• asgari ücretle kira verip araba almış, depoyu iki kere fullesek diyor. bizde kira veren araba alamaz. arabası olan asgari ücretli depo fullemeyi bilmez.
  • bir gurbetçi olarak bana başkası adına utanmak duygusunu yaşatan çok sayıda gurbetçi tiplemesinden sadece biri.
    4 yılımı türkiye’de geçirdim. en saf halimle bile bu kadar gerizekalı olmadım ve türkiye’yi maddi olarak almanya gibi bir ülke ile kıyaslama cüretinde bulunmadım.

avrupa’da hakikaten hayat pahalı ama bu ülkelerde sadece parayla alınan şeyler değil, insan hayatı da pahalı.
    bir haftadır istanbul’da araba kullanıyorum gitmediğim merkezi yer kalmadı. 1 gün de gördüğüm abukluğu ömrüm hayatım boyunca hollanda trafiğinde görmedim.
  • asgari ücretli, arabasını fullese mi dedi la o?

asgari ücretli? araba? fulleme? araba?

asgari ücretli akbilini fulleyemiyo aq

şaka mısınız olm siz?

araba demişken : ab ile rakam bazında asgari ücret kıyaslayan sivri zekalılar için söyleyeyim: (bir ayağımın olduğu avrupa ülkesinde) asgari ücretle altınıza hemen hemen 2. el bir golf çekebilirsiniz. aynı mantıkla ülkemizde 1500 olan asgari ücreti baz alınca aynı golf maaşınızın 20 katı civarına tekabül ediyor.

azıcık beyninizi açın cereyan yapıp hava alsın. yine kapatırsınız.
  • mevzuya yaklaşık olarak akp'li değilim ama şeklinde başladığı için geri kalanını izlemediğim video.
  • ilk giden neslin torunları da gurur duymamıza vesile olamıyor. ilk gidenler eğitimsiz kültürsüz olduğu için yetiştirdikleri nesillerden de hayır gelmiyor. vasat almancılar.
  • "2 depo doldurma ücreti" yerine adamın benzine ayırdığı bütçenin eş değer türkiye
    fiyatını araştırırsak:
    benzin bütçesi :170 euro ve benzin litresi 1.34euro "
    yani 2 depodan kastı 170/1.34=126.8 litre
    türkiye için güncellersek; 126.8*5.61=711 lira. "

ya da ev kirası. açın bakın emlak endeksi. istanbul da ortalama 60-70 (1+1,5)metrekare ev bile 1000 liradan başlıyor.iddialı olacak ama istanbul'da asgari ücret ile 3+1 kiralık ev kafa kafaya gidiyor.

diyeceksiniz ki anadolu uygun. çiftçinin hali ortada. sırbistan'dan et, tunus'dan zeytin ithal edecek duruma geldik. tarım bitik. onun dışında da eğer memur, asker, belediye işçisi ya da torpilli biri değilsen anadolu'da iş bulmak çok zor. 1600 asgari alırsın bir gün sonra 300 lirayı elden geri verirsin..
  • allah kendisine de türkiyede asgari ücretle yaşamayı nasip etsin.
  • senin ev kirası, elektrik,doğalgaz,su vs.den sonra arabanı 2 kez fulleyip kalan 350 evro var ya.iste türkiye'de asgari ücret o kadar.
    türkiye'de bir çok insan sadece kiraya veriyor asgari ücret kadar parayı.
    ayrıca almanya'da nüfusun kaçı asgari ücretli?
    nüfusun kaçı asgari ücretin biraz üstünde ücret alıyor?
  • afd çifte vatandaşlıkların kalkması için zorlasın da bunları anırırken göreyim ben yeşillerin kapısında yatıp akp'ye oy vermek bir de üzerine politikalarını elinde eurolarla savunmak neymiş.
  • hayatında türkiye'de asgari ücretle geçinmemiş, geçinmeyi denememiş sığ gurbetçidir.

asgari ücreti 1200€ olarak alıp yaptığı hesaplamada videoda bahsettikleri kısaca,
    1- kira 650€ (doğalgaz ve elektrik içinde)
    2- arabanın sigorta + vergisi 100€
    3- arabayı 2 kere fullemek + tv izleme parası 200€
    4- 2 kere büyük alışveriş yapıp yeme-içme 200€
    5- ev ve cep telefonu 50€
    6- kalan 0€

şimdi gelelim 1603 tl ile bu 6 maddeyi türkiye'de nasıl yapabilirsiniz.
    1- a) kira: şahsen ben ankara'da oturuyorum. burada oturduğum semtte(kızılay'a 15 km) kiralar 850 tl
    b) doğalgaz ve elektrik: bizde bu tutarlar kiraya dahil olmadığı için onlar da ayrı bir kalem. yaz ve kış ayları ortalamasını alıp donmamak için doğalgaz yaktığımızı düşünürsek aylık 250 tl ısınma 100 tl de elektrik dersek: 350 tl
    2- bizde aylık olarak arabaya vergi ve sigorta verilmediği için bu kısmı aylık toplu taşıma ile kıyaslarsak: günde sadece aktarmasız metro veya otobüs kullanarak işime gidersem 5x26= 130 tl
    3- hadi diyelim arabayı 2 defa fulledim. 45 lt benzin alan bir depom var. yani ayda 90 litre benzin alırsam ödeyeceğim rakam: 504 lira
    - tv izleme de şu an digiturk bomboş paket 25 tl
    4- 2 kere büyük mutfak alışverişi ise sadece temel ihtiyaçları alırsak ve onu da bim'den yaparsak minimum: 450 tl
    5- ev ve cep telefonu: 65 tl
    6- kalan: -771 tl

yani sadece videodaki dünyadan haberi olmayan kişinin verdiği kalemleri karşılaştırdığımızda bile almanya'da asgari ücret olarak 1200€ alan kişi tüm ödemelerini yapabiliyorken; türkiye'de her ay 771 lira içerdesiniz demektir. kaldı ki almanya'da şu an asgari ücret 1200 değil 1498€'dur
    kaynak: https://i.hizliresim.com/qj6rmd.png

yani aslında videoda sayılan kalemlere harcama yaptıktan sonra almanya'da asgari ücretliyseniz elinize 298€ para kalır.
    türkiye'de ise 1603 tl asgari ücret alan bir asgari ücretliyseniz videoda sayılan kalemlere harcama yaptıktan sonra her ay 771 tl zarardasınızdır.

sonra çomar deyince kızıyorsunuz. +298€ = -771 tl diyen birisine çomar demek az bile.
hesabın var mı? giriş yap