şükela:  tümü | bugün
  • yerden göğe kadar katıldığım önerme. ancak bunda da eğitim sisteminin yönlendirme ve dayatmalarını sebep olarak göstermemiz mümkün.

ebeveynler, çocukları okusun, kaymakam olsun, vali olsun, doktor olsun diye okutuyor çocuklarını. sistem de tamamen ezberlemek ve rekabet üzerine kurulu. bilgisayar oyun ve sosyalleşme aracı olmaktan öteye gidemiyor.
  • ülkemizde bu işlere ancak 20'li yaşlarda zaman ayırma ve ciddiye alma probleminden kaynaklanır.

şöyle anlatayım. normalde bir yazılımcının kafasının işleme biçimi vardır. yazılımla uğraştıkça kafan öyle işlemeye başlar. bu yaş geciktikçe aslında geliştirebileceğin bu melekeler zayıflar. türkiye'de eğitim sistemi örneğin algoritmik düşünmeyi öğreten bir programa sahip değildir.

ilerde yazılımla uğraşsın ya da uğraşmasın çocuklara okul öncesinden itibaren algoritmik düşünmeyi öğretecek bir eğitim programı verilmelidir. daha sonra basit programlamaya yönelmekten hoşlanan çocuklarla çocuk düzeyinde başlanabilir. sonrası zaten gelir.

bak bu olay başıma geldi. ben program yazıyorum akraba çocukları odama giriyor: "ne oynuyorsun?" diyor. bu bizim bilgisayarla ilişkimizi özetleyen sorudur. ya oyun oynuyorsunudur ya sörf yapıyorsundur.

başka bir şey daha sen yazılımla uğraşıyorsan bütün çevren "oh masabaşından para kazanıyorsun" diye bakıyorlar. ulan ben o masanın başında olmasam sen abaküsle hesap yapmaya devam edeceksin dangalak. *
  • bizim gençler; aşk acısına, okuldan kaçmaya, kavga çıkarmaya, baba parası yemeye, zeka düşüren şarkılara, modifiye şahinlere falan ilgi duyuyor. zamanları yok yazılıma falan.
    (bkz: doğal seleksiyon)
  • bu bilişim fazla kafa yorurursan (yorarsan demek istiyor galiba) sıyırırsın. kullanacaksın, nimetlerinden kullanıp yararlanıp işini göreceksin. kafayı taktın mı o zaman işin kötü. çok fazla hikmetine fazla şey yapmamak lazım.

diyen bir basgan var. ne beklersin ki?
  • böyle bir durum var fakat bununla ilgili olup başarılı olan gençlerin çoğu yurtdışında şansını denemektedir. malum ülkede yapılan hiçbir şeyin değeri yoktur ve en doğru olanı yurtdışında bu fırsatı değerlendirmektedir.
  • doğru bir söz fakat öğretme kısmına gelince, hiç tahammülü olmayan ego sahibi insanlar yüzünden aşağılanma duygusu içine çok kere itildiğimizi de göz önünde bulundurmak lazım. yazılım bilen insan ben herşeyi bilirim havasıyla yaşadığı sürece iplenmeyecek kesimdir.
  • biz gençliğimizde ilgi duyduk da ne oldu?
    işletmeler bilg programlarını korsan kullanıyor çünkü maliyetler yükseliyor.
    web sitesi (alışveriş vs) desen, sen özgün bir çalışmaya günler harcarsın puştun biri gelir daha ucuza beleş şablonu çakar gider.
    sen bir girişimde bulunayım desen güvenilir ortak iş arkadaşı sermaye bulamazsın.
    programda korsan, webde şablon varken işler biraz zor.
    gerçi 15-20 sene öncesine göre devlet desteğine falan erişim daha kolay ama iş ticari olunca ben bütük çoğunluğun şansta olduğunu düşünüyorum.
  • demekki artık yaşlı kategorisinde değerlendirildiğimi anlamamı sağlayan durum.
  • en büyük sebebi gençlerin teşvik edilmemesidir. hiçbir firmanın tecrübesiz eleman yetiştirmeye yanaşmamasıdır. daha da vahimi, sektör değiştirmek isteyene 'senin bunca yılın boşa mı gitti' diye sorulmasıdır.