şükela:  tümü | bugün
  • bazı konularda çok ileri olduklarını düşünmeye başladığım firmalar. arkadaş her seferinde kargoyu ben evde yokken eve getirmeyi nasıl başarıyorsun. ciddi ciddi düşünüyorum insanların evde olmadığı zamanların istatistiklerini kullanıp o saatlerde dağıtıma çıkmış gibi gösterip şubede mi bekletiyorlar kargoları gelip alsınlar biz de kar edelim diye. geçen yurtiçi kargo gelmiş web sitesinde not bırakıldı yazıyor ne bir mesaj ne de başka bir şey var kıllandım iyice. araştırcak vaktim de olmadı.
  • param olsa, üşenmeyip, maliyetine çalışacak firma kurarım, batırırım bunları. o derece bezdim, o derece tiksindim aq.
  • internetten alışveriş yapılmaması için mücadele eden firmalardır. ben bu adamlardan çektiğim çile sonrası artık bıraktım online alışverişi. bir de tekel oluşturuyorlar, büyük firmalar ile tek çalışan kendileri oluyor, özellikle lafım sana yurtiçi, bir şey beğendiğimde bakıyorum yurtiçi kargo yazıyor hemen iptal ediyorum.
  • insanın ağzını bozan firmalardır.
  • ups'inden aras'ına kadar internet alışverişi yaptığınız sitelerden siparişinizdeki ürünlerin yanına size olarak gönderilen hediye ürünlerin büyük kısmı çalınmaktadır. bu tabi her şube de olmuyor ama bir çoğu paketlere bakıp tekrar bantlıyor.
  • su siralar ev esyalari aliyorum, beyaz esya, tv vs.

hep ayni cumleyi duyuyorum: kata teslim etmiyoruz. eyvallah etmeyin.

ancak gecen bir tanesi resmen cildirtti. stor perde aldim netten, bir stor perde ne kadar agir olabilir?

efendim cok agirmis da yukari cikaramiyoruz. siktirin gidin diyemedim tabi evde yoktumbabama soyledim asagi inip alabilir misin, 63 yasinda adam tek elle yukari getirdi. yukari dedigim 2 kat.

aras'indan surat'ine hepsi ayni. buyuk parcalari tasirken o kadar isteksizler ki. para almayi biliyorlar.

hele surat kargo tam komedi. n11'den buzdolabi aldim, satici gayet guzel istanbul'dan kargoladi. sakarya'daki aktarma merkezine geldi ben takip ediyorum tabi. izmit'e gelmesini beklerken kargom istanbul'a geri gitmis. sebep de sakarya'daki elemanlarin " biz buzdolabi tasiyamayiz" demesi. dusunun iste aradaki kopuklugu.

turk kargoculugunun ozeti. aman dikkat.
  • ekseriyetle aynı bokun farklı tonlarıdır.

farklı firmaların, işine saygı duyan şube yöneticileri ve şube personeli sayesinde, ilgi ve alakanın şubeden şubeye farklılıklar göstermesi durumu da söz konusudur. böylelikle, işini -nerede olursa olsun- hakkıyla yapanı tenzih ettik.
  • en büyük sorunu düşük maaşla az sayıda eleman çalıştırmalarıdır. şirket patronları milyonlarca doları cebe indirip son model araçlarda gezerken, gariban çalışanları sırf operasyonel zaafiyetler yüzünden bütün türkiye'nin bedduasını çeker.

kadıköy-moda için konuşuyorum: gidip aras kargo ve mng kargo şubelerine bakın. istanbul'un en kalabalık semtlerinden birinde ne kadar kısıtlı bir alanda az araçla çalıştıklarını görürsünüz. özellikle mng ve aras kargoları hiç bir zaman kuryeye zimmetlendiği gün iki adımlık mesafede olmama rağmen elime ulaşmadı. başka bölgelerde başka firmaların da benzer sorunları mutlaka var. özellikle yoğun ilçelerde kapasitelerini 5 kat artırmaları lazım.

ve bu tabii ki olmayacak. aman daha çok kâr etsinler.

teşekkürler.
  • durduk yere insana anksiyete, stres bozukluğu, agresyon yaşatan şirketlerdir. kalitesizlik ve rezalettir.
  • basit bi yazılımla bütün sorunlar çözülebilecekken teknolojiden anlamayan kafalar yüzünden angaryası bol bi hizmet sektörüne dönüştüler..

mesela şu an sistem şöyle işlemekte;
    - gelen kargoyu dağıtıma çıkartırlar bütün gün dolaştırırlar, hemen getirmezler..
    - bekle bekle çatlarsın, dışarıda işin varsa gidemezsin..
    - en sonunda şubeye gidersin "dağıtımda.. bekleyin" derler..
    - eve dönersin, kapıda "geldik bulamadık" yazısını görürsün delirirsin..
    - akşam şubeye bi daha gidersin "araç daha gelmedi bekleyin" derler..
    - ertesi gün de alamazsan hemen iade süreci başlatırlar..

sonuçta hem alıcı hem de personel açısından büyük angarya sözkonusu olur..

...

oysa çok basit bir altyapı değişikliği ile işler daha kolay bi hale gelebilir..
    özellikle internetten yapılan alışverişlerde;
    - alıcının cep teline bir mesaj gönder, "takip no" ile "basit bi şifre" gönder..
    - alıcı isterse, websitesine girip "takip no" ve "şifre" yazıp "kargo dağıtıma çıkmasın" sekmesine tıklar..
    - barkodlu sistemde bu seçeneğin seçildiğini gören personel, ilgili paketi araca yükleme ve dağıtma zahmetine girmez..
    - alıcı da istediği bi saatte gider şubeden sorunsuz teslim alır..

sonuçta hem alıcı hem de personel açısından işler kolaylaşmış olur..