şükela:  tümü | bugün
 • herhalde yuzyilin troll'lugudur.

  simdi universite giris sinav sonuclarina bakiyoruz, birinciler, ikinciler, ilk yuzler, ilk binler bunlarin buyuk bir kismi elektrik elektronik muhendisligi yaziyorlar. dusun, 1.5 - 2 milyon kisi sinava girmis bu adamlar bu insanlar arasinda ilk 100'e girmisler ve elektronik tercih ediyorlar.

  - dersler desen dersler zor, okulda en cok calisan grup genelde bunlar oluyor.
  - bolum desen kiz yok, siniflara/lablara bir giriyorsun iceride sosis partisi, havada tasak kokusu bulutu olusmus. goz gozu gormuyor.
  - mezun oluyorsun. gidebilecegin en afaki yer aselsan. bazilarinin kafasi sonradan basiyor da son seneler bilgisayara agirlik vermeye basliyorlar, bilgisayar muhendisi olarak yollarina devam ediyorlar.

  yanlis anlasilmasin hicbir elektronikciyi kucumsemiyorum. aksine ulkenin en piril piril adamlari, nerden ciktigi belirsiz bir furyaya kapilip elektronik yazip duruyorlar.
  zamanin birinde birileri elektronik yazip baraji yukselttigi icin, gereksiz yere en zeki adamlara challenge cikarmis oluyorlar.
  elektronik okuyup cok oyle ahim sahim bir sey olmuyorsun ama elektronige girebilmis olmak bir seviye bir toplumsal sinif belirtisi oluyor.
  bazi sirketler yapar bunu, boktan boktan urunleri astronomik fiyatlarla satisa sunarlar. cogu insan bilir boktan oldugunu ama birisi onu alirsa o adamin boktan bir seye bile bu kadar para verdigini gorup adami zengin sanarsin.

  gelmeyin bu oyuna artik. simdi asagida bazilariniz turlu turlu espri yapacaksiniz ama size tunelin oteki ucundan bir suru ornek gormus biri olarak yaziyorum.
  gidin adam gibi hem rahat rahat okuyacaginiz hem daha fazla para kazanacaginiz bolumler yazin. illa ki muhendis olacagim diyorsaniz bilgisayar muhendisligi falan yazin.
  e hic mi elektronik muhendisi olmasin? olsun tabi, ama ilk yuzun 60'i elektronik de yazmasin, 10 kisi belki.

  bir de bunun genetik muhendisligi kismi var hic girmiyorum bile.
 • bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak yüzde yüz katıldığım önerme
 • endüstri mühendisliğindeki kadar olmayan kandırmacadır.
 • kandırmaca olmayandır.

  bugün olsa endüstri mühendisliği yerine elektrik elektronik mühendisliği yazardım. endüstri mühendisliği kötü diye değil, elektrik daha çok işe yarıyor diye.

  örnek:

  https://en.wikipedia.org/…sierra_nevada_corporation
 • iyi bir üniversitede okumayacaksanız bilgisayar mühendisliği okuyun öbür türlü türkiyede işsiz kalırsınız çok net. hatta bence elektroniğe hiç bulaşmayın direk bilgisayar mühendisliği okuyun. türkiyede de dünyada da para elektronikte değil yazılımdadır. yazılımın kar marjı her zaman daha yüksektir.

  not: severek elektronik okuyan üniversite öğrencisi
 • (bkz: türkiyedeki mühendislik kandırmacası) olarak değiştirilmesi gereken başlık.

  not : 6 aydır işssiz makine mühendisi.
 • elektronik mühendisi olarak bunu bana bırakın. ağzının payını vereyim. haklısın ulan...
 • sanki karşımda önermenin sahibi değilde hayali bir figür varmış, bu düşünceyi temsil ediyormuş gibi düşündürterek aşağıdaki cümleleri kurdurtan önermedir.

  memur mu olsun, amına koduğumun dangalağı. doktor mu olsun, tabiki mühendislik okuyacak, ülkede neden arge sıfır, dingilin oğlu dingil. yıllarca ülkenin en zeki en yüksek çalışma disiplinine sahip insanlarını ezberciliğe sürüklediniz, hepsi tıp okudu. yaratıcı, proaktif, üretken olmalarını, mühendis zihniyetinde olmalarını engellediniz, hepsi memur kafalı oldu garanti iş götüne, yavşak çıkmış birde "en afaki aselsan" diyor, bak bak amına koduğuma bak; belki kendi şirketini kuracak; ülkedeki bilişim ve mühendislik sektöründeki firmaların genel müdürleri hep elektrik elektronik mühendisidir. bunları okudukça aziz kedi'nin başarının günahını alıyoruz, başarının tanımıyla ilgili kocaman bir sorun var cümlesi geliyor aklıma. neyse yeteri kadar sövdüğüme göre bugün başka entry girmeyi düşünmüyorum sağolsun.
 • elektrik-elektronik müh. okuyan biri olarak kesinlikle katıldığım önerme.
 • gerçektir. ülkedeki arge sektörü iki üç şirketle sınırlı lan, manyak mısınız? yazılımı da geçin. daha kolay pratisyen olabileceğiniz mesleklere yönelin..

  hatta hayvancılık yapın, daha zengin ve mutlu olmazsanız ne olayım aha. zaten yürümeden koşmaya çalışıyoruz ülkece. tarım, hayvancılık olmadan modern sektörler de gelişmez azizim. nokia zamanında neydi mesela? bu işler böyle..

  çufçuf: he bu arada, arge'yle ilgilenmek, ya da dünyaya bir katkı sağlamak falan istiyorsanız da yurtdışı şart. bizde üniversite kültürü yok, okul kültürü var. üniversite dediğiniz şey, türkiye'de 'lise sonrası eğitim'dir. gavurların ünileri çok güzel lan. vallahi.. çok zengin olmazsınız, ama bu kadar ilgiliyseniz para harcamaya da vaktiniz olmaz zaten.