şükela:  tümü | bugün
 • öncelikle kesinlikle yüksek bir sayıdır. bunun sebebi ise emniyet teşkilatında üst kademelerin rütbe terfisini tayin edecek şura vb. bir kurul olmamasıdır. yani belli bir hizmet yılını dolduran her akademi mezunu 1. sınıf emniyet müdürü olabilmektedir. bunların oturduğu yerden maaş alması elbet saçmadır ama bence bu durum bu rütbedekilerin büyük kısmı için de hoş olmayan bir durumdur. teşkilatta ulaşılabilecek en yüksek rütbeye erişmelerine ve onca tecrübelerine rağmen yazıda da belirtildiği üzere hiçbir işlevi olmayan bir yere atanıyolar ve tamamen atıl durumda bekletiliyorlar. "ee peki neden emekli olmuyolar o zaman?" diye soranlar çıkacaktır, onları 150 lira civarinda çıplak maaşı olan bir insanın emekli olduğunda maaşında ne kadarlık bir düşüş olabileceğini hesaplamaya davet ediyorum.

  bu olayı bir de general-emniyet müdürü açısından karşılaştıracak olursak.. ilk olarak 350 küsür generalin devlete olan yükünün bu müdürlerin yükünden karşılaştırılamayacak kadar fazla olduğu gerçeğini peşinen kabul etmek gerekir. neredeyse hepsinin altında makam arabası (evet o plakanın üzerinde yıldız olan arabaların hepsi bunlara çalışıyor), en lüksünden lojmanları vardır. ayrıca her biri aylık en az 5000 lira civarında maaş almakta ki bu 1.sınıf bir emniyet müdürü'nün maaşının iki katıdır. tabi bunların yemeğiyle, temizliğiyle, köpeklerini gezdirmeyle uğraşan askerlerin masrafını, eşlerinin kullandığı aracın yakıt masraflarını falan hiç saymıyorum bile. ayrıca kimse bana "onlar çalışıyo bunlar yatıyo" geyiği yapmasın, o generallerin hemen hepsinin bişeylere imza atmaktan başka vasfı yok. üstelik bunu kocaman kocaman odalarında yapmaktalar.

  sonuç : hem generallerin büyük kısmı hem de çalışmayan 1. sınıf emniyet müdürleri bu ülkenin sırtına yüktür. ancak o müdürlerin suçu yoktur, sorun onların oraya yığılmasına sebep olan sistemdedir. tıpkı generallerin yığılmasına sebep olan sistemin de suçlu olduğu gibi. ancak bir general masrafı birinci sınıf emniyet müdüründen kat be kat fazladır. işte böylee..
 • birinci sınıf emniyet müdürlüğü 2 kademeye ayrıldığından verilen rakamlar anlamsızdır.
  dinimizin elden gitmemesi için bu kadardır.
  cümlesini kurdurtan troll avcısı basliktir.
  aklını fikrini siktimin malı seni.
 • türkiye'de toplam 345 general/amiral görev yapmaktadır.dikkatinizi çekerim sırf 1.sınıf emniyet müdürü sayısı 874 bi de ikinci,üçüncü ve dördüncü sınıf emn.müdürlerini eklersek bu sayı görev yapmakta olan paşaların 2 3 katı olur.bence bu kadar müdür olması adaletsizlik bunun için bir kurul oluşturulup her akademi mezunun müdür olması engellensin. biraz sonra gelen edit:1.sınıf emniyet müdürü sayısı 1.134 müş.bütün müdürleri eklediğimizde sayı çok rahat 3000'i geçiyor bu kadar adamın maaşını bir düşünelim bir de sayısı 400'ü bulmayan general ve amirallerin alacağı ücreti düşünelim general sayısı fazla diyenlere bu çok anlamlı bir cevap bence. aylar sonra gelen edit toplam 1.281 1.sınıf emn.müdürü varmış.365 general-amiral olduğuna göre hangisi gereğinden fazla ortada bence.not:istatistik güncellendi
  4 nisan 2015 edit:bu kadar müdür teşkilata yüktü kesinlikle komiser sayısının arttırılması gerek.
  link:http://goo.gl/yjuw3t
 • http://www.egm.gov.tr/documents/performans2013.pdf dökumanına bakarsak şöyledir;

  1. sınıf : 1554
  2. sınıf : 870
  3. sınıf : 1908
  4. sınıf : 2351

  toplam müdür sayısı : 6683
  toplam emniyet personeli sayısı : 243.112

  her 35 personele 1 müdür düşüyor.

  ortalık müdürden geçilmiyor.