şükela:  tümü | bugün
 • kimse yazmadan yazayım (bkz: yiğit bulut)
 • ekseriyetle reel sektöre dair bir fikri ve sektörel deneyimi olmayan insanlardır. varsa yoksa para piyasaları, borsa, döviz vs. yazarlar. reel sektöre dair gündem oluşturmazlar, öyle bir kaygıları da yoktur.
 • ülkenin şu anki durumuna göre düşünülmesi mantıksız olmayan ama doğru da olmayan önerme.

  ekonomik kriz başlıklarından bile görebileceğimiz, halkı karamsarlığa doğru iten bir değişme var özellikle döviz piyasasında. bunun yansımalarını birçok alanda görebiliyoruz ve artarak görmeye devam edeceğiz (bkz: emlak balonu) (bkz: 2016 turizm krizi). ama, tanımda ülkenin durumu derken kastettiğim ekonomik değil siyasi durumudur.

  para korkaktır, en ufak bir tehditte kaçar. korkak olan paranın, ülkenin durumundan dolayı bile olsa korkak insanlar tarafından yönetilmesi, ekonomistlerin patates olduğunu düşündürebilir.

  asıl sorun ise, insanların "korkak" olarak nitelendirilmesi yerine "kalifiye olmayan, patates" olarak nitelendirilmeyi tercih etmesidir. insanlar korkularını beceriksizlikleriyle örtmeye kalktıkça daha çok tezek yakarız.
 • ülke normal şartlar altında yönetilmediği için ekonomistler ne yapsın amk.
  şimdi emlak balonu var. düşmesi lazım diyor. emlak balonu düşmesin diye faiz indirimi.
  doların artması lazım ülkede cari açık var diyor. iran'dan altın, araplardan para, şimdi ise kara para geliyor.
  merkez bankası faizleri arttırmalı diyor. bay başkan merkezi tokat manyağı yapıyor*.
  hiç bir şey olmasa düzelecek diyorsun. tak bi posta rusya'ya, bi posta ab'ye, bi posta abd'ye kerkiniyoruz.
  ekonomist ne yapsın amk...
 • genel ekonomi bilgisiyle ekonomist olunmayacağı gibi, ekonomi bilmek finans'ı da bilmek anlamına gelmez. ülkede maalesef micro macro ekonomi dersi alan kendini ekonomist zannediyor. sıkıntı burada başlıyor zaten. parayı yönetmek, değerlemek, kura müdahale etmek, finansal enstrümanları (ürünleri) kullanmak gibi şeyler bir finans bilgisi sahibinin yorumlaması ve yapması gereken işlerdir. ekonomik verileri getirip konuşmak, ekonomi hakkında bilgiye sahip olmak demektir, ekonomist olmak demek değil, finansçı olmak demek hiç değildir.

  günlerdir televizyonlarda ya da sözlükte kurun inmesi için yapılması gerekenler adı altında ibretlik yorumlar görüyorum. kurun yalnızca ülkedeki döviz miktarına ya da faiz oranlarına bağlı olduğunu sananlar var. sonra gurbetçilere euro bozdurun diyen adam da çıkar, dolar dolsa ne olur dolmasa ne olur diyen de, bizim paramız dolar değil amerika düşünsün diyen de çıkar. micro dersi almış adam ekonomistim diye televizyona da çıkar, hatta yarın öbür gün bakan dahi olabilir.

  finans ekonomi değildir. içinde ekonomiyi barındıran bir bilim dalıdır. ekonomi ile ilgili tabiki de herkesin bir fikri olabilir ve dile getirebilir, fakat geçmiş ya da şimdiki verileri getirip yorumlayarak kendini keynes sanmamak gerekir.
 • türkiye'de ekonomist tanımını hakeden kişi sayısı azdır. bunların da en büyük yanılgısı amerikan vari tahminlerde bulunmaya kalkmalarıdır. bizdeki finansal piyasalar darlığı, dövize aşırı bağımlılık ve politik faktörler tahminleri boşa çıkarmaya meyillidir. geçmişe dönük verileri kullanıp tahmin yapmak abeste iştigaldir. çünkü geriye dönüp baktığınızda sizi yanıltıp sapmalara neden olacak ekstrem bir dünya olay vardır. bu nedenle de bizim ekonomistlerimiz bu verilere bakıp yanılmayı kendilerine huy edinmiştir.