şükela:  tümü | bugün soru sor
  • türkiyede'ki eğitim sisteminin esas sorunu öğrenciye bir şeyler öğretmek üzerine kurulmuş olmasıdır. oysa ki modern anlamda eğitim bireylere öncelikle öğrenmeyi öğretmelidir ve bunun yanında motivasyon kazandırmalıdır. basit bir internet aramasıyla bulabileceğiniz bilgileri size belletmeye çalışmak çağdışılığın daniskasıdır. eğitimdeki esas amaç öğrencilere doğru kaynaklara ulaşmayı göstermek, edindiği bilgileri yorumlamayi, analiz etmeyi ve interdisipliner olarak kulanmayi sağlayacak egzersizleri yapmaya teşvik etmek olmalıdır. öğrenciler esas olarak içerisinde bulunduklari doğayı ve toplumu anlamali ve bu konuda fikirler geliştirebilmelidir.
  • ezbere dayalı bir sistem olması, seçme özgürlüğünün olmaması.
    seçmeli ders diye koydukları dersleri bile okul kendi seçiyor neden çünkü öğretmen yokmuş o zaman o dersin adını seçmeli matematik, seçmeli edebiyat koymayacaksınız. sadece edebiyat yada sadece matematik koyacaksınız ki bizde anlayalım gerçekten seçmeli mi yoksa sadece adı mı seçmeli.
  • sorun çoktur, büyük bir kısmını (şahsımca) hızlıca çözmenin yolu için (bkz: #74164060)

edit: imlağ
  • esas olmayan sorunu neydi ki?

t: insanların günümüz turkiyesinde geleceğe umutla bakamadıkları için hayallerine ulaşma çabasını çocuk yaşta bırakması.
    haliyle ben neden çalışayım doktor olsam dayak yiyeceğim, hakim olsam cübbe ilikliyeceğim, mühendis olsam boş gecizem. harbi lan ben ne olucam diye sormaya başlayınca ben niye çalışayım ki? düşüncesi iste esas sorun.
  • aile!

berduş olmasın diye meslek lisesine yollanan bir evlattan ne hayır gelir zaten!

kendi veremediği ve beceremediği eğitimi öğretmeni versin diye başından atan bir toplum var bu ülke de!
  • ali'nin ata bakması.
  • eğitim sisteminin kendisidir. hatta ve hatta dünyada bile böyledir.
  • aile terbiyesi verilmeyen yığınlar.

doğru dürüst öğretmen yetişmemesi.

yetersiz ortam.
  • kesinlikle aile. egitim ailede başlar. sen temeli sağlam atmazsan o binaya ne kadar tugla örsende fayda etmez.
  • --- spoiler ---

(bkz: olmaması)

--- spoiler ---