şükela:  tümü | bugün soru sor
  • (bkz: oecd)

oecd ülkeleri arasında en fakir olan ülke biz olduğumuz için. en cahil olanda biziz. her sene ya sonuncuyuz ya meksika ya şili sonuncu lakin son yıllarda inatla sonunculuğu vermiyoruz diyerek açıklayabileceğim olgu.

bizim ülke olarak bir amaca ihtiyacımız var.
    geleceğimiz olan gençlerimiz amaçsız. bir hedefleri yok nereye yelken açtıklarını bilmiyorlar. yazık çok üzülüyorum. sonra diyorum ki. bana ne amk

(bkz: bana ne amk platformu)
  • sirke dönen ülkedeki şaşırtıcı gerçekleri düşünürsek en az %50'dir. bunların yüzde 90'ı da süzme gerizekalıdır.
  • türkiye'nin cehalet seviyesini ölçebilecek kadar münasip medeniyetler seviyesinde olduğunu göstermiştir bizlere.
  • çok yüksektir. okulluların bile büyük çoğunluğunun cahil olduğu apaçık görünebilir.
  • hiç öyle anketler bilimsel çalışmalar yapmanıza gerek yok. şöyle bir internet sitelerindeki forumdu, sosyal medyaydı gibi yerleri açın ve insanların yorumlarına, tarzlarına, ifadelerine, dilbilgisi kullanımlarına bakın. arada düzgün yazan insanlar o kadar az sayıdadır ki! aralardan inci gibi parlarlar iki tane düzgün cümle yazabilen, hakaret etmeden tartışabilen kişiler.

tanım: rahatlıkla %95 oranında olan orandır. en fazla üç aşağı beş yukarı oynar o kadar.
  • özellikle okumuş kesimde oran çok yüksektir.
  • %49.5 i resmi olarak tescillenmiştir fakat gerçek oran bunun da üzerindedir.
  • (bkz: 360 derece)
  • işin geyiği bir yana, cidden çok yüksek olan orandır. insanlar, anadillerinde cümle kurmakta zorluk çekiyorlar.

daha da acısı ise insanların, cahillikten para kazanarak kurtulacaklarını zannetmeleri.