şükela:  tümü | bugün
  • 3 kişi toplanıp, istanbul'da hali hazırda bulunan gazozları arka arkaya tadıp en iyi gazoz hangisi olduğunu bulmak için mini bir araştırma yaptık. yerel gazozları çıkartırsak, türkiye genelinde bulunabilecek 7up, niğde gazozu, çamlıca,fruko,sprite ve uludağ gazozunu puan ve sıralaması bu araştırmaya göre şöyledir. (puanlar 30 üzerinden, her kişi 10 üzerinden puan verdi)

6. sıra - çamlıca gazozu 14/30
    eskiden insanların bu gazozu ne kadar sevdiklerini anlattıklarını hatırlarım. ama ülker bu gazozu aldıktan sonra acayip bişey olmuş ve çok kötü olmuş. gerek limon tadı gerekse ağızda bıraktığı tat (bkz: aftertaste) ekşi iğrenç bişey. şiddetle almamanızı öneririm, gidin maden suyu için daha iyidir.

5. sıra - sprite 17/30
    bir başka kötü bir gazoz daha. çamlıca'dan bir tık iyi olmasına rağmen ağzınıza çok yapay bir limon tadı gelmekte ve asidin de bir problem var gibi. amerika'daki sprite nasıl bilmiyorum ama türkiye'deki oldukça kötü.

4. sıra - fruko 20/30
    on yüz bin milyon baloncuk reklamını hala hatırladığım bu gazoz da fena olmayanlar arasında diyebiliriz. limon yerine karışık aroma kulanan bu gazoz her ne kadar hoş bir tat bıraksa da, karışık aroma tadı çok da dikkat çekici değil maalesef. aromasını değiştirirlerse daha iyi olabilir

3. sıra - 7up 24/30
    sprite'dan sonra beklentimin düşük olduğu 7up, beni çok şaşırttı. tadı ve içimi gayet hoş ve limon aroması sprite'e oranla kat kat daha iyi. işin kötüsü, 7up sadece büyük marketlerde ve az miktarlarda bulunuyor. açık ara en iyi limon gazozu budur.

2. sıra - uludağ gazozu 26/30
    gazoz olma efsane ol sloganıyla biraz televizyonlarda kafamızı sevseler de çok boş konuşmadıkları da açık. karışık aroması ağırlıklı olarak limon tadını içerse de (hatta bazı yabancı ülkelerde turkish lemonade olarak da geçmekte adı) aroması, içimi, ağızda bıraktığı tat çok güzel. eğer 1 numaralı gazozu bulamıyorsanız alacağınız gazoz budur.

1. sıra - niğde gazozu 30/30
    aslında yerel olan bu gazoz sonunda istanbul'da da çoğu yerde bulunmaya başlandı. niğde gazozu tam anlamıyla kusursuz bir gazoz. nerden akıllarına gelmiş bilmiyorum ama o frambuaz tadı gazoza enfes bir tat katmakta ve içim sonrası da muhteşem bir serinlik ve ferahlık hissi vermekte. tek kelimeyle olağanüstü bir gazoz. gazoz içecekseniz, bunu içeceksiniz, hiç düşünmeye gerek yok. tek kötü yanı hala çok yaygın olmaması ve de sadece 250 ml'lik ufak şişelerde bulunabilmesi. niğde gazozu'nu tekrar tekrar tebrik ediyor ve enfes frambuaza bir selam çakıyorum.

edit: arkadaşlar gaza gelmişler bir sürü yerel gazoz ismi vererek. belki teyzelerinizin yaptığı gazoz vardı en güzeli ama ilk paragrafı okursanız türkiye'nin her yerinde bulunabilecek gazozlar dedim. niğde'yi türkiye'nin bir çok yerinde bulabilirsiniz örnekle. mutlaka daha iyileri vardır (zafer gazozunun methini çok duydum ama hiç görmedim bile, denizliden yolum pek geçmedi) ama erişemedikten sonra olsa ne yazar :) yerel gazozları çıkartırsak dedim en başta bir de özellikle. yoksa hiçbirimiz gurme değiliz, içiciyiz sadece :) bir de sensungazozu vardı ama elim gitmedi içmeye, söyleyim.
  • sensun'un olmadığı listelerde tartışılan gazoz. müfterisiniz ulan!!!
  • katıldığım sıralama.
    forza niğde gazozu!
  • eski zafer gazoz' un listede olmamasından ötürü kaale almadığım sıralama.
    (bkz: bütün egeliler birleşin)

edta: sinirimi alamadım, geri geldim.
    7up ne, sprite ne amk? hepsini geçtim niğde gazozu ne ya? şurup olm o. bi defa ısrar ettiler iç iç diye, passiflora dikmiş gibi oldum. daha da ağzıma sürmem. töbeler olsun

editto 2: çok pardon "eski" zafer gazoz
    adamlar dövecekti..
  • niğde gazozu'nun 1. çıkmaması halinde hazırladığım büyük lafları bir kenara bırakıyorum. şu an çok sakinim.
  • istenbulda satilan gazozlarla turkiye'de satilan en iyi gazozun bulunmasina calisilmis listedir. (bkz: 4 mevsim) icmemis kisinin yapmaya calistigi liste.
  • türkiye'de farklı yörelerin gazozlarını içmemiş 3 tane bilmezin yaptığı test.

sen içtin mi bakalım kayısı kola'nın gazozunu ya da zafer gazoz'u ya da ordu'nun ufuk gazoz'unu? hayır. adam sprite içerek türkiye'deki en iyi gazoz diye değerlendirme yapıyor ama şimdi sakinim.
  • (bkz: sensun)