şükela:  tümü | bugün soru sor
  • youtube'da bir şey izlerken 10 saniye ileri sarması için 15 saniye bekliyorum. zamanda geri gidiyorum resmen.
  • türkiyedeki internet altyapısını mantık ile düzeltebileceğini zanneden birinin de olduğu başlık. neymiş efendim adsl mantıksızmış, fiber varsa fiber, yoksa vdsl ve kotasız kullanmak en mantıklısıymış. ulan vdsl yada fiber dolu ülke de biz mi geçmiyoruz?

8 mbps ve 50 gb kullanan varmışmış. ben 16 mbit 50 gb kullanıyorum ne olacak?
    hızım 5 mbite düşüyor ama akşam youtubedan hd bir video izlemek istediğimde hızım 1-2 mbiti geçmiyor. kotam 100 gb olsa ne, 200 gb olsa ne yurtdışı çıkışı yetersizse?

akıl vermeyi de iyi biliyor ama akn'nin ne zaman kalkacağını da buraya soruyor çok bilmiş efendi.
  • ortalaması istatistiksel verilere göre 2018 yılı için artış gösterecek olan durum.

kısa bir süre önce, yürürlüğe girmiş olan, 3mbps'lik alt limit kota dolum hızı oranlaştırılarak, alınan hizmete göre değiştirildi. yani 100 mbps hız hizmeti alan kullanıcı kota bitiminde 3mbps yerine 24mbps ile kullanabiliyor. 1 ocak 2019 tarihinden itibaren, sözleşmeleri olmayanlar için kotalı tarifeler kalkmış olacak. kotasız, aldığınız hizmeti kullanabileceksiniz ama fiyatlar uçuk olacak.

youtube'da hız sorunu yaşıyorsanız bunun sebebi türk telekom'un bilerek youtube sunucuları için belirli bir hız sınırı koymuş olması. vpn ile youtube'ı açıp bir video izlediğinizde 5mbps dahi kullanıyor olsanız 720p ya da 1080p ile videoları takılmadan izleyebildiğinizi göreceksiniz.

efem, neden böyle bir hız sınırlaması yapıyor bende bilmiyorum. ancak tüketici haklarını ihlal ettiği kesin. bu ülkede kimse tüketici haklarını takmadığı için, hakkını arayıp da alabilen bir elin parmak sayısını geçmediğinden kimse uğraşmıyor.
  • ekşi sözlüğü bu kadar çok ziyaret etmemin başlıca sebebi olan hızdır.
  • haksızlık edilen hızdır. türk telekom varken internete girebilmeye şükredilmelidir. * *
  • http://i.imgur.com/dsje2h.jpg
    görüldüğü üzere meksika'yla birlikte devletinden en çok kazık yiyen milletiz.
  • download için konuşursak yavaş değildir aslında.

türkiye'de internetin sorunu download hızı değil. ne peki?

-upload hızı. çoğu ülkede simetriktir download hızına.

-stabilite. sürekli kesilen, arıza ve bakım onarım çalışmaları yapılan boktan bir altyapısı var. 2 ay boyunca interneti hiç kesilmeyen, elektriği hiç gitmeyen var mı aranızda. evet elektrik de bunun bir parçası ve o da stabil değil türkiye'de.

-ping ya da latency. güney kore'de gamerlar 5-6 ms gecikme ile online oyun oynayabilirken bizim en kaliteli en uzay internet bağlantımızda bu rakam 50'dir. yurtdışı çıkışlarımız bok gibi. yurtiçi ping çok da önemli bir mevzu değil. avrupa'dan bir abd serverına bağlanıp 40 ms ping alabiliyorken türkiye'den almanya serverı 50'nin altına nadiren iniyor saçmalık.

-akn. dünyanın en saçma şeyi bu zaten tartışmaya bile gerek yok. altyapı yok lafı da yalan. iptv ne o zaman? aynı altyapıdan full hd hatta 4k tv yayını yapıyorsunuz ama internete gelince altyapı yok.

-sansür. bir çin, bir suudi arabistan olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz sansür konusunda. hedef 2023 kuzey kore.

üstte yazdığım sorunlar olmasın ama hız 5mbit simetrik olsun herkes tamam der. 16 mbit hız veriyorsun 2. günün şafağında kota doluyor, bütün siteler sansürlü, sürekli kesinti var, sürekli ping var. ucuz da değil üstelik.
  • seneler önce fibere geçtiğimden beri yavaşlama sıkıntım belki iki üç kere oldu ama kısa sürede normale döndü, kopma da sadece apartmanda tadilat sırasında kabloya zarar verildiğinde oldu. daha öncesinde adsl kullanırken her hafta ayrı bir sorun vardı.

http://www.speedtest.net/result/7275909373.png
  • işin ince detaylarını tam olarak bilmiyorum. altyapı açısından türk telekom'un yanısıra yer yer türk telekom'la ortak çalışsa da süperonline olmak üzere 2 firma var. türkiye'de fiberin hikayesi sanırım 2010'lara dayanıyor. yani 7 yıl bitmek üzere. türkiye , internet hızı bakımından şu anda 16.30 mbps ile 84. sırada yer alıyor.

listeden herhangi bir ülkeyi seçelim. misal moldova. bizden sadece 2 sene önce fiber altyapıyı kurmuşlar. şu anda 31. sıradalar. moldova ile ilgili ilginç bir örnek vereyim. download ve upload oranları neredeyse birbirine yakın. ukrayna'da ise durum daha da ilginç upload daha yüksek. niye ukrayna ve moldova'dan örnek verdiğimi de açıklayayım. nedeni her iki ülkenin de kişi başı geliri bizden düşük. yalnız her iki ülke de bizden çok daha düşük ücretlere daha yüksek hızlarda internet kullanabiliyor. yıllardır internet hızı konusunda tam gaz devam ettiklerini görüyorum. biz ise 2 adım ilerliyorsak 1 adım geri geliyoruz.
  • ben bunu yazdım, siz bunu bi dakka sonra gördünüz.
    işte öyle bi hızdır.