• herhalde yuzyilin troll'lugudur.

simdi universite giris sinav sonuclarina bakiyoruz, birinciler, ikinciler, ilk yuzler, ilk binler bunlarin buyuk bir kismi elektrik elektronik muhendisligi yaziyorlar. dusun, 1.5 - 2 milyon kisi sinava girmis bu adamlar bu insanlar arasinda ilk 100'e girmisler ve elektronik tercih ediyorlar.

- dersler desen dersler zor, okulda en cok calisan grup genelde bunlar oluyor.
    - bolum desen kiz yok, siniflara/lablara bir giriyorsun iceride sosis partisi, havada tasak kokusu bulutu olusmus. goz gozu gormuyor.
    - mezun oluyorsun. gidebilecegin en afaki yer aselsan. bazilarinin kafasi sonradan basiyor da son seneler bilgisayara agirlik vermeye basliyorlar, bilgisayar muhendisi olarak yollarina devam ediyorlar.

yanlis anlasilmasin hicbir elektronikciyi kucumsemiyorum. aksine ulkenin en piril piril adamlari, nerden ciktigi belirsiz bir furyaya kapilip elektronik yazip duruyorlar.
    zamanin birinde birileri elektronik yazip baraji yukselttigi icin, gereksiz yere en zeki adamlara challenge cikarmis oluyorlar.
    elektronik okuyup cok oyle ahim sahim bir sey olmuyorsun ama elektronige girebilmis olmak bir seviye bir toplumsal sinif belirtisi oluyor.
    bazi sirketler yapar bunu, boktan boktan urunleri astronomik fiyatlarla satisa sunarlar. cogu insan bilir boktan oldugunu ama birisi onu alirsa o adamin boktan bir seye bile bu kadar para verdigini gorup adami zengin sanarsin.

gelmeyin bu oyuna artik. simdi asagida bazilariniz turlu turlu espri yapacaksiniz ama size tunelin oteki ucundan bir suru ornek gormus biri olarak yaziyorum.
    gidin adam gibi hem rahat rahat okuyacaginiz hem daha fazla para kazanacaginiz bolumler yazin. illa ki muhendis olacagim diyorsaniz bilgisayar muhendisligi falan yazin.
    e hic mi elektronik muhendisi olmasin? olsun tabi, ama ilk yuzun 60'i elektronik de yazmasin, 10 kisi belki.

bir de bunun genetik muhendisligi kismi var hic girmiyorum bile.
  • bilgisayar mühendisliği öğrencisi olarak yüzde yüz katıldığım önerme
  • (bkz: tamam)
  • endüstri mühendisliğindeki kadar olmayan kandırmacadır.
  • kandırmaca olmayandır.

bugün olsa endüstri mühendisliği yerine elektrik elektronik mühendisliği yazardım. endüstri mühendisliği kötü diye değil, elektrik daha çok işe yarıyor diye.

örnek:

https://en.wikipedia.org/…sierra_nevada_corporation
  • (bkz: türkiyedeki mühendislik kandırmacası) olarak değiştirilmesi gereken başlık.

not : 6 aydır işssiz makine mühendisi.
  • elektronik mühendisi olarak bunu bana bırakın. ağzının payını vereyim. haklısın ulan...
  • başlığı açan yazarın otomasyon sistemlerinden habersiz yada beceriksiz oldugunu anlıyoruz.
  • %50 katıldığım tespit.

bilgisayar mühendisliği de kandırmacadır. yazılımın dünyadaki karşılığı bilgisayar bilimleri'dir. intel'e, nvidia'ya falan girme niyetiniz yoksa bilgisayar bilimleri yazın. sonra 'recursive' nedir 'big-o' nedir bilmeden mal gibi mezun olursunuz.

kaynak: kendim. bilgisayar bilimleri okuyup yurtdışında bilgisayar bilimleri yüksek lisansı yapıp, staj sonrası 3 sene önce uluslarası bir şirkette çalışmaya başladım. her şey tıkırında. yanlız yabancı dil önemli. o kısmı unutmayın.
  • turkiyede arge yok, dolayisiyla hakli sayilabilecek bir onerme. ama tr ile sinirli kalmak gibi bir kisitin da yok (doktorluk icin bu kisit var sayilabilir mesela). ha aselsani tek gidilecek yer olarak gormek de yanlis. ne acelen var kardesim 25-26 yasina kadar projelerde calis gelirin cok olmasin, ama tutup da bir urun gelistirirsin koseyi donersin. turkiyede yazilim tabi ki daha elverisli, cunku kaynak sikintisi yok. bir cihaz icin ugrasip dururken gerekli donanimlar turlu vergiyle 2 ayda eline ulasirsa urun gelistirmek tabi ki zor olur.

bilkent elektronik mezunu biri olarak kandirildigimi dusunmuyorum onu da belirteyim.
hesabın var mı? giriş yap