şükela:  tümü | bugün soru sor
 • deizm malumunuz diğer izmlerden biraz farklı. deistin allahı var. kitaba ve peygambere iman etmiyor. bazıları peygamberin varlığına ve kendine kitap geldiğine inanıyor ama arapların kuran diye başka bir kitap uydurduğunu sünnetin ise uydurmasyon olduğunu düşünüyor (bu kişiler gerçekten deist tanımına girer mi emin değilim ama bu ara yapılan deizm goygoyu bu insanlar üzerine). inanılmaz çok var böyle düşünen insan. bunun sayısının artmasında dindar geçinen kesimin dinin kadına ve günlük hayata bakışıyla ilgili bağnaz tutumunun etkisi büyük. kimse mısırlıoğlu gibi bir çirkinlikle, cübbeli gibi bir cahillikle, bilmemkim gibi bir sapkınlıkla aynı kümenin içinde yer almak istemiyor.

  gizli deistlerin aileleri çevreleri dindarla dolu, low profile takılıyorlar. kimseye gidip ben inanmıyorum bunlara hepsi saçmalık demiyorlar. sadece uymuyorlar, cumaya gitmiyorlar ve akp yüzünden diyorlar, oruç tutmuyorlar sağlık diyorlar, namaz kılmıyorlar vakit diyorlar, zekat vermiyorlar vergi diyorlar, kurban kesmiyorlar hayvanlara eziyet diyorlar, hacca gitmiyorlar araplara para mı kazandıracağız diyorlar. hep bir endişeleri var yani dinni işlerle ilgili. bazısı kendine bile söyleyemiyor bence deist olduğunu. ama bence türkiye’de deist sayısı tahmin edilenin çok çok üstünde.
 • kurban kesmenin mantıksızlığını anlayabilmek için bol bol okumak gerekiyor. ama islam araştırılmayı yasaklıyor. araştırma dinden çıkarsın.

  tanrı nerede? çok basit soru. ilkokulda kuran kursuna giderken bile hocalara sorardım. basit cevap çevrene bak, bu kadar güzellik kendi kendine olmuş olabilir mi? evet olabilir diye yanıt veriyordum ve açıklamasını da yapıyordum. zaten en ufak araştırma, soru sorma olaylarına girerseniz sizden kaçmaya başlıyorlar. o kadar girme dinden çıkarsın hep aynı.
 • türkiyede deist düşünce yaygın değildir fakat deist yaşam tarzı oldukça yaygındır.
  hayırlı cumalar bu arada.
 • hiç de gizli olmayan özellikle 15 li yaşlardaki gençlerde başlayan ve eninde sonunda ateizmle sonuçlanacak olan akımdır
 • öyle bir akım yoktur. olan da gizli değildir. deist dediğimiz inançta yaratanın özel bir adı yok. adına allah da denebilir. allah diye gezip, yolladığı din ile uzaktan yakından alakası olmayan hareketler yapan bir dünya insan var. alenen hem de. deist mi deyyus mu belli olmayan.
 • türkiye'de deist düşünce gayet yaygındır.
  fakat mahalle baskısı sebebiyle bunu açıklayamayan çooooook fazla insan vardır.
  yahu geçen gün bir sohbette bir aile yakınımız sırf üzüldü diye şehadet getirdim ben.
  adam resmen üzüldü ya, yüzü düştü sen galiba inanmıyorsun diyerek.
  n'apalım biz?
  son derece kutsal olan ve sorgulanamaz bir değerleri varken ve bizim de öyle olduğumuzu düşünürken neden aksini gösterip insanları üzelim ki?
  sadece anlayabilecek ve bunu kabullenebilecek insanlarla paylaşıyor bu akımın mensupları.
  kişi 25-26 yaşlarına kadar müslüman. dini vecibelerini iyi ya da kötü yerine getiriyor. daha sonra bu işin böyle olmadığına kanaat getirdiğinde, ondan bunu herkese açıklamasını bekleyemezsiniz.
  o işler öyle sandığınız kadar kolay olmuyor. dolayısıyla, evet ülkemizde deizm, ateizm, agnostisizm gayet yaygın fakat bunu bir müslüman, hristiyan gibi gönül rahatlığıyla dillendirip, gösteremiyor.
  bunun sebebi de ülkem insanlarının bu konudaki katı düşüncesi.
  tabi bu düşüncenin sebebi de kitapta yer alan, "onları dost edinmeyin. sizden kim onların dostu olursa, onlardan olurlar." ayetidir.
  şurada