• debe editi; destek olmak lazım. (bkz: oyuncaklar otostopta)

e-ticaret sitelerine ürün tedariği gerçekleştiriyoruz.
    bu günlerde bizden istedikleri. fiyatlarımızı yüksek göstermeleri.

örneğin; 100 lira'ya ürün satıyoruz. site bu fiyata kendi kar marjını ve farklı vergilerini koyup, 200 lira'ya satıyor.

herşey gayet normal. black friday günleri gelirken, satış yapan bu büyük site bizden kolpa bir sayfa hazırlayıp ürün fiyatını 100 liradan 200 liraya çıkartmamızı istiyor. ama halbuki 100 liraya alıyor resmi olarak.

sonra ürün satışını yaparken rakamları güncelleyip 300 lira olacak ürünü yine 200 liraya satıyor. insanlarımız da ''ufff ne indirim ama'' diyerek alış veriş yapıyorlar.

bu başlığı açmam demek, kendi ayağıma sıkmam demek bir yerde ama olsun. uyanın ve gaza gelmeyin!
  • tarihte ilk defa bebek bezinde adam gibi indirim yapmışlar.
    premium care 50kuruşa geliyor adedi.
    http://www.hepsiburada.com/magaza/joker

amına koim, ne zaman sözlükte kız peşinde koşmaktan bez fiyatı yazmaya geldik.
  • 2 gun once n11 den 700 liralik bebek bezi aldim. tanesi kargo dahil 78-79 kurus a geldi
    bugun black friday diye sitelere bakiyorum kaziklanmismiyim diye.
    gittim markafoniye en ucuz 83 kurusa geldi.
    dedim cok iyi cok guzel indirim yapmissiniz tebrikler.
  • salı günü kontrol ettiğim ürünün fiyatı 99.90 tl'den 109.90 tl'ye çıkarıp üstünden %20 indirim uygulamaları yapılan katmerli dolandırıcılıktır.
    rekabet kurumunun bunları görüp gerekli cezaları vermesi dileğiyle.
  • bir de indirim yapmış gibi hiçbirşey satmayanlar vardır. ya yanyana bilet bulunmaz ya da teslimat yöntemi için uygun süre olmaz.

(bkz: biletix)
  • keriz silkelemedir.
    normalde zaten black friday demek, bir süredir takip ettiğin ve fiyatını yüksek bulduğun bir şeyi bf indiriminde ucuza düşürmektir. sen üzerinde çarpı işareti var diye atlıyorsan senin bileceğin iş.
  • mesela gap ten mesaj geliyor ikinci urune %50 diye black friday kampanyasi yapmislar. e ben yilin hangi gunu gap in onunden gecsem boyle bir indirim var zaten?

onun disinda macy's te cok ciddi indirimler var, ama onlarda da her urun internette yok. olanlar genelde yeni sezon degil. yani magazada gordugunuzu internetten alamiyorsunuz. kiyafet icin bu cok riskli. daha cok elektronik gibi standart olan urunler amazondan tercih edilebilir.

morhipo'da anlamli indirimler gordum fakat onda da her urunun yaninda tukendi yaziyor. yani satmadigin urunun indirimli olmasi da anlamsiz.

turkiye'de bu isler yalan kisacasi.
  • ebay'de falan durum nedir bilmiyorum ama ben bir müzisyen olarak enstruman satan siteleri takip ediyorum. türkiye'de "süper indirim, bu fırsat kaçmaz" diye indirim yaptığını söyleyen müzik siteleri 200-300 lira maksimum indirim yapıyor.

bugün anderton's isimli ingiltere kökenli siteye baktığımda ise black friday kapsamında 400-500 sterlinlik indirimler görüyoruz. 2000 lira indirim dile kolay.

türkiyede 8000 liraya alacağınız bir gitar şu an bu sitede 4000 liraya falan geliyor. kalan 4000 le de uçak parası falan yapıp londrayı gezebilirsiniz. hem de öyle bak bu aldı bu alamadı falan yok. adam yazmış stokta 11 tane var birileri aldıkça azalıyor.

mesela şu gitar 3500 liraya geliyor, vergiyle falan 4000 olur. amerika üretimi bir gitarı bu fiyata türkiye'de almak imkansız. amerika üretimi diye girdin mi işin içine zaten kapıyı 6000 tl'den açıyolar.
    https://www.andertons.co.uk/…-dots-in-seafoam-green

türkiye'de aynı rengi yok ama ortalama 7000 liraya yakın.
    http://www.do-re.com.tr/…tarlar-prs-paul-reed-smith

edit: arkadaşlar türkiye'de maksimum 200-300 lira indirim demişim ama dün o bile yoktu. indirimsiz black friday. gittim yurtdışından aldım alacağımı. bu şerefsizlere para mı kazandıracam. sonra devlet de diyor neden para harcamıyorsun. para harcayın ekonomiye can verin diyor. öyle kuru kuruya olmaz fiyatı indirirsen, ürüne olan talep artar. iktisat 1 konusu ya.
  • önceden de yapılan şark kurnazlığının dozunu arttırmış olmaktan başka bir şey değildir.

aynı fiyatı yazıp üstüne de büyük bir fiyat yazıp çarpı koymakla gerçekleştirilmiştir. marketlerde kolaylıkla tespit edilebilir. aceleyle yapıştırdıklarından eski fiyatlar hala raflarda duruyor. e onlar bugün konmadı mı derseniz de altta fişin basıldığı tarihi yazan bir satır olacaktır. özellikle siyah çizginin üstüne denk getirirler ki kolay okunmasın.

türkçeye kara cuma diye geçerse şaşmayın.

kazasız belasız atlatmanın en güzel yolu da, fiyatlarını önceden bildiğiniz takip ettiğiniz ürünleri almak.

o değil de tüketiciyi kandırmaktan dava açılabilmesi lazım nşa'da bu şirketlere.
  • şu black friday olayının tek iyi yanı tchibo'nun sattığı pikap'ta 300 tl indirim yapması.

ben de yıl içinde böyle bir indirimle almıştım, başlangıç için çok iyi bir pikap, tavsiye ederim.

ah bir de plaklar indirimde olsaydı...
hesabın var mı? giriş yap