şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle avrupa'ya falan gidenler fark etmişlerdir, hangi sokağa girsen mutlaka güzel binalarla, evlerle karşılaşırsın. turistik yerlerden, müze binalarından falan bahsetmiyorum. sıradan insanların oturduğu bir apartmanın bile kendine has bir çizgisi ve estetiği vardır. mesela isviçre'deki en düşük gelir grubuna ait kantonlardan birinin (glarus) herhangi bir sokağına rastgele bir uçuş gerçekleştirelim; glarus

  yani türkiye'deki karşılığı güneydoğu anadolu bölgesi falan oluyor. ama ben karşılaştırmak için o bölge yerine türkiye'nin en zengin şehrindeki en zengin semtlerinden birine uçacağım (istanbul-etiler'e); etiler

  dikkat edin sizi çağlayan'a falan götürmedim. yani şuraya da götürebilirdim; caglayan ama götürmedim. elbette bu yabancıların kötü sokakları, kötü binaları olmadığı anlamına gelmiyor. mutlaka var. bizim de iyi sokaklarımız, estetik duran apartmanlarımız var ama kabaca bir değerlendirme yaparsak bizim istisnalarımız onların geneli gibi.

  tamam haydi avrupa'nın en zengin ülkelerini boşverelim, polonya'ya gidelim. hem de polonya'nın istanbul'una değil, konya'sına falan uçalım; poznan

  mesela sokakta biraz ilerlerseniz tek tük bakımsız binalar da görebilirsiniz ama bunların bile kapısından, penceresinden belli bir üsluba ve yoruma sahip oldukları hemen göze çarpar. örneğin: poznan'da bakımsız bir bina

  bizde ortalama bir apartman deyince estetikten tamamen yoksun, ruhsuz, herhangi bir üsluba sahip olmayan boyalı tuhaf yapılar geliyor aklıma. kanımca bu öylesine büyük bir sorun ki, oralarda yaşayan milyonların ruhsal durumlarını da oldukça etkiliyor. kısacası oturduğumuz apartmanlara benziyoruz. allah aşkına şu apartmanda yaşayan birisinin çevresine pozitif enerji verebilmesi, normal, sağlıklı bir insan olabilmesi mümkün mü sizce?: sayko apt. apartmanın o desenleri emmiş bitirmiş zaten bütün enerjiyi.

  bakın en emici türk apartmanı desenlerinden biri de şudur: türk apartmanı deseni

  bu apartmanlar bizi otomatikman şuna dönüştürüyor zaten -> çal keke çal

  şu foto da varoşlardan falan değil, istanbul'un kalbi şişli'deki bir sokaktaki apartman: şişli minimum 2000-2500 lira da kira istiyordur. yani asgari ücretin oldukça üzerinde.

  bir karşılaştırma yapacak olursak; mesela ingiltere'deki asgari ücretin yaklaşık bu kadar üzerinde böyle bir kira ödeyebiliyorsanız londra'nın merkezinde şu dubleks dairede yarın oturmaya başlayabilirsiniz: londra merkez

  bakın bir de şöyle bir şey var biliyorsunuz: çağlayan'da yeni binada ulaşımı kolay 3+1 lüks daire ^_^ : lüks çağlayan

  şimdi 'büyük resmi' görelim: lüks uçtu beybi sizin ben aranızdaki uçurumu skeyim.

  aaaa 'fransız balkon' meselesi var bir de. yeni yeni apartmanlar yapılıyor ve en az 50-60 sene de bu apartmanlarla yaşayacağız: fransız balkon

  bu öyle büyük bir furya ki bir sabah uyandığınızda o ucuz malzemelerle götünüze fransız balkon korkulukları inşa etmeye çalışan minnoş bir ustayla göz göze gelebilirsiniz. korkarım itiraz etme şansımız bile olamayacak, belediyeden çoktan onay almışlardır.

  bu arada fransız balkon kültürü üzerine araştırma yaparken bakın şuna denk geldim arkadaş bu nedir? https://goo.gl/k2dybf (link uçarsa: acayip balkon) photoshop falan değil, inşaatçının sitesi bu. olm kapı nerede? misafirler geldiğinde elinizde çaylarla pencereden aşağı atlayıp balkona ulaşıyorsunuz. yalnız şimdi düşündüm de şu mevcut fransız balkonlardan çok daha mantıklı biliyor musunuz? en azından açık havada oturuyorsunuz mis gibi. dalga geçmiyorum.

  peki biz hep böyle miydik? ilginçtir ki teknolojinin ileri olmadığı çok daha eski yıllarda çok daha iyi işler çıkartmışız.

  mesela haydarpaşa garı 1908 yılında açılmış ama şu estetiğe bakar mısınız? -> haydarpaşa garı (estetiği bozan tek şey; kaynaktan demirlerle sonradan çirkin bir şekilde tepesine diktikleri o tabela, acımamışlar da)

  haydarpaşa garı'nı yapan mimarlar ise o dönem çalıştıkları süre boyunca konaklayacakları ayaküstü bir yer yapalım demişler ve şunu yapmışlar -> sünget apartmanı (durun ağlamayın dostlar)

  mesela aradan 150 yıl geçmiş ve biz yeni ankara tren garı'nı böyle yapmışız -> yeni ankara tren garı (az kalsın sanki ön tarafa yine dayanamayıp fransız balkonları çakıyorlarmış da son anda aklı başında biri çıkıp "napıyosunuz amk saçmalamayın" demiş gibi değil mi?)

  1894 yılında yapılan rumeli pasajı'ndaki detaylar -> rumeli pasajı

  1990 yılında yapılan okmeydanı perpa pasajı'ndaki detaylar -> perpa (lollll)

  1886 yılında şişli'de yapılan saint michel lisesi -> saint michel lisesi

  2000'li yıllardan beri her yerde gördüğümüz liselerden biri -> normal lise (tamam kardeşim hepsini saint michel gibi yapma eyvallah da en azından şu istanbul'da 10 tane şuna benzer bir şey olsun -1930 öncesi hariç-)

  her şey ileri giderken mimarinin bu kadar gerilemesi gerçekten akıl alır gibi değil. özellikle 16. yy'da zirve yapan osmanlı mimarisinin klasik çağı etkisini yavaş yavaş kaybetse de 19. yy'a kadar bir şekilde devam etmiş. aralarda batıdan etkilenmişiz, barok, rönesans vs.. birinci dünya savaşı'ndaki sıkıntılara rağmen bile mimar ahmed kemalettin ile vedat tek neo-klasik bir akım başlatabilmişler.

  vedat tek tarafından yapılan büyük postane: büyük postane

  1920'li yıllarda yapılan ziraat bankası: ziraat bankası genel müdürlüğü

  keza ikinci dünya savaşı sonrası bir on yıllık dönemde dahi ulusal bir mimari akım bu topraklarda nefes alabiliyormuş. tahminen 60'lardan sonra devlet kadrolarına yerleşenler o kadar önemli bir işi (şehir planlaması) ciddiye almamışlar ki bence en büyük ihanetlerden biri yapılmış. bunu yarın sabah 9'dan itibaren ciddiye alsak bile bu kentsel dokuyu düzeltmemiz yüzyıllar alacak.

  yahu şu coğrafi bölgeden sağlıklı bireylerin yetişme şansı en fazla yüzde kaç olabilir -> kentleşme

  düzeltmeyi bırakın, mevcudu bozmaya da devam ediyoruz. buyurun haliç'teki siluetin tam ortasından bıçak gibi geçen metro köprüsü -> haliç metrosu köprüsü yabancılar buna kısaca "whaddafuck!?" diyorlar. koskoca unesco kadir topbaş'ı aradı, "yapmayın etmeyin, sizi 'miras listesi'nden çıkartmak zorunda kalırız" dedi dinletemedi. ulan listesini geçtim, yapma kardeşim yapma ayıptır..bir de mimar olacaksın.

  iç açıcı bir fotoğraf olarak 1900'lü yıllarda büyükada'da yapılan bir kulüp binası: büyükada anadolu kulübü*

  1960'lı yıllardan sonra ise sadece sivillerin yaptığı binalar değil, devlet binaları da hızla tuhaflaşmaya başlıyor. hatta 'bakanlık üslubu' diye bir kavram bile gelişiyor galiba. son derece çirkin, depresif ve ruhsuz kamu binaları sarmaya başlıyor dört bir yanımızı. büyük bir mimari kopuş yaygın bir pratiğe dönüşüyor.

  bu alandaki şaheserlerden 1960 yapımı tki binası -> türkiye kömür işletmeleri binası çok merak ediyorum, adam şunu tasarlarken karısıyla nasıl bir kavga ediyordu acaba?

  tüm bunları nasıl bir motivasyonla yazdım bilmiyorum, bi başlayınca devamı geldi işte. alanım falan da değil açıkçası. neyse, belki de yarın istanbul'da bir inşaata başlayacak olan bi müteahhit okur mokur da "harbiden lan bu da fransız balkonsuz değişik bir şey olsun" der bir işe yarar, kim bilir. bir apartman bir apartmandır.

  edit: bazı arkadaşlar "parasızlıktan yapılmıyor, ucuza mecburuz" yazmış. türkiye'nin nice güzel binaları 1850-1950 arası yapılmıştır. bu dönemin çoğunluğunu 'yokluk dönemi' olarak nitelendirebiliriz. hem de iki dünya savaşı var bu dönemde ama estetik kaygılar kentsel dokuyu koruyarak devam etmiş. keza yoksul nice ortadoğu ülkesi bile onca iç savaşa rağmen kendilerine has bir ruha sahip mimari atmosfer yaratabilmişler ve bunları korumuşlar. avrupa'nın fakir köylerine gidin bi dolaşın, kendinizi masalda dolaşıyor zannedersiniz. bu mevzu bu kadar basit açıklanabilecek bir mevzu değil, kusura bakmayın.

  edit 2: arkadaşlar glarus'tan koyduğum fotoğrafı (ilk link) orası işlek bir cadde olduğu için daha da adil olmak adına değiştirdim (önceki fotoğraf şuydu: https://goo.gl/rqz9cv).

  *daha önceden bu binanın tarihini 1950 olarak yazmıştım, bir arkadaş (@alkolsuz parabensiz) uyardı, binanın yapım yılı 1900'ler. eskiden bi yat kulübüymüş, sonra anadolu kulübüne devredilmiş.
 • insanlar kalitelimiki
 • bildiğim kadarı ile ben de birşeyler yazayım.

  cumhuriyet öncesi dönemde yalnızca devlet binaları betonarme, sivil binalar ahşap yapılırmış. bu yüzden o dönemden kalan bir evi her yerde göremiyoruz ama devlet binaları hala ayakta. bunların tasarımı da genel olarak güzeldir. sultanahmet'te ufak bir tur atarsanız anlayabilirsiniz.
  ilk entry'de bahsedilen haydarpaşa konusuna girmiyorum, zira yabancı mimarların yaptığı binaların gerçekten karakter sahibi binalar olduğunu görebiliyoruz. haydarpaşa örneğinden yola çıkarak tasarım konusunda geriye gittiğimizi savunmak doğru olmayacaktır. bugün yine avrupa'dan mimarlar getirip binalarımızı siz tasarlayın desek güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır.

  bizim insanımız nedense içine başımızı sokacağımız bir yer olsa yeter diye düşünmüş kanımca yüzyıllardır. avrupa'da en başta bahsettiğim gibi sivil halkın ahşap binalarda oturması gibi bir düzen olmadığı için de, dönem mimarisini yansıtan binalar hala ayakta duruyor ve yeni de eski de olsa bizdeki binalarla kıyasladığımızda daha çok beğeniyoruz.

  kısacası, yaşam şartları ve kültürel farklılıkların bir sonucudur diyorum.

  edit: imla
 • türkiye'de şehirleşmenin geç gerçekleşmesinden, bundan kaynaklanan çarpık kentleşmeden ve istanbul gibi bir şehirde bile tarihi yapıların "eski" olarak görülmesinden kaynaklıdır.
  150-200 yıl önce şehirleşme başlamış olsaydı, avrupa'daki aynı manzaralarla türkiye'de de karşılaşabilirdik.
 • durumun kaynağı kültürel olarak organik bir biçimde gelişmiş olan toplum ve şehirler, avrupa örneğinde görülebileceği gibi, kendi kültürleri gelişirken mimarilerini adım adım inşa etmişlerdir. bizdeki durum ise, zaman zaman önder kişilerce göze çarpan mimari eserler ortaya konmasına rağmen, ani ve sindirilememiş bir değişimle beraber çok hızlı bir şekilde sanayileşme ve şehirleşmenin yapay olarak gerçekleşmiş olmasıdır.

  zamanında taşı toprağı altın minvaliyle akın oldu istanbul'a, eski yerleşim yerlerinde ne kadar köşk, cumbalı ev varsa yıkıldı. günümüze değin kalabilmiş eski mahalleler de son on beş senede mutenalaştırma* kisvesiyle kentsel çöküntü alanlarına dönüştürüldü*** ve rant uğruna yeniden inşa edildi. çok da estetik kaygısı bulunmayan bir halkız ve başımızda o çok malum karadenizli müteahhit tipleri var. parası olan geliyor, arsayı allem edip kallem edip alıyor, geriye yalnızca bir blok dikmek düşer.

  estetik çok zor bir şey değil. pahalı da değil. yalnızca eğitimli mimarlar, müteahhitler ve estetik kaygısı olan bir halk gerekiyor. şehrin hesap edilerek, insan düşünülerek yavaş yavaş gelişmesi gerekiyor. zamanında çok geri kaldık, şehirler de fırsatçılara kaldı. kimse de demedi ki aga sen ne yapıyorsun. ev dedik, oh dedik, oturalım dedik. maslow piramidi* gibi de düşünmek lazım. karnımızı doyuracağız da, başımıza çatı kıçımıza soba bulacağız da, sonra duvara bir resim asarız.
 • " mimarlık müziğin dondurulmuş halidir. "

  schelling

  ülkemizde mimarlık maalesef betonun dondurulmuş hali olarak kalmıştır.
 • çoğunu karadenizli mütahitlerin yapmasından kaynaklandığını düşündüğüm hede.
 • kesinlikle haklısın. falat insanlar başlarını sokacak bir yer arıyor resmen, nerde nasıl yaşamışlar umurlarında değil. bi' evimin önüne bitki falan koyayım sıcaklık katar olarak bakmıyor çoğunluk, pet şişeyi keseyim de biber ekip yiyeyim olarak bakıyor ne yazık ki.
 • estetik kaygımız yok. sanata estetiğe önem vermiyoruz. maddi çıkarlar herseyden önce geliyor. farklı ne olabilirdi ki?
 • artık nefes almak için başımızı yukarıya kaldıracağımız mahalle aralarında yaşadığımızı hatırlatan çalışma.

  hal böyle olunca ve her şey ranta dönüşünce bu görüntüler kaçınılmaz oluyor.

  fakat şu başlık altındaki semtlerin içinde bazı semtleri bunları dışında turarak söyleyebilirim ki; istanbul'un bazı semt ve ilçelerinde hala rahatlıkla başımızı yukarıya kaldırmadan (psikolojik anlamda) nefes alacağımız yerler var.

  (bkz: ataköy)

  (bkz: kadıköy)

  (bkz: florya)

  (bkz: adalar)

  (bkz: tuzla)

  (bkz: sarıyer)

  (bkz: etiler)

  (bkz: beşiktaş)

  (bkz: üsküdar)

  beyoğlu'nun bazı ilçeleri olmak üzere gözlemlediğim kadarıyla bu tür mahallerde hala iç içe olmadığımız evler mevcut.

  fakat yapılaşma olarak en ilgimi çeken semt ataköy'dür.

  nedeni; her ev genelde 2 veya 3 katlı. ağaçlara ve çevreye kesinlikle önem veren insanlar var.

  her evde ağaçlarla çevrili. sanırım mütaitin giremediği sayılı ilçelerden birisidir.

  ayrıca lokasyon ve ulaşım olarak çok kolay yerde olduğu için hiç bir sıkıntı yaşamıyorsunuz.

  estetik olarak çok güzel görünüme sahip.

  trafik çekicisi polisiyle uğraşmıyorsunuz. sokakta oldukça boş yerler mevcut.

  bunları anlatmamın sebebi, estetiğiyle birlikte örnek alınacak pilot semtlerden birisi olmasıdır.