere yazıyorlarsa, ahlak sorunu elbette büyür. yahu diziler bile ahlaksızlık üzerine, adam metres yapmış çok doğal gibi dizi çekiliyor, adam kaynanasına baldızına yürüyor dizi konusu olup evlere giriyor uçkur sevdası üzerine yapılmış dizilerden tutun da mafya dizilerine kadar her şey ahlakı sabote ediyor!

  tüm bu olanlar bir virüs gibi zihinlere yazılıyor, kişilerin karakter yapısı ve duruşu ne kadar sağlam olursa olsun, bir şekilde pc ye bulaşan trojanlar gibi, insanlar tüm bu "çok doğal" gibi yansıtılıp güncel hayata sunulan olaylardan etkilenmeye başlıyor.
 • (bkz: balık baştan kokar)
  (bkz: imam osurursa cemaat sıçar)

  bu konudaki enfes atasözlerimizdendir...
 • önce sorunu doğru bir şekilde tanımlamak gerekir.

  (bkz: toplumsal ahlak)
  (bkz: bireysel ahlak)